Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Resort finansów: Dobroć serca musi być opodatkowana

Małgorzata Motor
Archiwum
Instytucje, które wystawiają na aukcji charytatywnej prace wykonane przez swoich podopiecznych, muszą zapłacić podatek. Tak wynika z odpowiedzi resortu finansów na interpelację poselską. Oznacza to, że nawet od rysunków dzieci trzeba naliczyć 22-procentowy podatek VAT.

Odpowiedź ta wywołała spore zamieszanie, mimo że resort powołuje się na przepisy ustawy jeszcze z 2004 r. MF stawia fundacje na równi z przedsiębiorstwami, które prowadzą sprzedaż dla zysku.

Według ekspertów aukcja charytatywna jest jedynie specyficzną formą prowadzenia zbiórki pieniężnej, która nie podlega VAT.

- Przecież te prace nie przedstawiają żadnej wartości rynkowej. Ich zakup jest wynikiem wyłącznie dobrej woli darczyńcy - grzmią szefowie fundacji w kraju.

W podobnym tonie wypowiadają się podkarpackie organizacje. - Stanowisko resortu jest bulwersujące. Wyciąga rękę po pieniądze, które są potrzebne na opłacenie rachunków, zakupienie tuszu do drukarki itd. Te prace dzieci wykonują u nas z własnych materiałów. Nic nie mamy za darmo - podkreśla Irena Rząsa, szefowa Stowarzyszenia Rodzina Rodzin w Rzeszowie.

Jej podopieczni wykonują stroiki świąteczne, które będą później wystawione na sprzedaż. Irena Rząsa ma nadzieję, że za zebrane pieniądze uda jej się zrobić drobne prezenty dla dzieci.

Okazuje się, że stanowisko resortu krytykują nie tylko szefowie fundacji, ale też eksperci, którzy zastanawiają się, jak władze skarbowe będą traktowały teraz organizacje charytatywne, które w zdecydowanej większości nie płaciły w takich sytuacjach VAT.

- Jest to ciekawe zagadnienie. Na aukcji charytatywnej sprzedawane są bowiem prace dzieci, które nie są na dzień dzisiejszy uznanymi artystami. Mamy zatem do czynienia z sytuacją, w której wartość sprzedaży, od której naliczany jest podatek VAT, może znacznie odbiegać od wartości rynkowej przedmiotu aukcji. Podkreślam jednak, że co do zasady podstawą opodatkowania podatkiem VAT jest kwota faktycznie otrzymana w danym przypadku za towar. W analizowanej sytuacji będzie ona bardziej wynikać z hojności kupujących niż cen rynkowych - zauważa Andrzej Lasociński, zastępca naczelnika I Urzędu Skarbowego w Rzeszowie.

Dodaje jednak, że do naliczania podatku VAT przy sprzedaży zobowiązane będą tylko te fundacje, które pozostają podatnikami VAT. - Trudno jednoznacznie stwierdzić, że organizując aukcje charytatywne będą one wówczas stratne. Naliczając podatek należny przy sprzedaży, korzystają one jednocześnie z prawa odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych z tą sprzedażą - zauważa Lasociński.

Te fundacje nie zapłacą podatku: Obowiązek rejestracji i naliczania podatku VAT nie będzie dotyczył tych fundacji, których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczy w 2010 r. kwoty 100 tys. zł. Po przekroczeniu tego limitu zwolnienia, zobowiązane będą do rejestracji VAT. Limit zwolnienia w 2011 r. podniesiony został do 150 tys. zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24