Rowerem z Soliny do Zakopanego. Dlaczego nie? Jest szansa na powstanie trasy rowerowej

Sabina Tworek
Sabina Tworek
Jest szansa na powstanie trasy rowerowej łączącej Solinę z Zakopanem Karolina Misztal / Polska Press
Jest szansa na powstanie trasy rowerowej łączącej Solinę z Zakopanem. Stowarzyszenie Aktywny Beskid z Iwonicza wraz z innymi miłośnikami turystyki rowerowej zbiera podpisy na listach, które zamierza wręczyć po wakacjach Władysławowi Ortylowi, marszałkowi województwa podkarpackiego, aby przekonać go do swojego pomysłu.

Aktywny Beskid z siedmioma innymi stowarzyszeniami aktywnie promuje pomysł budowy trasy rowerowej Solina - Zakopane poprzez organizację happeningów w największych miastach leżących na planowanej trasie.

– Uważam, że na południu Podkarpacia niewiele się dzieje w sprawie budowania infrastruktury rowerowej – uważa Katarzyna Madej, prezes Stowarzyszenia Aktywny Beskid. – Akcję zbierania podpisów prowadzimy od pół roku, a dopiero od tygodnia listy poparcia pojawiły się w Internecie. Wierzymy, że odpowiednie władze przychylą się do naszej prośby, tym bardziej, że Bieszczady i Beskid Niski są terenami atrakcyjnymi dla rowerzystów. Mamy już ponad 2200 podpisów, a na tym jeszcze nie koniec.

Pani Katarzyna zaznacza, że miłośników dwóch kółek na Podkarpaciu nie brakuje, jednak warunki w większości miejscowości nie sprzyjają bezpiecznej jeździe.

– Zależy nam, aby powstawały ścieżki rowerowe nie tylko wzdłuż drogi krajowej łączącej większe miasta, czyli Sanok, Krosno, Jasło i Gorlice, ale także na terenach bardziej atrakcyjnych krajobrazowo. Uważamy, że inicjatywa jest bardzo potrzebna i są ku temu odpowiednie warunki

– zaznacza.

Velo Karpatia – Velo San

Chodzi o budowę dwóch rowerowych tras na Podkarpaciu: Velo Karpatia oraz Velo San.

Jest szansa na powstanie trasy rowerowej łączącej Solinę z Zakopanem
Jest szansa na powstanie trasy rowerowej łączącej Solinę z Zakopanem Archiwum prywatne Aktywny Beskid

Trasa Velo Karpatia swój początek weźmie na granicy województwa małopolskiego, w Bieczu. Przebiegać będzie w kierunku wschodnim, przez Jasło, Krosno, Rymanów aż do Sanoka, gdzie mogłaby się połączyć z kolejną, nowo powstającą trasą rowerową - Velo San.

Z kolei trasa Velo San znajduje się już w trakcie planowania i ma biec doliną Sanu. Swój początek będzie miała w Sanoku, skąd wzdłuż rzeki poprowadzi do Zagórza i Leska, a ostatecznie do Soliny, nad Zalew Soliński. W planach jest także połączenie trasy Velo San ze Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo w okolicach Dynowa.

Trasy województwa podkarpackiego w połączeniu z trasami województwa małopolskiego, tj. Velo Beskid, która aktualnie znajduje się w fazie koncepcji planów oraz Velo Dunajec, utworzą docelową trasę rowerową Solina – Zakopane.


Pomylił ścieżkę rowerową z autostradą. Po sześciopasmowej drodze jechał na... elektrycznej hulajnodze

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

t
ty

Velo San powinna przebiegać wzdłuż całego Sanu, największej rzeki regionu aż do ujścia do Wisły. Dokładnie tak jak Velo Dunajec który u ujścia łączy się z istniejącą już WTR czyli Wiślaną Trasą Rowerową. Ta zaś powinna biec dalej w stronę Sandomierza a może i Warszawy.

G
Gajowy

Rewelacyjny pomysł, w innych województwach jest sporo dobrych tras, takie infrastruktura powinna powstawać również u nas.

Dodaj ogłoszenie