Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczął się remont zabytkowego muru klasztornego na starówce w Krośnie. Będą utrudnienia [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Wykonawca rozpoczął prace od rozbiórki muru. Chodnik przy ul. Fortecznej w Krośnie jest wyłączony z użytkowania
Wykonawca rozpoczął prace od rozbiórki muru. Chodnik przy ul. Fortecznej w Krośnie jest wyłączony z użytkowania Ewa Gorczyca
Do połowy przyszłego roku potrwają prace remontowe związane z odbudową zabytkowego muru okalającego teren klasztoru oo. franciszkanów, od strony ul. Fortecznej w Krośnie.

Historyczna budowla znajduje się na obszarze parku kulturowego „Wzgórze Staromiejskie” i jest wpisana do rejestru zabytków. Mur należy do oo. franciszkanów, ale miasto (w ramach umowy użyczenia) zdecydowało się zainwestować fundusze w jego remont, bo bez tego mur groził katastrofą budowlaną.

Oferta firmy z Krakowa, która wygrała przetarg (była najtańsza z trzech wykonawców zainteresowanych realizacją zadania) opiewała na 977 tysięcy złotych. Jednak nie cała kwota będzie wyłożona z budżetu miasta. Na inwestycję udało się pozyskać 600 tysięcy złotych dofinansowania - 150 tysięcy złotych od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz 450 tysięcy złotych z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Przebudowa obejmie 56-metrowy odcinek od ulicy Fortecznej. To obszar, który jest częścią Parku Kulturowego - Wzgórze Staromiejskie. A także uczęszczany trakt, prowadzący od ul. Legionów na starówkę. Magistrat zapowiada, że w trakcie prac kierowcy i piesi muszą liczyć się z utrudnieniami. Jak mówi Marta Rymar, miejski konserwator zabytków, chodnik zostanie wyłączony z użytkowania, ale przejście najprawdopodobniej będzie możliwe, drugą stroną ulicy. Okresowo mogą być zamykane schody prowadzące na Starówkę.

Remont ma generalny charakter, bo przez lata nastąpiła duża degradacja budowli. Przyczyniał się do tego fakt, iż na murze opiera się skarpa. Niestabilność gruntu, napór ziemi, płytkie fundamenty wykonane z kamieni zalanych betonem, brak izolacji i ciągłe podmywanie muru powodowały kruszenie się cegły oraz stopniowe pochylanie konstrukcji w stronę ulicy i chodnika. Było to niebezpieczne. To dlatego prace konserwatorsko-remontowe, choć kosztowne, są niezbędne.

Mur zostanie rozebrany, cegła po cegle, a następne odbudowany, z ponownym wykorzystaniem zabytkowego materiału. Skarpa zostanie wcześniej zabezpieczona i wzmocniona betonowymi zastrzykami. Ze względów bezpieczeństwa konieczne jest wykonanie nowych fundamentów pod konstrukcję budowli. W skarpę zostaną wwiercone długie pale, a następnie zalane żelbetonem. Wykonane zostaną także drenaż, izolacja i podłączenie do kanalizacji deszczowej.

- Prace przy wzmocnieniu skarpy są niezbędne. Ich zaniechanie byłoby zagrożeniem dla obiektów znajdujących się powyżej muru – tłumaczy Marta Rymar.

Jak dodaje, inwestycja powinna zakończyć się w połowie przyszłego roku.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24