Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza rekrutacja na studia na podkarpackich uczelniach. Więcej miejsc dla chętnych do studiowania medycyny na Uniwersytecie Rzeszowskim

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Uniwersytet Rzeszowski będzie mógł przyjąć więcej studentów na kierunek lekarski niż przed rokiem.
Uniwersytet Rzeszowski będzie mógł przyjąć więcej studentów na kierunek lekarski niż przed rokiem. Archiwum/Bartosz Frydrych
Podkarpackie uczelnie wystartowały lub wkrótce wystartują z rekrutacją. Dobra wiadomość dla maturzystów marzących o studiach medycznych! Uniwersytet Rzeszowski będzie mógł przyjąć więcej studentów na kierunek lekarski niż przed rokiem. Tylko na studia stacjonarne - o 30, a na niestacjonarne - o 10.

Kierunek lekarski jest najbardziej obleganym na Uniwersytecie Rzeszowskim. W topowej "10" są także dietetyka, fizjoterapia, filologia angielska, informatyka, ekonomia, finanse i rachunkowość, bezpieczeństwo wewnętrzne, prawo i pedagogika. Przed rokiem i 2 lata temu medycyna oferowała 80 miejsc na studiach stacjonarnych, 50 na niestacjonarnych oraz 30 na anglojęzycznych. Teraz ten limit został znacznie podniesiony.

- Na studia stacjonarne możemy przyjąć 110 studentów, na niestacjonarne - 60, a na prowadzone w języku angielskim - 40

- wylicza dr Maciej Ulita, rzecznik uczelni.

Całościowo to zatem wzrost ze 160 do 210.

Goszczący niedawno na uniwersytecie Adam Niedzielski, minister zdrowia (przy okazji podpisania deklaracji dotyczącej budowy Szpitala Uniwersyteckiego) obiecał, że wraz z szefem resortu edukacji i nauki będą dbali o to, by liczba absolwentów kierunku medycznego na rzeszowskiej uczelni systematycznie rosła. Tłumaczył, że pandemia nauczyła ich m.in. tego, że zapotrzebowanie na kadry lekarskie musi stać się nie tylko deklaratywnym, ale rzeczywistym priorytetem państwa. W kraju potrzeba kilkudziesięciu tysięcy lekarzy w perspektywie kolejnych lat.

W tej chwili medycynę w Rzeszowie studiuje 808 osób. Na szóstym roku jest 98. Będą to nasi pierwsi absolwenci.

Na uniwersytecie nabór na pierwszy rok w sumie na 58 oferowanych kierunków rozpocznie się 31 maja (od godz. 8.) i potrwa do 16 lipca (do godz. 24). Termin rejestracji dla kierunków, na których obowiązuje egzamin wstępny: 31 maja - 11 lipca.

Rzecznik UR dodaje, że od 13 do 17 lipca potrwają egzaminy wstępne dla kandydatów ubiegających się o przyjęcie na edukację artystyczną w zakresie sztuki muzycznej (I i II stopnia), grafikę (jednolite mgr), instrumentalistykę (I st.), jazz i muzykę rozrywkową (I i II st.) i sztuki wizualne (I i II st.). Z kolei 19 lipca zaplanowane są rozmowy kwalifikacyjne dla ubiegających się o przyjęcie na filologię rosyjską (II st.), kierunek lekarski prowadzony w języku angielskim (jednolite mgr) i matematykę (II st., po studiach lic.).

Na Politechnice Rzeszowskiej rejestracja kandydatów rozpocznie się 1 czerwca i potrwa do 14 lipca (do godz. 15). Uczelnia ma w ofercie 30 kierunków na 7 wydziałach. Ponadto 7 w języku angielskim: budownictwo, mechatronika, biotechnologia, inżynieria chemiczna i procesowa, elektrotechnika, matematyka, zarządzanie.

Podkarpackie uczelnie oferują nowe kierunki i specjalności

Od nowego roku akademickiego na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej uruchomione zostaną dzienne studia inżynierskie na kierunku elektromobilność. Absolwenci będą mogli pracować m.in. w przedsiębiorstwach serwisu i eksploatacji pojazdów elektrycznych, firmach testujących lub montujących baterie elektryczne, biurach konstrukcyjnych i projektowych zajmujących się układami napędu elektrycznego.

Rekrutacja w rzeszowskiej WSIiZ, gdzie obecnie kształci się ponad 6 tys. osób, już ruszyła i potrwa do końca lipca. Uczelnia przygotowała 10 kierunków na studiach I st., 4 na II st., 1 jednolity magisterski i 6 anglojęzycznych.

- Na liście niezmiennie nie zabrakło informatyki, grafiki komputerowej, logistyki, kosmetologii, a także filologii angielskiej, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W tym roku, po krótkiej nieobecności, na listę kierunków powraca fizjoterapia jako jednolite studia magisterskie

- mówi Joanna Dudek, kierownik Działu Rekrutacji w WSIiZ.

Nowy kierunek to komunikacja cyfrowa, w śród specjalności np. inżynieria danych, wizualizacja i efekty specjalne, projektowanie interaktywne.

Rekrutacja w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu już się rozpoczęła i potrwa do 30 lipca. W ofercie - 16 kierunków.

- Nasza nowość to kierunek magisterski: inteligentne technologie - mówi Ewelina Kasperska, rzecznik PWSW. - Kierunki, które cieszyły się największą popularnością w minionym roku to bezpieczeństwo transgraniczne i pielęgniarstwo.

Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie pierwszy etap rekrutacji zaplanowała do 2 sierpnia. Ma w ofercie 18 kierunków I st., 1 jednolity magisterski i 2 II st. Tu najbardziej oblegane są zazwyczaj: pielęgniarstwo, informatyka, zarządzanie i filologia angielska.

W WSPiA - Rzeszowskiej Szkole wyższej nabór startuje 1 czerwca. Wśród nowych specjalności na studiach I st.: przygotowanie obronne i bezpieczeństwo militarne, bezpieczeństwo ekonomiczne, przeciwdziałanie przestępczości zorganizowanej i terroryzmowi.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24