Zygmunt Bartmański urodził się w 1876 r. w Przemyślu. Ukończył Gimnazjum w Przemyślu, szkołę kadecką, szkołę jazdy oraz 1 rok korp. szk. oficerskiej. Służył w 3. pułku konnych strzelców do 1.11.1918 r., jako austriacki dowódca szwadronu na froncie rosyjskim, rumuńskim i włoskim. Od listopada 1918 r. był dowódcą szwadronu zapasowego 9 pułku ułanów w Dębicy, a od 15 listopada 1918 r. dowódcą 9. pułku ułanów na froncie. Poległ 18/19 maja 1919 r. w Drohoobyczu.
Nagrobek familijny Bielawskich został wykonany przez firmę Ferdynanda Majerskiego, absolwenta Akademii sztuk Pieknych w Krakowie, który w latach 1867-1921 prowadził w Przemyślu zakład kamieniarski.
Pochowana w grobowcu - Maria Bielawska była długoletnią przewodniczącą Towarzystwa Szkoły Ludowej, radną miejską (1828-1934), członkinią przemyskiego „Sokoła”, ruchu obywatelskiego w Przemyślu. Należała m.in. do Komitetu Wykonawczego przemyskich obchodów z okazji Roku Asnyka, które odbyły się 20 listopada 1927 r., czy obchodów trzeciomajowych w 1931 r. Jako jedna z osobistości miasta mogła być podziwiana na wystawie malarstwa, którą w październiku 1932 r. w Sali obrad przemyskiego Magistratu urządziło Towarzystwo Przyjaciół Nauk. Jej portret wystawiła znana malarka Stefania Jacyszynówna.
ZOBACZ TEŻ: Odkrycie archeologiczne w osadzie Łupków na Podkarpaciu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?