Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rynek czeka na motoszybowiec z Politechniki Rzeszowskiej

Oprac. si
Zdzislaw Siekierda przygotowuje kadłub nowego szybowca do prób zmęczeniowych.
Zdzislaw Siekierda przygotowuje kadłub nowego szybowca do prób zmęczeniowych. Fot. Stanisław Siwak
Politechnika Rzeszowska zbudowała motoszybowiec, który może być wykorzystany jako awionetka do celów biznesowych i interesuje się nim przemysł.

Politechnika Rzeszowska zbudowała motoszybowiec, który może być wykorzystany jako awionetka do celów biznesowych i interesuje się nim przemysł.


– Nasz główny wysiłek koncentruje się obecnie na zwiększeniu mocy i długości pracy hybrydowego silnika dla tego statku powietrznego. Jesteśmy już blisko sukcesu
– zapewnia mgr Zdzisław Siekierda z PRz, kierownik projektu budowy motoszybowca.

Idea tej ekologicznej maszyny zakłada, że samodzielnie wznosi się w powietrze, po czym śmigło automatycznie chowa się do środka kadłuba. Kiedy warunki atmosferyczne w powietrzu stają się niekorzystne, śmigło napędzane silnikiem podnosi i uruchamia się a samolot swobodnie kontynuuje lot.

Motoszybowiec zbudowali naukowcy i studenci Politechniki Rzeszowskiej. To wspólny projekt realizowany z Politechniką Warszawską. Statek jest nowoczesną konstrukcją z włókien węglowych. Wyposażony został w składany do kadłuba elektryczny zespół napędowy. W powietrzu spisuje się rewelacyjnie.

Ostatnio, złożono projekt do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju o dofinansowanie projektu budowy zupełnie nowego silnika hybrydowego. Napęd elektryczny zostanie połączony z ogniwem paliwowym, które stanowi dodatkowe źródło energii. Nowatorski projekt realizuje konsorcjum, którego liderem jest PRz, a w jego skład wchodzi jeszcze Politechnika Warszawska, krakowska AGH i Zakład Szybowcowy Henryka Młynarskiego.

- Zaawansowana jest więc budowa nowego hybrydowego napędu w postaci połączenia silnika elektrycznego i ogniw paliwowych. Jednocześnie we współpracy z Politechniką Warszawską budowany jest nowy płatowiec, na którym hybrydowy silnik zostanie zamontowany. Planujemy, że pod koniec przyszłego roku będziemy mieć gotowy statek powietrzny – ocenia kierownik projektu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24