Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeszowianie wśród najlepszych

TADEUSZ SZYLAR
W ten weekend czołowe zespoły łucznicze w kraju zainaugurują nową edycję rozgrywek I ligi. Wśród najlepszych drużyn, zarówno kobiecych, jak i męskich, znajdą się zespoły AZS UR Resovii, które w ubiegłym roku wywalczyły awans.

Obok Resovii jeszcze tylko tak zasłużone dla tej dyscypliny kluby, jak Stella Kielce, Łucznik Żywiec i Dąbrovia Dąbrowa Tarnowska, mają drużyny w obu I ligach.

Najmłodsi w lidze

Obydwa rzeszowskie zespoły są zdycydowanie najmłodsze w stawce. Kadrę rzeszowskiej drużyny żeńskiej tworzą juniorki Magdalena Dyrda, Anna Sznerch i Klementyna Polak oraz juniorki młodsze Aneta Siuta, Sabina Poznańska i Marcela Wołos. Oprócz wymienionych wcześniej drużyn, dziewczyny z Rzeszowa będą rywalizować w I lidze z Drukarzem Warszawa, Obuwnikiem Prudnik, Czarną Strzałą Bytom, ŁKS-em Radom, Sokołem Radom oraz drugim obok nich beniaminkiem - Kmitą Zabierzów.
Najstarszym zawodnikiem męskiej drużyny Resovii jest 19-letni Konrad Szeliga. Ponadto tworzą ją inni juniorzy Piotr Ostrowski, Piotr Sznerch oraz juniorzy młosi Paweł Mackiewicz i Krzysztof Pociask. Rywalami rzeszowian, oprócz Stelli, Łucznika i Dąbrovii (beniaminka), będą drużyny Marymontu Warszawa, Agrosu Zamość, Strzelca Legnica, Startu Warszawa i Łucznika Żołędowo oraz kolejnego beniaminka - Surmy POSiR Poznań.
Trenerem drużyny żeńskiej jest Wacław Siuta, zaś męskiej - Jan Szeliga, ale swój udział w awansie obu do ekstraklasy mają również inni trenerzy pracujący wcześniej w Resovii - Józef Tomiewicz, Wiesław Opałek, Jerzy Drupka i Roman Lew oraz niezmordowany prezes ROZŁucz. Bolesław Pezdan.

Nowe zasady

I-ligowe zmagania będą się toczyć w tym roku według nowych zasad. W siedmiu rundach każda drużyna stoczy pojedynek z każdą. Wygrane pojedynki (2 punkty za zwycięstwo) zadecydują o miejscu w danej rundzie, a to z kolei o zdobyczy punktowej do tabeli. Za miejsca pierwsze, drugie i trzecie będzie to odpowiednio 12, 10 i 8 punktów, a za miejsca 4-10 - odpowiednio od 7 do 1 "oczka". Drużyny będą występować w czteroosobowych składach, a warunkiem ich sklasyfikowania będzie wystrzelanie przez każdego zawodnika co najmniej sześciu serii trzystrzałowych.
Inauguracyjna runda rozrywek łuczniczej ekstraklasy odbędzie się 21 bm. w Prudniku, a gospodarzami pozostałych będą: Radom (12 maja), Kraków (26 maja), Warszawa (9 czerwca), Zamość (23 czerwca), Kielce (1 września). Siódma runda (finałowa) odbędzie się 29 września w Żywcu. Każda I-ligowa runda będzie poprzedzona turniejem indywidualnym o Puchar Polski.

Z marszu

- Tegoroczne rozgywki zaczynają się wcześniej niż w innych latach i przystępujemy do nich niemal z marszu, po zakończeniu udanego sezonu halowego. Ze względu na brak pieniędzy odpuściliśmy zawody kontrolne na otwartych torach, które odbywały się daleko od Rzeszowa. Nie należymy do faworytów, ale stać nas na utrzymanie miejsc wśród najlepszych. Liczę też, że nasi członkowie kadry narodowej juniorów i juniorów młodszych - Magdalena Dyrda, Aneta Siuta, Sabina Poznańska oraz Konrad Szeliga, zdobędą doświadczenie i wyniki, które pozwolą im zakwalifikować się do najważniejszych dla nich imprez międzynarodowych: Pucharu Europy Juniorów w Grecji i Włoszech oraz mistrzostw świata w czeskim Nymburgu - powiedział trener Wacław Siuta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24