Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeszowski Budżet Obywatelski 2021 wystartuje jeszcze we wrześniu

Bartosz Gubernat
Bartosz Gubernat
Park przy ul. Błogosławionej Karoliny jest jednym z najciekawszych projektów zrealizowanych za pieniądze z Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego.
Park przy ul. Błogosławionej Karoliny jest jednym z najciekawszych projektów zrealizowanych za pieniądze z Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Krzysztof Kapica
Tylko przez tydzień, począwszy od 24 września, będzie można zgłaszać pomysły zadań do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. Do rozdania na inwestycje i organizacje imprez będzie 8 milionów złotych.

Czy przyszłoroczna edycja Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego dojdzie do skutku przez długi czas nie było wiadomo. Pierwotnie zgłaszanie zadań i głosowanie nad ich wyborem planowano na wiosnę, ale ze względu na wybuch epidemii prace zawieszono. Mieszkańcy miasta wielokrotnie prosili jednak o wznowienie prac.

Ile w przyszłym roku będzie kosztować w Rzeszowie wywóz śmieci?

Mieszkańcy chcą głosować

- Było sporo pytań, a duże zainteresowanie budżetem obywatelskim to najlepszy dowód na to, że jest potrzebny. Mieszkańcy mają wciąż mnóstwo pomysłów na rozwój swoich osiedli i chcą walczyć o ich realizację – mówi Jolanta Kaźmierczak, miejska radna Platformy Obywatelskiej.

W rejonie ul. Lwowskiej planowana jest budowa tunelu pod rondem Pobitno.

Wielkie inwestycje drogowe w Rzeszowie. Takie plany ma miasto [FOTO]

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, inwestycje zaplanowane w budżecie obywatelskim musza być wpisane do projektu przyszłorocznego budżetu Rzeszowa jesienią. Dlatego radni zdecydowali, że zgłaszanie projektów zadań, a następnie ich wybór odbędą się w tym roku w ekspresowym tempie.

- Nabór wniosków zaplanowaliśmy między 24 a 30 września. Projekty będzie można przekazywać za pomocą aplikacji dostępnej na stronie internetowej rbo.erzeszow.pl. Pomysł może zgłosić grupa minimum 15 osób, którą będzie reprezentować osoba dokonująca zgłoszenia – tłumaczy Jolanta Kaźmierczak.

Weryfikacja propozycji zadań odbędzie się między 1 a 9 października. Głosowanie zaplanowano na okres między 23 października a 2 listopada. Dzień później miasto ma podać wyniki i listę projektów zakwalifikowanych do realizacji w przyszłym roku.

Imprezy pod znakiem zapytania

Będą podzielone na trzy kategorie: inwestycje ogólnomiejskie, zadania osiedlowe i projekty „miękkie”, czyli przede wszystkim zadania o charakterze kulturalno – oświatowo – rozrywkowym.

- Realizacja tej ostatniej kategorii zależy jednak od tego, jak będzie wyglądać w przyszłym roku sytuacja z epidemia w Polsce. Może się okazać, że ze względy na duże ryzyko zarażenia koronawirusem imprez nie będzie można organizować i wówczas wybrane zadnia nie zostaną zrealizowane – tłumaczy Jolanta Kaźmierczak.

Do rozdania na wszystkie kategorie będzie 8 milionów złotych. Ze względów sanitarnych głosowanie zaplanowano przede wszystkim w formie elektronicznej. Miasto prawdopodobnie zorganizuje jednak także miejsce, w którym będzie można oddać głosy tradycyjnie, na kartach papierowych. Decyzja w tej sprawie zapadnie w najbliższym czasie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24