MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rzeszowski MPWiK inwestuje w ekologię

Oprac. si
W zakładzie uzdatniania wody.
W zakładzie uzdatniania wody. K. Baranowska
Początki działalności Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Rzeszowie sięgają 1934 roku. Właśnie wtedy uruchomiony został pierwszy wodociąg w mieście. Od tej pory przedsiębiorstwo sukcesywnie rozbudowywało swoją infrastrukturę wodociągowo-kanalizacyjną.

Firma w nowinowym rankingu "Liderzy Regionu" została laureatemw kategorii - Gospodarka Komunalna: Modrenizacja stacji uzdatniania wody.

Swoim obszarem działania spółka obejmuje obecnie nie tylko teren wojewódzkiego miasta, lecz także sąsiednich gmin. Obsługuje łącznie 220 tysięcy mieszkańców stolicy Podkarpacia i okolicznych miejscowości.

Nowe inwestycje

Jedną z największych inwestycji ostatnich lat była modernizacja Zakładu Uzdatniania Wody. Dużym nakładem sił i środków uzyskano  znaczący efekt w postaci znacznej  poprawy jakości wody dostarczanej mieszkańcom. W ramach tej inwestycji rozbudowane zostały także zbiorniki wyrównawcze wody w zachodniej części miasta. Łączny koszt wszystkich przedsięwzięć związanych z poprawą jakości wody wyniósł 179 mln zł. Dzięki temu spółka dostarcza rzeszowianom wodę spełniającą wszelkie wymogi jakościowe określone polskimi i unijnymi przepisami.
Zyskała też ekologia, gdyż zapewniona jest ochrona wód Lubczy i Wisłoka przed przedostaniem się zanieczyszczeń powstających w procesie uzdatniania.  Zmniejszyła się objętość osadów, które w dodatku można gospodarczo wykorzystać.

Niższe koszty, zdrowsze srodowisko

 W 2012 roku wybudowanych zostało 11,1 km sieci wodociągowych oraz 7,8 km sieci kanalizacji sanitarnej. Obecnie MPWiK eksploatuje 36 pompowni wody i 81 przepompowni ścieków. Posiada 894 km sieci wodociągowych oraz 619 km sieci kanalizacji sanitarnej.
Spółka posiada także mechaniczno-biologiczną oczyszczalnię ścieków, w której wdrażane są nowoczesne, ekologiczne technologie oparte na własnych, odnawialnych zasobach energii. Zabiegi te przyczyniają się do obniżenia kosztów oczyszczania ścieków, jak również zmniejszenia uciążliwości oczyszczalni dla środowiska. Bowiem, w wyniku wprowadzonych procesów technologicznych powstaje biogaz, z którego za pomocą agregatów prądotwórczych wytwarzana jest energia elektryczna oraz cieplna. Uzyskiwana w ten sposób zielona energia zaspokaja ponad 60 proc. potrzeb samej oczyszczalni i trzech przepompowni ścieków, a także 100 proc. zapotrzebowania oczyszczalni na energię cieplną.
Z uwagi na kończące się w 2014 roku pozwolenie wodno-prawne na odprowadzanie oczyszczonych ścieków do  Wisłoka oraz zmianę polskich i unijnych przepisów dotyczących jakości ścieków oczyszczonych, zachodzi konieczność modernizacji oczyszczalni. W związku z tym spółka podjęła się modernizacji części mechanicznej oczyszczania ścieków. Prace te zostaną zakończone jeszcze w 2013 roku.
Najważniejsze wykonane
w ostatnich latach prace modernizacyjne na oczyszczalni to modernizacja i hermetyzacja piaskowników, modernizacja osadników wtórnych, montaż i rozruch technologiczny instalacji odbioru, płukania i odwadniania skratek, hermetyzacja budynku krat wraz z wiatą odbioru skratek, modernizacja zbiornika retencyjnego i modernizacja osadników wstępnych.

Dla mieszkańców i natury
W latach 2014 – 2015 planowana została modernizacja ciągu biologicznego oczyszczania ścieków. Ma ona na celu dostosowanie procesów usuwania związków biogennych, czyli azotu i fosforu do zmian wynikających z przepisów prawa polskiego i unijnego. Koszt tej inwestycji szacuje się na 45 mln zł.
W związku z zaostrzeniem przepisów dotyczących przyrodniczego zagospodarowania komunalnych osadów ściekowych, wynikających z nowego rozporządzenia ministra środowiska, MPWiK planuje na przyszłe lata budowę suszarni mechanicznej osadów ściekowych.
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24