Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samochód marzenie

JANUSZ PAWLAK
Warszawski "Torwar" na kilka godzin zmienił się we włoskie miasteczko. Wszystko za sprawą ogromnych dekoracji. Na rynek miasta, z szemrzącą fontanną, wjechały najnowsze modele Alfa Romeo 156 i Sportwagon oraz Alfa 156 GTA.

Polska premiera nowinek Alfy Romeo przeczyła kryzysowi w branży samochodowej. Środowy wieczór na "Torwarze" podkreślał, że Alfa i jej nabywcy mają się bardzo dobrze. Imprezę uświetnili obecnością: aktor Bogusław Linda (gości powitał i wyznał, że od dziecka marzył o Alfie), piosenkarz Ryszard Rynkowski (zaśpiewał, że "Alfa, Alfa jest nadzieją...") i telewizyjna twarz Jolanta Fajkowska (rozdawała ukłony). Atrakcją dla wszystkich były zaś pokazy obrazów filmowych o Alfie na ekranie z wody.

Historii łyk

Są samochody, są modele aut, których pojawienie się, praca silnika wywołuje dreszcze. Tak jest zawsze w przypadku wozów Alfa Romeo. Tworzony przez lata całe wizerunek marki, dzisiaj już obrosły legendą wielkich sukcesów w rajdach, wyścigach, robi swoje. Alfa Romeo...
W najnowszej historii Alfy Romeo bardzo ważną datą jest październik 1997 roku. Wtedy to na pokazie prasowym w Lizbonie zaprezentowano model 156 - limuzynę średniej wielkości. Była ona przykładem połączenia tradycji wypływającej z włoskiej szkoły stylistycznej z nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi.
Alfa 156 została okrzyknięta samochodem roku 1998. Otrzymała także 35 innych wyróżnień. Jej nietuzinkowość potwierdzili także zmotoryzowani, którzy nabyli do tej pory prawie pół miliona egzemplarzy samochodu w wersji limuzyna i sportwagon.

Nowe, nowe

Od premiery Alfy 165 upłynęły cztery lata. Teraz 156 - tka (w wersji limuzyna i sportwagon) przeżywa drugą młodość. Oba samochody z poprzednich modeli zachowały tylko stylistykę zewnętrzną i wewnętrzną. Natomiast cała reszta została silnie zmieniona: auto zyskało większą moc, stwarza użytkownikom większe bezpieczeństwo oraz posiada kompletne wyposażenie infotelematyczne.

Gaz do dechy?

W odnowionych modelach alfa 156 i alfa sportwagon pojawi się pierwszy silnik benzynowy z bezpośrednim wtryskiem (JTS - Jet Thrust Stoichiometric), o mocy właściwej przekraczającej 60 kW/l. Zapewnia on osiągi porównywalne z silnikiem o pojemności 2,3 l, zużywając przy tym 10 proc. paliwa mniej.
Obok silnika 2.0 l JTS w odnowionych alfach dostępny będzie napęd turbodieslowy 2,4 l JTD z mocą zwiększoną z 140 do 150 KM oraz 2.0 l JTS Selespeed, w którym ulepszono zasady działania sekwencyjnej skrzyni biegów. Ich uzupełnieniem są znane już wcześniej silniki benzynowe 1,6 l T. Spark, 1, 8 l T. Spark i 2,5 l V6 24 V oraz turbodiesel 1,9 JTD.

Na drodze

W alfie 156 (limuzyna i sportwagon) montowany jest seryjnie system VDC (Vehicle Dynamic Control). Elektronicznie steruje on stabilnością dynamiczną samochodu reagując w momencie zbliżania się do wyznaczonych warunków progowych.
Jeżeli w warunkach słabej przyczepności do podłoża nastąpi gwałtowna redukcja biegów, włącza się system MSR (Motor Schleppmoment Regelung), który reguluje moment obrotowy silnika, aby zapobiec poślizgowi w wyniku blokady kół.

Dla wymagających

Wśród wielu bajerów wyposażenia mających ułatwić życie kierowcy, wymienić trzeba m.in. dwustrefową automatyczną klimatyzację, czujnik deszczu i wielofunkcyjny ekran informujący o parametrach podróży i informujący o nieprawidłowościach w pracy samochodu.
We wszystkich modelach seryjnie stosowane są kurtyny powietrzne, które w razie bocznego zderzenia otwierają się wzdłuż szyb, chroniąc głowy osób siedzących z tyłu i przodu samochodu.

Dla koneserów

Dla najbardziej wybrednych fanów Alfa Romeo przygotowała model 156 GTA. Jego głównym wyróżnikiem jest silnik - niecodzienna jednostka napędowa. Dysponując pojemnością 3, 2 l V6 24 V zapewnia moc 250 KM.
Wóz ten dysponować musi niezawodnymi hamulcami. Przednie tarcze są więc samoczynnie wentylowane i mają średnicę 305 milimetrów. Nieco mniejsze są tarcze tylne o średnicy 276 milimetrów. System hamulcowy wyposażono w ABS przeciwdziałający poślizgowi z elektronicznym dystrybutorem siły hamowania.
Warto przyglądnąć się niektórym osiągom silnika w modelu GTA. Otóż na przyspieszenie od 0 do 100 km potrzebuje tylko 6, 3 sek. Zużycie paliwa w cyklu mieszanym wynosi 12, 1 l. Samochód może pędzić z prędkością wynoszącą 250 km na godzinę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24