MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Samorząd Województwa Podkarpackiego świętuje 25-lecie powstania [ZDJĘCIA]

W poniedziałek w Muzeum-Zamek w Łańcucie odbyła się uroczysta sesja z okazji 25-lecia Samorządu Województwa podkarpackiego. Wzięli w niej udział samorządowcy z całego Podkarpacia.

Z okazji jubileuszu Prezydent RP Andrzej Duda przekazał list do uczestników sesji. Podziękował obecnym za zaangażowanie i wysiłki w poprawę jakości życia mieszkańców regionu.

- Dziękuję za państwa oddanie idei samorządności i konsekwentne zabieganie o poprawę jakości życia mieszkańców regionu. Szczególne wyrazy wdzięczności za zaangażowanie w pielęgnowanie pamięci i upowszechnianie wiedzy o historii Wiktorii i Józefa Ulmów oraz ich dzieci, a także za organizację zeszłorocznych uroczystości

— napisał do radnych województwa prezydent Andrzej Duda.

Podczas uroczystej sesji w Muzeum-Zamek w Łańcucie radni przyjęli stanowisko.

„Niech rocznicowe obchody wyzwolą w nas kolejne pokłady energii do dalszej, aktywnej pracy oraz umocnią nas jako wspólnotę zjednoczoną wokół wspólnego celu – Podkarpacia – regionu ukształtowanego przez mieszkańców ceniących chrześcijańskie wartości, pracowitość oraz ideę samorządności”.

Głos zabrał marszałek Władysław Ortyl, który czuje dumę i radość z tak ważnego jubileuszu.

- Marszałkowie odrobili ważną lekcję związaną z rozwojem Podkarpacia. Działali też konsekwentnie, mądrze, działali też roztropnie i nasza Mała ojczyzna się rozwinęła. W tym czasie powstał Uniwersytet, w tym czasie rozwijała się Politechnika

— mówił marszałek Władysław Ortyl. Zaznaczył on, że wszelkie przemiany nie byłyby możliwe bez pracowitości i kreatywności mieszkańców naszego regionu.

Podczas uroczystej sesji wręczono odznaczenia państwowe. Prezydent RP uhonorował Złotym Krzyżem Zasługi Zygmunta Nowaka za działalność społeczną i samorządową oraz Barbarę Rogowską, dyrektor szpitala wojewódzkiego w Rzeszowie, za zasługi w medycynie i ochronie zdrowia. Srebrny Krzyż Zasługi otrzymała Barbara Stawarz, dyrektor szpitala wojewódzkiego w Przemyślu, za działalność na rzecz rozwoju medycyny i ochrony zdrowia.

Głos zabrała również Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki, która zauważyła, że ten rok obfituje w piękne jubileusze, takie jak: 25 lat Polski w NATO, 20 lat w UE.

- Jesteśmy współcześnie postrzegani jako liderzy m.in. w branży lotniczej, kosmicznej, motoryzacyjnej, informatycznej, jakości życia. Przez 25 lat województwo podkarpackie przeszło ogromną metamorfozę. Staliśmy się otwarci na innowacje, a jednocześnie, co warte jest podkreślenia, zachowując i pielęgnując swoje dziedzictwo, wartości, tradycje i kulturę

— mówiła wojewoda podkarpacki, Teresa Kubas-Hul.
Odznaczenie odebrał także Mieczysław Janowski, który w latach 1991–1999 był prezydentem Rzeszowa, a także senatorem, a następnie posłem do europarlamentu. Przypomniał o tych, którzy w parlamencie RP przyczynili się do powstania Polski samorządowej. Apelował o pamięć o poprzednich pokoleniach i oddaną służbę na rzecz regionu i kraju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24