Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sanktuarium w Dębowcu drugą na świecie bazyliką Najświętszej Maryi Panny z La Salette

Ewa Gorczyca
Sanktuarium w Dębowcu, z łaskami słynącą figurą Matki Bożej Płaczącej, będzie trzecią (po sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej Ojców Bernardynów i kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gorlicach) świątynią w diecezji rzeszowskiej, która zostanie podniesiona do godności bazyliki.
Sanktuarium w Dębowcu, z łaskami słynącą figurą Matki Bożej Płaczącej, będzie trzecią (po sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej Ojców Bernardynów i kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gorlicach) świątynią w diecezji rzeszowskiej, która zostanie podniesiona do godności bazyliki. Archiwum/Starostwo Powiatowe Jasło
Decyzją Stolicy Apostolskiej Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu k. Jasła otrzyma tytuł bazyliki mniejszej Najświętszej Maryi Panny z La Salette. To druga, po Sanktuarium Matki Bożej we francuskich Alpach, świątynia z takim tytułem na świecie.

Trzydniowe uroczystości związane z wyniesieniem świątyni do godności bazyliki mniejszej rozpoczną się w najbliższy piątek i potrwają do niedzieli.

Pielgrzymi, odwiedzający Dębowiec czekali na to wydarzenie od września ub. roku, kiedy to nadanie tytułu dębowieckiej świątyni zapowiedział ks. Władysław Pasiut, ówczesny prowincjał Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów w Polsce. Cała procedura zaczęła się jeszcze w grudniu 2005 roku, a zakończyła w połowie ub. roku, podpisaniem dekretu przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentu w Watykanie.

Jak podkreśla ks. Roman Grądalski, kustosz sanktuarium, tytuł bazyliki mniejszej nadaje się kościołom o szczególnym znaczeniu historycznym i kulturowym, wyróżniającym się poziomem działalności duszpasterskiej, liturgicznej czy katechetycznej.

Saletyni przybyli do Dębowca w 1910 roku. 26 lat potem rozpoczęła się budowa kościoła pw. Matki Bożej Saletyńskiej, pięć lat później dokonano jego poświęcenia. W 1966 roku obecna świątynia została konsekrowana.

Kościół otacza zabytkowy park. Na jego terenie znajduje się kalwaria, wzorowana na tej z La Salette oraz źródełko z wodą. Miejsce to odwiedza co roku kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów, w tym ponad 700 zorganizowanych grup pielgrzymkowych

Przy sanktuarium działa Centrum Pojednania "La Salette".

- Od 1987 roku prowadzone jest Międzynarodowe Saletyńskie Spotkanie Młodych, w którym przez tydzień uczestniczy ponad 2 i pół tysiąca młodych ludzi z Polski i zagranicy - dodaje saletyn, ks. Piotr Szweda.

Odbywają się też spotkania dla rodzin, mitingi i zjazdy AA, rekolekcje.

Szczególnym kultem wiernych od kilkudziesięciu lat cieszy się łaskami słynąca figura Matki Bożej Płaczącej. Rzeźba z drewna lipowego, umieszczona w bocznej kaplicy, przedstawia Matkę Bożą Saletyńską, siedzącą na kamiennym głazie z twarzą ukrytą w dłoniach. Wykonał ją w 1959 roku rzeźbiarz Edward Koś, według modelu prof. Franciszka Kalfasa z Krakowa. W 1996 roku figura została ukoronowana papieskimi koronami.

- Gdziekolwiek jestem, czy w Polsce czy za granicą, spotykam się z tym, że ludzie wiedzą o naszym sanktuarium - mówi Zbigniew Staniszewski, wójt gminy Dębowiec. - Teraz, kiedy zostanie wyniesione do godności bazyliki mniejszej, jeszcze bardziej rozsławi naszą gminę.
Uroczystości w sanktuarium rozpoczną się w piątek i potrwają do niedzieli. Kulminacyjnym punktem będzie niedzielna suma odpustowa o godz. 11, pod przewodnictwem metropolity krakowskiego, kardynała Stanisława Dziwisza. Akt nadania tytułu bazyliki mniejszej wręczy ordynariusz rzeszowski, bp Kazimierz Górny.

Ważnym akcentem piątkowego przedpołudnia będzie złożenie ślubów wieczystych przez pięciu saletyńskich profesów. W sobotę bp Stefan Regmunt udzieli sakramentu święceń kapłańskich alumnom Wyższego Seminarium Duchownego Misjonarzy Saletynów. O godz. 20 uroczystej mszy św. koncelebrowanej z procesją Maryjną przewodniczyć będzie ks. prowincjał Andrzej Zagórski. Na godz. 22 zaplanowano program ewangelizacyjny dla młodzieży oraz koncert zespołu Daj Spokój z Krakowa.

W niedzielę o godz. 16 odbędzie się koncert ELENI, a o godz. 20 - prapremiera pierwszego w Polsce Oratorium o Matce Bożej Saletyńskiej, w wykonaniu chóru katedralnego Pueri Cantores Resovienses, z librettem ks. Piotr Szwedy i muzyką Artura Żalskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24