Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwają przygotowania do pogrzebu księcia Andrzeja Lubomirskiego. Tak wygląda jego krypta [ZDJĘCIA]

Klaudia Oronowicz-Chudzik
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Łukasz Mróz z Muzeum w Przeworsku
Już w najbliższą sobotę Książę Andrzej Lubomirski spocznie koło swojego dziadka Henryka Lubomirskiego. Jego krypta mieści się pod Kaplicą Bożego Grobu w Bazylice p.w. Ducha Świętego w Przeworsku. Lubomirskich łączyła głęboka więź z tym kościołem.

Trwają ostatnie przygotowania do pogrzebu księcia Andrzeja Lubomirskiego (1862-1953), ostatniego ordynata przeworskiego. Sobotnia uroczystość rozpocznie się nabożeństwem w Kaplicy Domowej Pałacu Lubomirskich w Przeworsku o godz. 11 skąd kondukt pogrzebowy uda się do Bazyliki Kolegiackiej pw. Ducha Świętego w Przeworsku. Tam zostanie odprawiona zostanie Msza św. i nastąpi złożenie trumny w Krypcie Rodowej Lubomirskich.

SZCZEGÓŁY POGRZEBU:

Jak informuje nas Szymon Wilk z Muzeum w Przeworsku, w ramach przygotowań z inicjatywy ks. prał. Tadeusza Gramatyki, proboszcza parafii pw. Ducha Świętego i dra Łukasza Mroza, dyrektora Muzeum w Przeworsku, przeprowadzono oględziny krypty, znajdującej się pod kaplicą Grobu Bożego przy Bazylice Kolegiackiej. Przy tej okazji potwierdzono, że w miejscu tym spoczywa książę Henryk Lubomirski (1777-1850), dziadek księcia Andrzeja.

- Informacja ta obecna była wprawdzie w niektórych opracowaniach dotyczących postaci księcia Henryka, ale dotychczas nie funkcjonowała w pamięci zbiorowej – mówi Szymon Wilk.

Kim był Henryk Lubomirski?

Znanym politykiem, mecenasem sztuki, strażnikiem kultury polskiej pod zaborami i kolekcjonerem. Założył Muzeum Książąt Lubomirskich we Lwowie.

Swoje dorosłe życie trwale związał z Przeworskiem, czyniąc z miejscowej rezydencji wiodący ośrodek życia kulturalnego i towarzyskiego w Galicji i inicjując starania o przekształcenia dóbr przeworskich w ordynację. Dlatego też po jego śmierci, która nastąpiła w 1850 roku w Dreźnie, bliscy zdecydowali o przewiezieniu zwłok do Przeworska. Postanowiono, że zmarły spocznie w krypcie pod kaplicą Grobu Bożego przy kościele parafialnym pw. Ducha Świętego (obecna Bazylika Kolegiacka). Zwłoki księcia spoczęły w metalowej trumnie. Przytwierdzono do niej tabliczkę, która zachowała się do dziś, a jej tekst pozostaje czytelny.

Więź Lubomirskich z przeworskim kościołem pw. Ducha Świętego

Lubomirscy szczodrze wspierali materialnie Kanoników Regularnych Grobu Bożego, opiekujących się miejscową parafią – fundowali elementy wyposażenia kościoła i paramenty liturgiczne. O ich obecności przypomina we wnętrzu świątyni loggia nad stallami, w której przedstawiciele rodziny zasiadali podczas nabożeństw.

Szymon Wilk z przeworskiego Muzeum przypomina, że w krypcie pochowano wcześniej Józefa Lubomirskiego (zm. 1732), wojewodę czernichowskiego, wraz z dwiema żonami: Katarzyną z Bełżyckich i Teresą z Mniszchów (zm. 1746).

- W zbiorach parafii zachowały się portrety trumienne Józefa i Teresy. Kolejny udokumentowany pochówek nastąpił kilkadziesiąt lat później, gdy Henryk i Teresa sprowadzili tu ciało swej córki Doroty, zmarłej „w kwiecie młodości” w Rzymie (1823). Lubomirscy dzielą miejsce swego spoczynku z prepozytami przeworskiego klasztoru Bożogrobców – ks. Franciszkiem Chodowiczem, ks. Piotrem Gogolińskim, ks. Wacławem Muratowiczem, ks. Józefem Drozdowskim i ks. Teofilem Zaczyńskim – podkreśla Szymon Wilk.

Krypta pod kaplicą Grobu Bożego w Przeworsku spełnia rolę rodowej nekropolii, obok tych, jakie Lubomirscy urządzili u dominikanów w Krakowie, u karmelitów bosych w Nowym Wiśniczu i u bernardynów w Warszawie-Czerniakowie.

Trwają przygotowania do pogrzebu księcia Andrzeja Lubomirski...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24