Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ławeczka księcia Andrzeja Lubomirskiego stanie przy lipie Jana III Sobieskiego w parku przy pałacu w Przeworsku [ZDJĘCIA]

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Archiwum Muzeum w Przeworsku
Książę Andrzej Lubomirski na stałe zasiądzie na ławce w Zespole Pałacowo-Parkowym w Przeworsku. Pomnik ma być odsłonięty końcem listopada, początkiem grudnia.

Pisaliśmy, że prochy księcia Andrzeja Lubomirskiego h. Szreniawa bez Krzyża (1862-1953), ostatniego Ordynata Przeworskiego zostaną sprowadzone z Brazylii i mają spocząć w kryptach rodu Lubomirskich pod Kaplicą Bożego Grobu w Bazylice p. w. Ducha Świętego w Przeworsku.

Wraz z tą uroczystością odsłonięty zostanie pomnik z brązu ukazujący siedzącego księcia. Odwzorowanego z archiwalnej fotografii, gdzie siedzi elegancko, szykownie ubrany w białe spodnie i takież jasne buty, pod krawatem, oparty o ławkę prawą ręką, z nogą założona na nogę, z okularami na nosie i charakterystycznymi wąsami.

- Chcemy wyznaczyć datę tego pogrzebu, który już ma przyznany przez premiera status państwowego. Jeszcze w lipcu na ręce starosty przyszło takie pismo. Spodziewamy się, że uroczystość odbędzie się końcem listopada, początkiem grudnia - mówi dr Łukasz Mróz, dyrektor Muzeum w Przeworsku. - Jeśli chodzi o pomnik, wykonany gipsowy model (naturalnej wielkości) jest już u odlewnika. Ustawiony zostanie w parku pod lipą Jana III Sobieskiego, z bliskości kaplicy domowej Lubomirskich, skąd też będzie wyprowadzenie ciała w kondukcie żałobnym do bazyliki.

Dyrektor dodaje, że ordynat był postacią mocno zasłużoną dla Przeworska. Był działaczem gospodarczym, społecznym, kulturalnym, człowiekiem religijnym. Powiększył majątek i usprawnił system zarządzania Ordynacją Przeworską – po utworzeniu powiatu przeworskiego w 1899 roku starał się o jego wyodrębnienie spod autonomicznej zależności powiatu łańcuckiego, co udało się zrealizować w 1929 r.

W latach 1930-1933 był posłem na Sejm RP.

Książę to darczyńca i kurator Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie, członek Towarzystwa Kółek Rolniczych we Lwowie i prezes jego Zarządu Powiatowego w Przeworsku, prezes Galicyjskiego Towarzystwa Muzycznego we Lwowie, a także wiceprezes sławnego Lewiatana w 1920 r.

3 maja 1928 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Po 1945 wyemigrował do Brazylii, gdzie zmarł w 1953 r. w Jacarezinho. 22 listopada tego roku mija 70. rocznica śmierci ostatniego Ordynata Przeworskiego.

Można wesprzeć finansowo budowę pomnika na zrzutka.pl. lub wpłacając dobrowolne datki na konto: Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum w Przeworsku.

Przypomnijmy. 21 lipca br. odbyło się posiedzenie Komitetu Honorowego sprowadzenia szczątków i uroczystości pogrzebowych Księcia Ordynata Andrzeja Lubomirskiego.

Ławeczka księcia Andrzeja Lubomirskiego stanie przy lipie Ja...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24