Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ściany trwałe i ciepłe

Józef Lonczak
Bloczki z betonu komórkowego są lekkie i wytrzymałe.
Bloczki z betonu komórkowego są lekkie i wytrzymałe. Fot. Bruk-Bet
Budowa domu jest kosztowną inwestycją, na którą stać nas z reguły raz w życiu. Dlatego należy rozważnie wybierać materiały budowlane, z których powstanie nasz dom.

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na budowę domu systemem gospodarczym, czy też zlecamy jego wykonanie ekipie fachowców, budowa pochłania dużo czasu, energii i pieniędzy. Każde nietrafione rozwiązanie, jak np. kupno materiałów budowlanych kiepskiej jakości, czy błąd, zwiększa wydatki i oddala termin zamieszkania w nowym budynku.

Domowe ciepło

Na co zatem zwrócić uwagę, by sprawnie powstały ściany domu, który będzie służył nam i przyszłym pokoleniom?

Sezon grzewczy w Polsce trwa ponad pół roku. Jeśli zależy nam, aby w domu było ciepło, a rachunki za ogrzewanie nie za wysokie, należy zwrócić uwagę na właściwości termoizolacyjne materiałów, z których chcemy budować. Wiadomo, że ściany dobrze trzymające ciepło przyczyniają się do obniżenia kosztów ogrzewania.

Na rynku jest wiele rodzajów pustaków, bloczków i cegieł, określanych mianem "ciepłych". Jak zorientować się, który jest dla nas odpowiedni? Oto kilka prostych porad.

- Przed zakupem materiałów warto sprawdzić, jaką wartością współczynników λ i U charakteryzuje się dany materiał - radzi dr inż. Zbigniew Kuriata z biura projektowego Project. - Im wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ i przenikania ciepła U jest mniejsza, tym materiał jest cieplejszy. Spośród wszystkich materiałów do wznoszenia murów jedno- i wielowarstwowych, najlepsze właściwości termoizolacyjne posiada beton komórkowy.

Tylko bez fuszerki

Dobre parametry cieplne bloczków z betonu komórkowego pozwalają na wznoszenie murów jednowarstwowych. Pamiętać jednak należy o tym, że ściana bez dodatkowego docieplenia musi być wykonana ze szczególną starannością.\

- Brak płyt styropianowych lub innych materiałów ocieplających powoduje, że wszelkie niedociągnięcia powstałe w trakcie wznoszenia ścian są na nich widoczne. Np. bloczki z betonu komórkowego Termalica posiadają dokładność wymiarową 1mm, profilowane są na pióro-wpust i dzięki temu nie wymagają użycia zaprawy w spoinie pionowej. Wszystkie te czynniki sprawiają, że wykonywana ściana jest gładka, posiada zwartą strukturę i tym samym polepszają się właściwości termoizolacyjne całego domu - wyjaśnia dr Kuriata.

W każdym budynku są miejsca, szczególnie narażone na utratę ciepła. Wśród są okolice okien i drzwi. Aby uniknąć tzw. mostków termicznych, zaleca się stosowanie nadproży (w postaci płaskich beleczek lub typu U) np. z betonu komórkowego Termalica.
- Takie nadproża pozwalają uzyskać jednorodną strukturę ściany. Jako część systemu, doskonale współgrają z pozostałymi jego elementami i usprawniają wykonywanie otworów okiennych i drzwiowych - wyjaśnia Jarosław Kwaśniak z firmy Bruk-Bet.

W zgodzie z naturą

Przy wyborze materiałów należy też zwrócić uwagę na surowce użyte do ich produkcji. Kierując się zasadą: naturalny surowiec to bezpieczny surowiec, należy wybrać produkty nieszkodliwy dla zdrowia.

- Pozbawione odpadów produkcyjnych bloczki są zdecydowanie zdrowsze i bezpieczniejsze od tych różnymi dodatkami - przypomina Kwaśniak. - Beton komórkowy składa się z naturalnych składników: piasku kwarcowego, wapna i wody. Te surowce nadają mu białą barwę, która dla kupującego jest gwarancją, że podczas produkcji betonu do mieszanki nie np. dodano popiołów. Ponieważ bloczki nie są wypalane , to wyróżniają się najmniejszym wskaźnikiem promieniowania - zapewnia Kwaśniak.

Bloczki z betonu komórkowego odporne są na działanie niskiej i wysokiej temperatury. Doskonale spisują się też w warunkach dużej wilgotności, dzięki czemu na ścianach naszego domu nie pojawią się grzyby lub pleśnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24