Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sędziszów Młp. Innowacyjny projekt Hispano Suiza za 4 mln zł

Józef Lonczak [email protected] 17 867-22-57
Nowa oczyszczalnia ścieków w firmie Hispano Suiza w Sędziszowie Młp.
Nowa oczyszczalnia ścieków w firmie Hispano Suiza w Sędziszowie Młp.
Zakład Hispano Suiza w Sędziszowie Małopolskim zajmujący się budową części do silników lotniczych zmodernizował oczyszczalnię ścieków tworząc zamknięty obiekt wody z galwanizerni. To obecnie jedna z najbardziej skomplikowanych instalacji tego rodzaju w Polsce.

Inwestycję charakteryzuje wysoki stopień innowacyjności - wdrażane technologie stosowane są na świecie nie dłużej niż rok lub ich stopień rozprzestrzenienia w danej branży nie przekracza 15 procent. Całkowity koszt realizacji inwestycji to blisko 4 mln zł.

Zero zrzutu

Rozwój firmy Hispano Suiza spowodował, że konieczna stała się rozbudowa i unowocześnienie oczyszczani ścieków. Nowa oczyszczalnia musiała sprostać wysokim wymaganiom technicznym obowiązującym w przemyśle lotniczym.

Zaprojektowana i zrealizowana przez PP-EKO Sp. z o.o. inwestycja, obejmuje m.in. instalację ROVAPO™. Jest to technologia typu „zero zrzutu” czyli z pełnym odzyskiem wody, umożliwiająca po oczyszczeniu ponowne jej wykorzystanie w procesie produkcyjnym.

Zużycie wody spadnie o 1,5 tys. m sześc. Oczyszczalnia wykorzystuje specjalnie zaprojektowane instalacje chemicznego oczyszczania ścieków, membranowe i wyparne. Są one przystosowane do pracy przy ściekach o dużym zasoleniu, przy jednoczesnej długiej gwarancji technicznej. Dzięki nowej instalacji zużycie wody spadnie o 1,5 tys. m sześc. rocznie.

- Instalacje tego rodzaju z pełnym odzyskiem wody należą do najdroższych oczyszczalni przemysłowych, biorąc za wskaźnik koszt inwestycji na 1 m sześc. ścieków oczyszczonych do poziomu wody „destylowanej” - mówi Wojciech Pietraszek, prezes PP-EKO Sp. z o. o.

Bo woda będzie drożeć

Jednak sens tego rodzaju instalacji polega na tym, że zakład odzyskuje wodę wysokiej jakości, którą i tak musiałby normalnie produkować z surowca – wody wodociągowej. Ponadto ścieki z galwanizerni, nawet po dobrym konwencjonalnym oczyszczeniu, nie nadają się zwykle do odprowadzania do kanalizacji i do oczyszczalni miejskiej – zawierają zbyt dużo różnych soli.

- Tak więc zdecydowano, że lepiej będzie zainwestować w instalację do odzysku wody ze ścieków. W przyszłości woda będzie coraz droższa jako produkt, wyższe będą też opłaty za odprowadzanie ścieków do kanalizacji miejskiej, z czasem więc opłacalność tego rodzaju instalacji będzie coraz większa - dodaje Pietraszek.

Koszt realizacji przedsięwzięcia to 3,6 mln zł. 30 procent tej kwoty pozyskano z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach wsparcia przedsiębiorstw w zakresie gospodarki wodno-ściekowej.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24