NOWINY24

  Polecamy Twojej uwadze

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  Polecamy Twojej uwadze

  • Największe tragedie podkarpackich sportowców. Na torach ginęli żużlowcy, na drogach siatkarze i piłkarze
  • Podkarpacka wieś na starych zdjęciach z Narodowego Archiwum Cyfrowego
  • Za nami Plebiscyt „Piłkarskie Laury Podokręgu Rzeszów”

  Sejm zdecydował: rok 2014 rokiem św. Jana z Dukli

  Sejm zdecydował: rok 2014 rokiem św. Jana z Dukli

  Ewa Gorczyca

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Sejm zdecydował: rok 2014 rokiem św. Jana z Dukli

  ©Tomasz Jefimow

  Dziś Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2014 Rokiem św. Jana z Dukli. W przyszłym roku przypada 600-lecie urodzin bernardyna, pochodzącego z Podkarpacia oraz 275 rocznica ustanowienia go patronem Polski.
  Sejm zdecydował: rok 2014 rokiem św. Jana z Dukli

  ©Tomasz Jefimow

  - To wyjątkowa data w w historii Sanktuarium św. Jana z Dukli oraz franciszkańskiej prowincji OO. Bernardynów - podkreśla o. Micheasz Okoński OFM, kustosz sanktuarium św. Jana w Dukli.

  W Sejmie nie zabrakło dziś przedstawicieli zakonu, władz prowincji, przedstawicieli różnych klasztorów w Polsce. Duklę i jego mieszkańców reprezentował burmistrz Marek Górak.

  W piśmie skierowanym do marszałka Ewy Kopacz kustosz sanktuarium św.
  Jana z Dukli, o. Micheasz Okoński przypomniał o wielkim znaczeniu św. Jana w historii Polski. Dodał także, że żyjąc zgodnie z testamentem i regułą św. Franciszka z Asyżu jest wzorem troski o drugiego człowieka w duchu miłości bliźniego i sprawiedliwości społecznej.

  Jan z Dukli urodził się ok. w Dukli 1414 roku. Uczył w rodzinnym mieście i w Krakowie. Wracając w rodzinne strony miał zatrzymać się na pustelni na wzgórzu Zaśpit w poddukielskiej Trzcianie by tam w spokoju rozważyć swoje powołanie.

  W samotni spędził dwa lata, potem wstąpił do zakonu franciszkanów w Krośnie. Był gwardianem tutejszego klasztoru. W późniejszym wieku przeszedł do surowszej surowszej gałęzi zakonu - bernardynów. Zmarł we Lwowie i tam został pochowany.

  Po śmierci zakonnika rozwinął się jego kult. Do grobu Jana z Dukli pielgrzymowali liczni królowie Polski: wśród nich Zygmunt III Waza, Władysław IV Waza, Jan Kazimierz, także Jan III Sobieski.

  Wśród cudów najbardziej znana jest obrona Lwowa.

  - Gdy Bohdan Chmielnicki rozpoczął oblężenie miasta, obrońcy zaufali bardziej opiece Bożej aniżeli własnym siłom - opowiada o. Okoński. - Kościoły lwowskie, a zwłaszcza bernardyński, zapełniły się rzeszą wiernych. Ludność niemal przez cały czas oblężenia modliła się przed relikwiami Jana. Modlitwy zostały wysłuchane. Wojska Chmielnickiego odstąpiły.

  Żywy kult Jana z Dukli skłonił bernardynów lwowskich do rozpoczęcia oficjalnych starań mających na celu jego kanoniczną legalizację przez władze kościelne.

  Ponad sto lat trwały przygotowania do beatyfikacji. Papież Klemens XII ogłosił ją w 1733 roku, 6 lat potem ogłosił Jana z Dukli patronem Polski.

  W 1946 r. relikwie bł. Jana z Dukli wywieziono ze Lwowa do kościoła bernardynów w Rzeszowie, gdzie przebywały przez 28 lat. W 1974 r. zostały przewiezione do Dukli, gdzie przebywają do chwili obecnej w specjalnej kaplicy w kościele OO. Bernardynów.

  Kanonizacji bł. Jana z Dukli dokonał papież Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki do Krosna i Dukli, w czerwcu 1997 roku.

  Zaplanowano już datę centralnych uroczystości związanych z 600-leciem urodzin św. Jana z Dukli. Odbędą się one 31 maja w dukielskim sanktuarium.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (11)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (11) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo