Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sejm zdecydował: rok 2014 rokiem św. Jana z Dukli

Ewa Gorczyca
Tomasz Jefimow
Dziś Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2014 Rokiem św. Jana z Dukli. W przyszłym roku przypada 600-lecie urodzin bernardyna, pochodzącego z Podkarpacia oraz 275 rocznica ustanowienia go patronem Polski.

- To wyjątkowa data w w historii Sanktuarium św. Jana z Dukli oraz franciszkańskiej prowincji OO. Bernardynów - podkreśla o. Micheasz Okoński OFM, kustosz sanktuarium św. Jana w Dukli.

W Sejmie nie zabrakło dziś przedstawicieli zakonu, władz prowincji, przedstawicieli różnych klasztorów w Polsce. Duklę i jego mieszkańców reprezentował burmistrz Marek Górak.

W piśmie skierowanym do marszałka Ewy Kopacz kustosz sanktuarium św. Jana z Dukli, o. Micheasz Okoński przypomniał o wielkim znaczeniu św. Jana w historii Polski. Dodał także, że żyjąc zgodnie z testamentem i regułą św. Franciszka z Asyżu jest wzorem troski o drugiego człowieka w duchu miłości bliźniego i sprawiedliwości społecznej.

Jan z Dukli urodził się ok. w Dukli 1414 roku. Uczył w rodzinnym mieście i w Krakowie. Wracając w rodzinne strony miał zatrzymać się na pustelni na wzgórzu Zaśpit w poddukielskiej Trzcianie by tam w spokoju rozważyć swoje powołanie.

W samotni spędził dwa lata, potem wstąpił do zakonu franciszkanów w Krośnie. Był gwardianem tutejszego klasztoru. W późniejszym wieku przeszedł do surowszej surowszej gałęzi zakonu - bernardynów. Zmarł we Lwowie i tam został pochowany.

Po śmierci zakonnika rozwinął się jego kult. Do grobu Jana z Dukli pielgrzymowali liczni królowie Polski: wśród nich Zygmunt III Waza, Władysław IV Waza, Jan Kazimierz, także Jan III Sobieski.

Wśród cudów najbardziej znana jest obrona Lwowa.

- Gdy Bohdan Chmielnicki rozpoczął oblężenie miasta, obrońcy zaufali bardziej opiece Bożej aniżeli własnym siłom - opowiada o. Okoński. - Kościoły lwowskie, a zwłaszcza bernardyński, zapełniły się rzeszą wiernych. Ludność niemal przez cały czas oblężenia modliła się przed relikwiami Jana. Modlitwy zostały wysłuchane. Wojska Chmielnickiego odstąpiły.

Żywy kult Jana z Dukli skłonił bernardynów lwowskich do rozpoczęcia oficjalnych starań mających na celu jego kanoniczną legalizację przez władze kościelne.

Ponad sto lat trwały przygotowania do beatyfikacji. Papież Klemens XII ogłosił ją w 1733 roku, 6 lat potem ogłosił Jana z Dukli patronem Polski.

W 1946 r. relikwie bł. Jana z Dukli wywieziono ze Lwowa do kościoła bernardynów w Rzeszowie, gdzie przebywały przez 28 lat. W 1974 r. zostały przewiezione do Dukli, gdzie przebywają do chwili obecnej w specjalnej kaplicy w kościele OO. Bernardynów.

Kanonizacji bł. Jana z Dukli dokonał papież Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki do Krosna i Dukli, w czerwcu 1997 roku.

Zaplanowano już datę centralnych uroczystości związanych z 600-leciem urodzin św. Jana z Dukli. Odbędą się one 31 maja w dukielskim sanktuarium.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24