MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spółdzielnia wytrzymała zderzenie z gospodarką rynkową

Rozmawiał Stanisław Siwak
Rozmowa z BOŻENĄ WITEK, prezesem zarządu Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Boguchwale

- 31 bm. wasz GS obchodzić będzie jubileusz 65-lecia. Jakie były początki spółdzielni?

- Powstała w Racławówce, w 1945 roku. Z biegiem czasu przystąpiły do niej kolejne spółdzielnie działające na terenie gminy m. in. z Woli Zgobieńskiej, Zwięczycy, Niechobrza, Błędowej Zgobieńskiej, Zgłobnia. Na początku poważnym problemem był brak własnego transportu, po towar do Rzeszowa jeździło się furmankami. W 1948 roku uruchomiona została piekarnia i masarnia w Boguchwale i do mieszkańców trafiły pierwsze nasze bochenki chleba oraz wędliny. Sprzedawaliśmy je w 17 sklepach. W 1951 roku działała już gospoda w Boguchwale. W połowie lat 60 – tych urządzono pierwsze klubo - kawiarnie dla młodzieży w Niechobrzu, Racławówce i Zgłobniu.

- Spółdzielnia rozwijała swą działalność?

- W 1976 roku spółdzielnia realizowała sprzedaż prowadząc 38 placówek handlowych, w tym 29 sklepów, 6 kiosków i 3 magazyny towarów masowych. Prowadziła również kluby rolnika. Ciężko przeżyliśmy marazm i kryzys lat 80-tych. W sklepach brakowało dosłownie wszystkiego. Nie było łatwo, ograniczaliśmy działalność, ale jakoś przetrwaliśmy.

- A jak spółdzielnia wytrzymała zderzenie z gospodarką rynkową na progu lat 90-tych?

- Początki gospodarki rynkowej to szybkie przemiany, z którymi Spółdzielnia nie zawsze potrafiła sobie poradzić, przecież GS-y straciły w tamtym czasie państwowy monopol na handel. Inne spółdzielnie padały. My także musieliśmy sprzedać część majątku.

 

- I w takiej trudnej sytuacji właśnie pani powierzono funkcję szefa?

- W grudniu 1997 roku rada nadzorcza powołała mnie na stanowisko prezesa. Postanowiłam zmienić sposób zarządzania, przeprowadziłam reorganizację całej spółdzielni. Zdecydowaliśmy się na modernizację i rozwój placówek, wprowadziliśmy nowe formy handlu. Obecnie spółdzielnia prowadzi samoobsługowe sklepy spożywcze w Boguchwale, Kielanówce, Lutoryżu, Niechorzu, Racławówce, Rzeszowie, Zarzeczu, Zgłobniu, Woli Zgłobieńskiej oraz nowoczesne pawilony handlowe w Boguchwale i Niechobrzu. Ponadto prowadzimy sprzedaż art. rolno-przemysłowych, opału oraz materiałów budowlanych i wykończeniowych w Boguchwale. Nasza Spółdzielnia zatrudnia obecnie 103 pracowników.


- Czyli rynek wyszedł wam na zdrowie?

- Nasza działalność i osiągane wyniki ekonomiczne są doceniane. Tylko w 2007 roku Dziennik Puls Biznesu potwierdził naszą przynależność do elitarnego klubu Gazel Biznesu. A lata 2008-9 to kolejne wyróżnienia dzielnika Puls Biznesu dla naszej spółdzielni.

- Plany na przyszłość?

Budowa nowoczesnego centrum handlowego w Boguchwale oraz kompleksu usługowo – gastronomicznego w Zgłobniu. Obecnie jesteśmy na etapie opracowywania dokumentacji technicznej na te inwestycje.

-----

Nowiny sprawują patronat medialny na jubileuszem GS w Boguchwale.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24