MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Start po indeks

Just, al, max, ar, ska
Uczelnie w Podkarpackiem zabiegając o studentów, proponują nowe kierunki i specjalizację. W swych ofertach akcentują nie tylko atrakcyjność, ale użyteczność studiów. Zdobycie wiedzy i umiejętności praktycznych.

Uniwersytet Rzeszowski: Tylko fizyka i prawo

- Na fizyce mamy świetną kadrę i największą liczbę samodzielnych pracowników naukowych - mówi Ludwik Borowiec, rzecznik prasowy Uniwersytetu Rzeszowskiego. - Mamy też wolne miejsca. Ale to nie jest kierunek dla wszystkich. Zwłaszcza panie rzadziej decydują się na przedmioty ścisłe i chętniej wybierają historię lub filologię polską, na których i w tym roku zebraliśmy komplet już przy pierwszym naborze.
W tym roku na uniwersytecie ruszyła politologia. O 150 miejsc ubiegało się tam ponad 1000 osób, które uznały, że ten kierunek daje obecnie znacznie większe możliwości na znalezienie pracy niż np. prawo (na ten ostatni kierunek nadal przyjmowani są studenci zaoczni). W programie są m.in. dwa mocne lektoraty języków obcych i rozszerzone zajęcia z wiedzy o Unii Europejskiej.

Politechnika Rzeszowska: Tu mało, tam dużo

Na Politechnice Rzeszowskiej obecnie wybór jest między inżynierią materiałową a technologią chemiczną (studia dzienne). Gdy kandydat woli zdobywać wiedzę z zakresu: budownictwa, elektroniki, informatyki, inżynierii środowiska, mechaniki i budowy maszyn, czy technologii lub zarządzania i marketingu - musi zdecydować się na studiowanie w trybie zaocznym
.- Wolne miejsca na 2 kierunkach wydziału chemicznego to jedyne, co możemy zaoferować kandydatom na studia dzienne. Natomiast wszystkie kierunki studiów zaocznych są otwarte. Tradycyjnie nabór na nie rozpoczęliśmy później i możemy zaoferować 50 proc. miejsc mniej niż na studiach dziennych, bo taki limit posiadamy w regulaminie - informuje prof. Jerzy Potencki, rektor ds. nauczania Politechniki .

WSIiZ w Rzeszowie: 1000 miejsc czeka

Na brak chętnych w drugim naborze nie narzeka największa w regionie uczelnia niepubliczna - Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. W pierwszym naborze miała o 30 proc. więcej kandydatów niż w roku ubiegłym - informuje Bartłomiej Gębarowski, dyrektor ds. rozwoju tej uczelni. - Nie mamy więc nieograniczonej liczby miejsc. Ale możemy jeszcze przyjąć 700 osób na dzienne i zaoczne studia na kierunkach: administracja, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, ekonomia, informatyka i ekonometria oraz turystyka i rekreacja.
Jak informuje Gębarowski, dopiero teraz otwarty został nabór na elektronikę i telekomunikację (WSIiZ otrzymał uprawnienia do prowadzenia kierunku 25 lipca), tutaj jest 300 wolnych miejsc. Po 150 - na studia zaoczne i dzienne. Szczegółowych informacji udziela punkt rekrutacyjny w rzeszowskiej siedzibie uczelni i jej wydziałach zamiejscowych w Dębicy (przyjęcia na kierunku "ekonomia" trwają do 14 września), Krośnie oraz Nisku.

WSAiZ w Przemyślu: Studia europejskie

W najstarszej w regionie niepaństwowej uczelni - w Wyższej Szkole Administracji i Zarządzania w Przemyślu króluje "administracja", obecnie z "transgranicznym" profilem. - Nowością w naszej uczelni jest to, że już na pierwszym roku student wybiera specjalizację - mówi Maria Kmon - Posłuszny, dyrektor Biura Rektora WSAiZ. Na "administracji" są do wyboru m.in. specjalizacja celna, bezpieczeństwo wewnętrzne, zainteresowanie budzą nowe studia europejskie z dużą liczbą przedmiotów o Unii. Na "marketingu" jest informatyka w zarządzaniu, nowoczesne kształcenie specjalistów rachunkowości i finansów. W trakcie studiów na obu kierunkach jest szansa na ukończenie kursów zawodowych np. agenta celnego, czy biegłego księgowego. - Otrzymujemy wiele telefonów z pytaniami o podyplomowe Studium Bezpieczeństwa Wewnętrznego dla osób m.in. zatrudnionych w policji, straży granicznej w wojsku, straży miejskiej. Jest to jedna z pierwszych tego typu ofert w kraju.

WSZ w Rzeszowie: Najpierw rozmowa

- Zależy nam głównie na studentach dziennych - przyznaje dr Krzysztof Kaszuba, dziekan Wyższej Szkoły Zarządzania w Rzeszowie. - Ale nie przyjmujemy wszystkich. Każdego kandydata czeka rozmowa kwalifikacyjna. Widać jednak, oferowane przez nas dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz zarządzanie i marketing są dla młodych ludzi atrakcyjne, bo niemal codziennie przeprowadzam rozmowy kwalifikacyjne z kilkudziesięcioma kandydatam informuje dziekan. - To, że wszyscy niepubliczni wciąż mają wolne miejsca wynika z polityki uczelni państwowych, które w tym roku zwiększyły nabór. Cieszy jednak zainteresowanie naszym dziennikarstwem oraz zarządzaniem i marketingiem. Widać, że młodzi ludzie doskonale rozumieją, że dziś dyplom studiów wyższych znaczy tyle, co świadectwo dojrzałości kiedyś.

WSSG w Tyczynie: Jesteśmy otwarci

- My również jesteśmy otwarci na spóźnialskich - zapewnia Ewa Stachowska z Wyższej Szkoły Społeczno - Gospodarczej w Tyczynie. - Przychodzą do nas chętnie, bo mamy świetną kadrę, perspektywiczne kierunki oraz przyjazny klimat w małomiasteczkowym środowisku Tyczyna.
- Dziś rynek chłonie specjalistów z zakresu informatyki, nauk humanistycznych i społecznych. Dlatego atrakcyjna dla młodych ludzi okazuje się proponowana przez nas socjologia (5-letnie studia magisterskie i 3-letnie studia licencjackie na specjalnościach: socjologia organizacji i zarządzania, socjologia biznesu, socjologia komunikowania społecznego i socjologia medycyny) oraz politologia (studia licencjackie ze specjalnością europeistyka) i filologia polska ze specjalnością public relations - informuje dr hab. Zbigniew Stachowski, rektor WSSG w Tyczynie.

PWSZ w Przemyślu: Na amerykańską modłę

Strzałem w dziesiątkę Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Przemyślu jest "polityka regionalna", uruchomiona w ub. roku jako pierwszy kierunek w kraju. - Na "politykę regionalną" wpłynęło 135 podań i możemy podwoić tę liczbę, bo zyskaliśmy budynek na poszerzenie bazy dydaktycznej - mówi Jan Musiał, kanclerz przemyskiej PWSZ. To dotyczy też kierunków humanistycznych - historii i polonistyki. Jednak te studia znacznie różnią się od tradycyjnego kształcenia. Na licencjackiej polonistyce, obok obowiązkowej specjalizacji nauczycielskiej, można zdobyć specjalizację bibliotekoznawczą, logopedyczną lub folklorystyczną. Na historii jest archiwistyka.
- Dajemy absolwentom do ręki konkretny zawód - podkreśla kanclerz. - Mamy np. gotowy program archiwizowania na nośnikach elektronicznych, kształcenia specjalistów do tworzenia baz danych w przedsiębiorstwach, biurach, w administracji. Edukacja na amerykańską modłę i to może być przebojowa oferta.

PWSZ w Tarnobrzegu: Do końca sierpnia

W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnobrzegu można się starać o indeksy tylko na studiach zaocznych: na pedagogice opiekuńczej oraz na przedsiębiorczości i zarządzaniu. Nabór na studia zaoczne potrwa do końca sierpnia. Na studiach dziennych jedyny nabór przeprowadzony został w lipcu. Indeksy na pedagogice opiekuńczej otrzymało 175 osób, na przedsiębiorczości - 196.

Jarosław: Siostra z licencjatem

Hitem Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Jarosławiu jest nadal "turystyka i hotelarstwo". W szkole - jak nas poinformowano- zakończył się nabór na studia dzienne. Dużym zainteresowaniem spotkało się pielęgniarstwo, nowy kierunek licencjacki, pierwszy w województwie. - Wkrótce kształcenie pielęgniarek odbywać się będzie tylko na poziomie szkół wyższych, zgodnie ze standardami UE - podkreśla Zofia Kukla z administracji uczelni. - Nie mamy już miejsc na studiach dziennych. Można się jeszcze dostać na studia zaoczne. To szansa dla pracujących pielęgniarek, żeby uzyskać dyplom ważny w krajach unijnych.

WSHP w Sandomierzu: Kolejność zgłoszeń

Jak twierdzą pracownicy Działu Toku Studiów sandomierskiej Wyższej Szkoły Humanistyczno - Przyrodniczej, jeśli ktoś złoży dokumenty między 1 a 15 września (II nabór na studia dzienne), ma szanse studiować na wydziale prawa i ekonomii (kierunki: administracyjny oraz zarządzanie i marketing). Wolne miejsca są także na wydziale humanistycznym, na kierunkach: filologia polska, historia oraz pedagogika specjalna. Na studentów czeka też wydział przyrodniczo - matematyczny z biologią, ogrodnictwem oraz matematyką z informatyką. O przyjęciu zdecyduje kolejność zgłoszeń. W sumie, na studiach dziennych i zaocznych jest jeszcze ok. 500 wolnych miejsc.

Filia KUL w Stalowej Woli: Czekamy na zaocznych

W stalowowolskiej filii KUL od 1 października studia na pierwszym roku rozpocznie 110 studentów dziennych: 60 osób na ekonomii i 50 na prawie. - Na zaoczną pedagogikę planujemy przyjąć 300 studentów. Na socjologię, również zaoczną - 150, a na wieczorową psychologię ok. 100 osób - mówi Jerzy Kozielewiecz, prezes Fundacji Uniwersyteckiej sprawującej opiekę nad filią KUL. - Mamy jeszcze wolne miejsca na zaocznej ekonomii - ok. 100 i zaocznym prawie - ok. 150. Przypominam, że wszystkie studia na naszej uczelni są magisterskie. Termin składania podań mija 15 września.

Ropczyce: Wszystkie kierunki

- Zainteresowanie dodatkowym naborem wśród maturzystów jest duże - informują w Wyższej Szkole Inżynierii Rolniczej i Zarządzania w Ropczycach. - Wznowiliśmy więc rekrutację na wszystkie kierunki. Obowiązuje konkurs świadectw, jak podczas I tury naboru. - U nas najbardziej liczą się punkty z języka polskiego i matematyki, a do tego, zależnie od kierunku - z fizyki, chemii, biologii lub geografii - informuje dziekanat. - Preferencje mają półsieroty.

Studium w Krośnie: Od animacji po fotografię

Są jeszcze wolne miejsca w Państwowym Pomaturalnym Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Krośnie. Po 20 miejsc na kierunkach: animacja społeczności lokalnych i taniec; 15- na kierunku turystyka oraz 6 - na kierunku fotografia. Termin składania podań upływa 23 bm. Należy je składać w sekretariacie Studium przy ul. Franciszka Mirandoli Pika, tel. (0 prefiks 13) 432-05-44, w godz. 8 - 14. Rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami we wtorek, 27 bm., od godz. 9.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24