Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szef stawia na wodę mineralną

Józef Lonczak
Rys. Tomasz Wilczkiewicz
Kiedy pracodawca musi ci zapewnić napoje chłodzące.

- Słońce prażyło bezlitośnie, w hali zaduch. Wkrótce zabrakło wody do picia. Poszliśmy więc po napoje do sklepu. To zdenerwowało kierownika, który zaczął nas straszyć karami. Czy miał takie prawo - pytają pracownicy jednej z rzeszowskich firm.

Zgodnie z przepisami pracownicy mają mieć zapewnione napoje chłodzące. Należą się im one już wtedy, gdy temperatura przekracza 25 stopni C. Jeśli stanowiska pracy są w pomieszczeniach takich jak: hale produkcyjne, magazyny (do pracy przy załadunku czytaj dalej), to pracodawca bezwzględnie musi zapewnić napoje, jeśli temperatura wewnątrz przekroczy 28 stopni.

W opisanej powyżej sytuacji temperatura w hali produkcyjnej (bez klimatyzacji) mogła przekraczać nawet 40 stopni C.

Napoje darmowe i bez ograniczeń

Pozostaje jeszcze kwestia ilości napojów, które przysługują załodze pracującej w ukropie (napoje, oczywiście nie ma mowy o piwie, mają być darmowe).

Dwie czy trzy butelki wody dziennie wystarczą pracownikowi, kiedy żar się leje z nieba?

- Nie można przeliczać ilości wody na butelki. Przepis wyraźnie mówi, że napoje chłodzące mają pracownicy otrzymać w zależności od potrzeb - odpowiada Rafał Szychowicz, prawnik w Regionie Rzeszowskim NSZZ "Solidarność".

Jednemu pracownikowi wystarczy, gdy wypije tylko dwa kubki kawy. Natomiast dla drugiego, nawet dwa litry wody mineralnej, może być za mało. Aby nie było wątpliwości pracownik otrzymane napoje ma wypić w pracy, a nie może zabierać otrzymywanych napojów chłodzących do domu, czy hotelu.

Uwaga na komputer

Uwaga na komputer

Praca przy komputerze zalicza się do prac w szczególnych warunkach, jeśli zatrudnieni wykonują ją stale i w pełnym wymiarze czasu.

Pracodawca może jednak na podstawie wewnętrznych przepisów (obowiązujących w zakładzie pracy) ustalić, czy praca przy obsłudze komputerów zostanie uznana za pracę w warunkach szczególnie uciążliwych lub szczególnie szkodliwych.

Jeśli natomiast zatrudniony, wykonuje swoje obowiązki przy monitorze, przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu to powinien otrzymać od pracodawcy okulary korygujące wzrok.

W razie kłopotu pozostaje PIP

Pracownicy mają mieć zapewnione napoje w wciągu całej zmiany roboczej, ale zgodnie z przepisami nie przysługuje im ekwiwalent pieniężny za napoje.

Zdarza się, że pracodawca nie chce wydawać pracownikom potrzebnej ilości napojów. Czy coś mu za to grozi?

W takiej sytuacji pracownikom nie pozostaje nic innego jak zgłosić problem Państwowej Inspekcji Pracy. Jeśli inspektor potwierdzi taki fakt, wówczas łamiącemu przepisy szefowi grozi grzywna.

Nie prosto w oczy

Prawo reguluje także inne kwestie związane z tym "gorącym tematem". Otóż promienie słoneczne nie mogą padać na oczy pracujących. W takich sytuacjach okna, czy świetliki muszą być zasłonięte, żaluzjami, roletami lub zwykłymi zasłonami.

W pomieszczeniach, gdzie pracują ludzie musi być zapewniona wymiana powietrza (sprawna wentylacja, lub klimatyzacja) Nawiew jednak nie może powodować przeciągów ani wyziębienia pomieszczeń. Strumień powietrza chłodzącego nie powinien być zbyt intensywny. Nie może np. "wpadać" wprost na pracującego, co grozi przeziębieniem.

Dla kogo zupa?

Zakład pracy ma również zapewnić posiłki regeneracyjne pracującym w warunkach szczególnie uciążliwych. Zaliczają się do nich m.in. prace: w chłodniach z temperaturą poniżej 10 stopni C, przy usuwaniu skutków klęsk żywiołowych, pod ziemią, wykonywane zimą na otwartej przestrzeni.

Jakie buty?
Pracodawca ma także obowiązek dostarczyć zatrudnionemu odzież i obuwie robocze o takich parametrach, by posiadały właściwości ochronne i użytkowe.
Niestety, nie ma powszechnie obowiązujących norm określających rodzaje środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia roboczego przysługujących osobom wykonującym określone rodzaje prac.

Kodeks pracy (art. 237-6 i 237-7) nakazuje pracodawcy dostarczyć pracownikowi środki ochrony indywidualnej, jeżeli w czasie wykonywania pracy jest on narażony na czynniki zagrażające jego zdrowiu lub bezpieczeństwu.

Natomiast odzież i obuwie robocze pracodawca powinien przydzielać osobom zatrudnionym przy pracach powodujących zabrudzenie lub zniszczenie odzieży własnej pracownika, albo przy wykonywaniu, których występują szczególne wymogi technologiczne, sanitarne bhp.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24