MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szkolenie żołnierzy 201 batalionu obrony pogranicza z Przemyśla. M.in. pokonywanie toru napalmowego [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Szkolenie żołnierzy obrony terytorialnej z Przemyśla na poligonie w Nowej Dębie.
Szkolenie żołnierzy obrony terytorialnej z Przemyśla na poligonie w Nowej Dębie. 20 Brygada Obrony Terytorialnej
Kilkudziesięciu żołnierzy 201 batalionu obrony pogranicza 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej realizowało comiesięczne szkolenie rotacyjne na poligonie w Nowej Dębie.

- Poligon w Nowej Dębie z racji swojego przeznaczenia umożliwia przeprowadzenie szerokiego spektrum ćwiczeń ogólnowojskowych. Do takich ćwiczeń można zaliczyć Obronę Przed Bronią Masowego Rażenia (OPBMR). W skład ćwiczeń z tego zakresu wchodzi także pokonanie toru napalmowego. Podczas tych ćwiczeń priorytetem zawsze jest zapewnienie żołnierzom bezpieczeństwa, a samo szkolenie z substancjami zapalającymi, to zajęcia o podwyższonym ryzyku - informuje ppor. Rafał Laska
p.o. Oficera Prasowego 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Ćwiczenie poprzedzone zostało szczegółowym instruktażem oraz omówieniem warunków bezpieczeństwa. Ponadto żołnierze przed pokonaniem toru napalmowego przeszli obowiązkowe szkolenie ze sposobu gaszenia napalmu na umundurowaniu oraz polowych obiektach fortyfikacyjnych.

- Dopiero po upewnieniu się, że każdy z ćwiczących opanował podstawowe umiejętności w tym zakresie, żołnierze ruszyli do pokonania kilkudziesięciometrowego odcinka z przeszkodami, płonącym napalmem i gęstym dymem. Żołnierzy czekało nie lada wyzwanie. W specjalnych metalowych rynnach i pojemnikach, w zagłębieniach oraz w wyznaczonych elementach, obok każdej przeszkody, podpalono napalm. Czarny dym ograniczał widoczność, a bardzo wysoka temperatura była odczuwalna przy każdym kroku i podskoku. Ubrani w mundury polowe, wyposażeni w etatową broń, hełmy, w nałożonych maskach przeciwgazowych i rękawicach, pokonywali poszczególne przeszkody znajdujące się na napalmowym torze przeszkód: słupki, odcinek rowu, belki poprzeczne, korytarz, niską ścianę, tunel i belkę w wykopie - opisuje ppor. Laska.

Podczas zajęć, oprócz przekazania żołnierzom niezbędnej wiedzy z zakresu obrony i postępowania ze środkami zapalającymi, sprawdzano także odporność psychofizyczną szkolonych. Tor napalmowy pokonywał każdy. Żołnierze z pewnością jeszcze długo będą pamiętać to napalmowe przeżycie.

Napalm jest ciekłym środkiem zapalającym, chemicznym stosowany jako bojowy środek zapalający. W czasie spalania wydziela duże ilości ciepła oraz toksyczne dymy, które podrażniają oczy i układ oddechowy. Napalmy, dzięki swojej konsystencji, mają zwiększoną przyczepność do podpalanych powierzchni (palą się także na tafli wody). Wszystko to powoduje, że są bardzo trudne do ugaszenia.

Szkolenie żołnierzy obrony terytorialnej z Przemyśla na poligonie w Nowej Dębie.

Szkolenie żołnierzy 201 batalionu obrony pogranicza z Przemy...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24