MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szokujące ustalenia prokuratury po zaginięciu 12-letniego Daniela z Izdebek. Ojciec chłopca aresztowany, dzieci odebrane rodzicom

Ewa Gorczyca
polska press
Dziś Sąd Rejonowy w Brzozowie aresztował tymczasowo, na trzy miesiące, 37-letniego mieszkańca Izdebek. Mężczyzna jest podejrzany o seksualne wykorzystanie dziecka. Prokuratorskie śledztwo ma wyjaśnić, co działo się w wielodzietnej rodzinie S. z Izdebek.

Sprawa wyszła na jaw w związku z zaginięciem 12-letniego Daniela. Szeroko zakrojona akcja poszukiwawcza dała efekty. Po dwóch dobach dziecko zostało odnalezione w lesie, kilka kilometrów od domu. Chłopiec został przetransportowany śmigłowcem LPR do szpitala. Jest w dobrym, stabilnym stanie.

Szczęśliwie zakończyły się poszukiwania 12-latka z Izdebek. Chłopiec od wtorku poszukiwany był przez brzozowską policję. Został odnaleziony w lesie, około 5 km od swojego domu. Na jego ślad natrafił mieszkaniec Izdebek, który zauważył psa, który towarzyszył chłopcu. Dziecko odnaleźli GOPR-owcy. 12-latek trafił pod opiekę lekarzy.Chłopiec 13 listopada wyszedł z domu około godz. 14.30, by odwiedzić swoją babcię. 12-latek bawił się w pobliżu jej domu. Około godz. 16 już go tam nie było. Ustalono, że dziecko leczone jest neurologicznie i ma problemy z komunikowaniem się. Z przekazanych informacji wynikało również, że chłopcu może towarzyszyć jego pies.W poszukiwania zaangażowani byli policjanci, ratownicy medyczni, strażacy, strażnicy graniczni, grupy pomocy humanitarnej, stowarzyszenia, żołnierze WOT, rodzina i okoliczni mieszkańcy. Do odnalezienia dziecka wykorzystywane były psy trapiące, śmigłowiec i dron z kamerą termowizyjną, quady i inny sprzęt specjalistyczny.

Odnaleziono 12-letniego Daniela z Izdebek! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Działania policji prowadzone w tej sprawie doprowadziły do ujawnienia okoliczności, które stały się podstawą do wszczęcia śledztwa. Jeden z wątków dotyczy podejrzenia popełnienia przestępstwa przez ojca 12-latka.

- Mężczyzna został zatrzymany, usłyszał zarzut z art. 200 par. 1 Kodeksu Karnego - informuje prokurator Marcin Bobola z Prokuratury Rejonowej w Brzozowie.

Artykuł ten dotyczy obcowania płciowego z małoletnim poniżej 15 lat lub dopuszczenia się wobec takiej osoby innej czynności seksualnej lub doprowadzenia jej do poddania się takim czynnościom albo do ich wykonania.

Sąd Rejonowy w Brzozowie dziś na niejawnym posiedzeniu zadecydował o areszcie dla 37-latka. Prokuratura wnioskowała o trzymiesięczny areszt. Wniosek został uwzględniony.

- Mężczyzna został przesłuchany, nie przyznał się do winy - mówi prokurator Bobola.

37-latek złożył wyjaśnienia, prokuratura nie ujawnia ich treści.

Małżeństwo S. (37-latek i jego 43-letnia żona) ma 10 dzieci. 12-letni Daniel jest najstarszym z nich. Najmłodsze dziecko nie ma jeszcze 2 lat.

Prokurator zaznacza, że w przypadku Daniela nie można mówić o ucieczce z domu. Chłopiec ma problemy neurologiczne, trudności w komunikowaniu. Najprawdopodobniej oddalił się i nie był w stanie wrócić do domu.

Okoliczności związane z zaginięciem chłopca będą dokładnie wyjaśniane. Prowadzone jest śledztwo pod kątem narażenia dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia bądź ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Prokuratura sprawdza czy rodzice, na których ciąży szczególny obowiązek zapewnienia opieki nad dzieckiem, należycie się z niego wywiązywali.

Jak się dowiedzieliśmy sprawą rodziny S. zajmuje się również kurator sądowy. Dziecko, co do którego jest podejrzenie, że było wykorzystane seksualnie przez ojca, zostało przewiezione do szpitala. Pozostała ósemka przebywa w specjalistycznej placówce opiekuńczej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24