Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnobrzeg. Banksterzy przed sądem. Proces dotyczył będzie wielomilionowego przekrętu w Banku Spółdzielczym w Grębowie. Zobacz zdjęcia

Marcin Radzimowski
Marcin Radzimowski
We wtorek, 12 września w sądzie miało miejsce posiedzenie organizacyjne, rozpoczęcie procesu wyznaczono na 17 października
We wtorek, 12 września w sądzie miało miejsce posiedzenie organizacyjne, rozpoczęcie procesu wyznaczono na 17 października Marcin Radzimowski
Przed Sądem Okręgowym w Tarnobrzegu 17 października ruszy proces ośmiorga byłych pracowników Banku Spółdzielczego w Grębowie (powiat tarnobrzeski), oskarżonych o wielomilionowy przekręt. Jak ustaliła prokuratura, oskarżeni swoją działalnością doprowadzili do wyrządzenia szkody wysokości 55 milionów złotych. We wtorek, 12 września zorganizowano w sądzie spotkanie organizacyjne stron procesu.

Oskarżeni o wielomilionowy przekręt w Banku Spółdzielczego w Grębowie

Wszyscy oskarżeni we wtorek pojawili się w sądzie - dwoje oskarżonych odpowiada z wolnej stopy, pozostali zostali dowiezieni z zakładów karnych w Rzeszowie, Lublinie i Kielcach. Na sądowym korytarzu oprócz adwokatów czekali na nich członkowie rodzin - niektórzy nie mieli bliższego kontaktu z bliskimi od chwili zatrzymania, wiosną tego roku. Na twarzach oskarżonych kobiet widać było łzy.

Nie wiemy, co zostało ustalone na posiedzeniu organizacyjnym, które odbywa się z wyłączeniem jawności. Można się domyślać, że rozważane były ewentualne wnioski niektórych oskarżonych o możliwość dobrowolnego poddania się karze, w takim jednak przypadku konieczne byłoby uzgodnienie wymiaru kary.

Przypomnijmy, że w tej sprawie do tarnobrzeskiego sądu wpłynął akt oskarżenia opracowany przez Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie.

Prokuratura Krajowa oskarżyła byłych pracowników upadłego Banku Spółdzielczego w Grębowie, w tym:

  • Janinę K. - prezesa zarządu,
  • Genowefę K. - wiceprezesa zarządu, główną księgową,
  • Teresę R. - członka zarządu, starszego inspektora ekonomicznego,
  • Danutę R. – specjalistę ds. samorządowych i obsługi oszczędności, audytora wewnętrznego,
  • Bożenę S. – starszego inspektora ds. oszczędności i depozytów, członka rady nadzorczej,
  • Krzysztofa K. (syn Janiny K.) – referenta ds. kredytów
  • Mariana R. – przewodniczącego Rady Nadzorczej Banku Spółdzielczego w Grębowie,
  • Helenę K. – Zastępcę Przewodniczącego Rady Nadzorczej Banku Spółdzielczego w Grębowie

Prokurator zarzucił Janinie K. kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą kwalifikowane z art. 258 § 3 kk. Innym osobom prokurator zarzucił udział w zorganizowanej grupie przestępczej. A wszystkim oskarżonym - wyrządzenie Bankowi Spółdzielczemu w Grębowie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, a także przywłaszczenie powierzonego mienia w znacznych rozmiarach. Ponadto Janinie K., Genowefie K. oraz Krzysztofowi K. prokurator zarzucił popełnienie dwóch oszustw na szkodę innych banków.

Czyny zarzucone oskarżonym zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Czytaj także:

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę matactwa, grożąca podejrzanym surową karę w toku śledztwa prokurator Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie skierował do sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec Janiny K., Teresy R., Genowefy K., Danuty R., Krzysztofa K. i Bożeny Sz. Sąd w pełni podzielił stanowisko oraz argumentację prokuratora i zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

19 milionów szkody banku i 25 milionów na szkodę klientów

Z ustaleń dokonanych w toku śledztwa wynika, że sprawcy działali w okresie od 2004 do 2019 roku na terenie woj. podkarpackiego, w szczególności w miejscowości Grębów (pow. tarnobrzeski). Poprzez nadużycie uprawnień oraz niedopełnienie obowiązków wyrządzili Bankowi Spółdzielczemu w Grębowie szkodę majątkową w wielkich rozmiarach w łącznej wysokości ponad 19 milionów złotych, a także dokonali przywłaszczenia powierzonego pracownikom Banku Spółdzielczego w Grębowie mienia w postaci środków pieniężnych zdeponowanych przez kilkudziesięciu klientów banku na lokatach pieniężnych w znacznych rozmiarach w łącznej wysokości ponad 25 milionów złotych.

Oszukali dwa banki na 10 milionów złotych

Ponadto prokurator ustalił, że w czerwcu 2019 roku oskarżeni Janina K. (prezes zarządu), Genowefa K. (wiceprezes zarządu, główny księgowy) oraz Krzysztof K. (syn Janiny K., referent ds. kredytów) wyłudzili z dwóch banków łącznie 10 milionów złotych, w tym:

  • doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Bank Spółdzielczy w kwocie 7 milionów złotych w ten sposób, że nie mając zamiaru ani możliwości wywiązania się z przyjętego na siebie zobowiązania, wprowadzili przedstawicieli tego banku w błąd co do rzeczywistej kondycji finansowej Banku Spółdzielczego w Grębowie poprzez przedłożenie nierzetelnych sprawozdań finansowych, jak również poprzez bezpośrednie przekazanie nieprawdziwych informacji o celu pozyskania środków finansowych,
  • doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia mieniem kolejny Bank Spółdzielczy w kwocie 3 milionów złotych, w ten sposób, że nie mając zamiaru ani możliwości wywiązania się z przyjętego na siebie zobowiązania, wprowadzili przedstawicieli tego banku w błąd co do rzeczywistej kondycji finansowej Banku Spółdzielczego w Grębowie poprzez przedłożenie nierzetelnych sprawozdań finansowych, jak również poprzez bezpośrednie przekazanie nieprawdziwych informacji o celu pozyskania w/w środków finansowych.

W toku postępowania prokurator ustalił, że celem działania rozpracowanej grupy przestępczej było popełnianie przestępstw polegających w szczególności na udzieleniu kredytów z naruszeniem procedur banku, przywłaszczaniu środków pieniężnych zdeponowanych przez klientów na lokatach pieniężnych i inwestowaniu tych środków na rachunkach maklerskich poprzez:

  • podrabianie dokumentów bankowych,
  • poświadczanie nieprawdy w dokumentach,
  • zakładanie rachunków bankowych na osoby fikcyjne i nieżyjące,
  • dokonywanie przelewu środków pieniężnych pomiędzy założonymi na osoby fikcyjne i nieżyjące rachunkami oraz dokonywanie z tych rachunków wypłat gotówkowych,
  • udzielanie (dla siebie – Janina K. oraz osób jej najbliższych) kredytów z naruszeniem procedur, bez sprawdzenia zdolności kredytowych, bez akceptacji członków rady nadzorczej oraz bez właściwego ich zabezpieczenia, jak też z zaniżonym oprocentowaniem odsetek.

KNF zawiesił działalność banku, a sąd ogłosił jego upadłość

Komisja Nadzoru Finansowego 12 lipca 2019 roku zawiesiła działalność Banku Spółdzielczego w Grębowie. Postanowieniem Sądu Rejonowego w Rzeszowie V Wydziału Gospodarczego Sekcji ds. Restrukturyzacyjnych i Upadłościowych, z dnia 3 września 2019 roku ogłoszona została upadłość Banku Spółdzielczego w Grębowie.

W toku śledztwa prokurator dokonał zabezpieczenia mienia oskarżonych na poczet przyszłych kar w postaci pieniędzy, samochodów i biżuterii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tarnobrzeg. Banksterzy przed sądem. Proces dotyczył będzie wielomilionowego przekrętu w Banku Spółdzielczym w Grębowie. Zobacz zdjęcia - Echo Dnia Podkarpackie

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24