Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Telerehabilitacja kardiologiczna rusza w Wojewódzkim Szpitalu w Przemyślu. Pierwsze takie rozwiązanie na Podkarpaciu [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Wojewódzki Szpital w Przemyślu, jako pierwszy na Podkarpaciu, uruchomił telerehabilitację kardiologiczna. Nz. sprzęt, z któego pacjent korzysta w domu.
Wojewódzki Szpital w Przemyślu, jako pierwszy na Podkarpaciu, uruchomił telerehabilitację kardiologiczna. Nz. sprzęt, z któego pacjent korzysta w domu. Wojewódzki Szpital w Przemyślu
Telerahabilitacja kardiologiczna, którą uruchomia Wojewódzki Szpital w Przemyślu, jest odpowiedzią na obecną trudną sytuację, spowodowaną koronawirusem. Może pomóc osobom, które przez pandemię mają ograniczony dostęp do rehabilitacji.

– Telerehabilitacja, czyli rehabilitacja kardiologiczna w warunkach domowych to jest odpowiedź na potrzebę czasu. Przez pandemię niektórzy mają ograniczony dostęp do rehabilitacji, a choroby układu sercowo-naczyniowego cały czas zbierają swoje żniwo i nadal są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce

- mówi mówi lek. Dariusz Paszkiewicz, p.o. kierownika oddziału rehabilitacji kardiologicznej w Wojewódzkim Szpitalu w Przemyślu.

Przemyski szpital, chcą rozszerzyć dostęp pacjentów do rehabilitacji, uruchomił, jako pierwsza placówka na Podkarpaciu, program hybrydowej rehabilitacji kardiologicznej.

Do stacjonarnego oddziału kardiologii, w szpitalu, trafiają pacjenci po zawałach, zabiegach poszerzenia naczyń krwionośnych oraz pomostowania tętnic wieńcowych. Na ogół przebywają tutaj ok. 3 - 4 tygodni. Tutaj odbywa się pierwsza faza, stacjonarna, rehabilitacji hybrydowej.

Z telerehabilitacji może skorzystać pacjent, którego stan zdrowia pozwala na opuszczenie szpitala oraz prowadzenie ćwiczeń w warunkach ambulatoryjnych.

- Do domu dostaje zestaw różnych urządzeń. Ich obsługi pacjent uczy się, przebywając na oddziale. W tym czasie uczy się także poprawnie wykonywać ćwiczenia - mówi Paweł Bugira, rzecznik prasowy przemyskiego szpitala.

Codziennie rano pacjent mierzy sobie ciśnienie krwi, a ciśnieniomierz za pomocą routera wysyła wyniki do stacji kontroli na oddziale rehabilitacji. Następnie wykonuje badanie EKG, które również trafiają do szpitala.

– Analizujemy te zapisy i dzwonimy do pacjenta. Oprócz suchych danych ważna jest bowiem rozmowa z pacjentem, jego ogólne samopoczucie, czy ewentualne inne dolegliwości, których na EKG nie zobaczymy. Jeśli nie ma przeciwwskazań, zezwalamy na ćwiczenia – opowiada D. Paszkiewicz.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24