Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To pierwsza taka operacja w ponad 150-letniej historii Twierdzy Przemyśl. Przenieśli metalowy słup telefoniczny [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
To pierwsza w historii Twierdzy Przemyśl, wybudowanej przez I wojną światową, akcja wydobycia i przenosin słupa telefonicznego.
To pierwsza w historii Twierdzy Przemyśl, wybudowanej przez I wojną światową, akcja wydobycia i przenosin słupa telefonicznego. Norbert Ziętal
Kilka godzin trwała akcja demontażu zabytkowego, metalowego słupa telefonicznego z Twierdzy Przemyśl, który grubo ponad 100 lat stał w Żurawicy, przy ruchliwej drodze wojewódzkiej. Trzeba było użyć koparki, młota hydraulicznego oraz dźwigu.

Ponad 100 lat temu przez słup przechodziły przewody telefoniczne, następnie podziemnymi, betonowymi rurami (wtedy nie znano jeszcze plastiku), rozprowadzane były do fortów. W wybudowanej przez Austriaków przemyskiej twierdzy było tylko kilka takich słupów.

- Jesteśmy zadowoleni, że wreszcie uda się coś zrobić z tym słupem — mówi Janusz Bator z Zakładu Usługowo-Produkcyjnego Montel z Przemyśla.

To jego pracownicy oraz z Zakładu Wykonawstwa Robót Elektrycznych Zenona Wagiły z Ostrowa przenieśli zabytkowy słup. Dużą pomoc okazali pracowni Rejonu Dróg Wojewódzkich. Wsparcia udzielił Piotr Kosiorowski, pasjonat, a zawodowo ceniony w regionie lekarz - chirurg. Zleceniodawcą prac jest Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl.

To słup telefoniczno-telegraficzny, metalowy, o ciekawej konstrukcji, kratownicy. Został wybudowany grubo ponad 100 lat temu na potrzeby ówczesnej Twierdzy Przemyśl. Unikat. Do dzisiaj w Przemyślu i okolicach zachowały się tylko dwa takie słupy. Drugi znajduje obok drogi dojazdowej do fortu "Optyń".

Na powierzchni miał ok. 5 metrów wysokości. Kolejne dwa metry metalowej konstrukcji skryte były pod ziemią. Dopiero częściowe odkrycie fundamentów pokazało, jak solidna była to konstrukcja. Zalana betonem była praktycznie "nie do ruszenia". Pneumatyczny młot koparki dopiero po kilku godzinach intensywnej pracy dał radę.

- Aż się nie chce wierzyć. To się nazywa porządna, austriacka robota — komentowali robotnicy.

- Już go tutaj nie będzie? Szkoda — mówili mieszkańcy.

- Naprawimy słup, być może uda się uzupełnić brakujące elementy, np. szklane izolatory. Potem go wypiaskujemy, zabezpieczymy i pomalujemy — mówi Bator.

Na razie jeszcze nie wiadomo, gdzie słup zostanie wyeksponowany. Raczej na pewno będzie to obiekt forteczny i prawdopodobnie będzie to jeden ze znajdujących się na terenie gminy Żurawica.


Forty Twierdzy Przemyśl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24