Nasza Loteria

Tytus Dzieduszycki-Sas, wybitny artysta rodem z Zarzecza koło Jarosławia. Czy pamiętamy o nim na Podkarpaciu?

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Tytus Dzieduszycki-Sas, Paryż, 1961
Tytus Dzieduszycki-Sas, Paryż, 1961 archiwum rodzinne
14 listopada 1934 roku w Zarzeczu koło Jarosławia urodził się Tytus Dzieduszycki-Sas, wybitny artysta, przedstawiciel malarstwa materii, założyciel znanej lubelskiej grupy awangardowej "Zamek". Jego postać przypomina w mediach społecznościowych Katarzyna Szarek, historyk sztuki pracujący w Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu koło Jarosławia. W przyszłym roku przypada 90. rocznica urodzin artysty. Dobrze byłoby, gdyby jakaś podkarpacka instytucja zorganizowała wydarzenie związane z tą datą.

Jak czytamy w notce Katarzyny Szarek, Tytus Dzieduszycki-Sas był trzynastym dzieckiem Włodzimierza hr. Dzieduszyckiego i Wandy z Sapiehów Różańskiej, ostatnich mieszkańców pałacu w Zarzeczu. Po konfiskacie majątku przez władzę ludową w 1944 roku rodzina wyjechała do Rabki, a potem na stałe osiedliła się w Warszawie.

Od najwcześniejszych lat Tytus przejawiał zamiłowania do świata przyrody, a także miłość do sztuki. Zainteresowania naukami przyrodniczymi wyniósł z rodzinnego domu. Pradziadek Tytusa, Włodzimierz Dzieduszycki założył we Lwowie słynne Muzeum Przyrodnicze, a dziadek i ojciec byli kontynuatorami jego dziedzictwa.

W roku 1952 Dzieduszycki zdał egzamin na biologię na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W tym samym czasie samodzielnie i systematycznie rozwijał warsztatowe umiejętności plastyczne. Malował z dużą lekkością naturalistyczne szkice, portrety, akwarelowe pejzaże, rysunki ptaków i przyrody.

Przełom w twórczości Tytusa nastąpił w chwili poznania studentów historii sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, przyszłych członków Grupy „Zamek”. Nazwa grupy związana była z Zamkiem Lubelskim, miejscem spotkań artystów.

Początkowo grupa działała jako Koło Młodych Plastyków, do której należało jedenastu artystów - amatorów. Spośród tej plejady do końca istnienia grupy przetrwało tylko trzech. Byli to: Włodzimierz Borowski, Tytus Dzieduszycki i Jan Ziemski, którzy stanowili trzon grupy i zadecydowali o jej autorskim, oryginalnym obliczu.

W listopadzie 1959 roku Tytus Dzieduszycki wyjechał do Paryża. Dzięki jego staraniom udało się doprowadzić do wystaw Grupy „Zamek” w Paryżu. Artyści pokazali swoje prace w Galerie de George Fall i Le Renelagh, Cinéma d'Art et d'Essai. Były to jednocześnie ostatnie wspólne wystawy lubelskich awangardzistów. W 1960 roku Grupa „Zamek” przestała istnieć.

W latach 60. Tytus Dzieduszycki dołączył do paryskiej Grupy Phases, gdzie współpracował z innymi artystami, takimi jak Tadeusz Brzozowski, Władysław Hasior czy Zbigniew Makowski.

W 1962 roku poślubił Marię Konarską, z którą miał dwie córki Ewę i Dorotę.

Twórczość Tytusa Dzieduszyckiego obejmowała różnorodne formy, takie jak rysunki, kolaże, asamblaże, akwarele, tempery oraz obrazy strukturalne. Tworzył przedmioty z różnych materiałów, w tym folii, szkła, drewna i żywic. Ponadto zajmował się dekoracją i projektowaniem wnętrz, mebli oraz rozwijał sztukę kinetyczną.

W 1959 roku Tytus Dzieduszycki osiadł na stałe w Paryżu. W 1964 roku rozpoczął pracę w agencji architektonicznej Rogera Angera i Mario Heymanna. Pracował tam m.in. przy projektowaniu „miasta idealnego” Auroville – wizjonerskim założeniu urbanistycznym w południowo-wschodnich Indiach, realizowanym na zamówienie Miry Alfassy, duchowej przywódczyni aśramu Śri Aurubindo w Pondichéry. W biurze Angera Dzieduszycki zajmował się projektowaniem obiektów architektonicznych, elementów wyposażenia wnętrz i przedmiotów użytkowych w poetyce późnego modernizmu. Równocześnie rozwijał zainteresowania sztuką kinetyczną.

W 1973 zginął tragicznie w wypadku samochodowym w Paryżu w wieku 39 lat.

Prace artysty po przetransportowaniu z Paryża zgromadzono w Muzeum Lubelskim (Od 2020 działa ono jako Muzeum Narodowe). Tam je zinwentaryzowano i odrestaurowano. Pierwszą wystawę zatytułowaną „Tytus Dzieduszycki-Sas 1934-1973. Pomiędzy Lublinem a Paryżem” udostępniono w salach wystaw czasowych Muzeum Lubelskiego w marcu 2012 roku. Muzeum w Lublinie zakupiło do swych zbiorów reprezentatywny wybór prac Tytusa Dzieduszyckiega-Sasa (asamblaży i prac na papierze), w celu ich wyeksponowania na stałej wystawie historycznej poświęconej grupie „Zamek”.

Prace urodzonego w Zarzeczu były raz wystawiane na Podkarpaciu. Mowa o wystawie „Tytus Dzieduszycki-Sas (1934-1973). Zarzecze – Lublin – Paryż”, zorganizowanej w Muzeum im. Dzieduszyckich w Zarzeczu 17 maja – 25 lipca 2014. Dobrze byłoby jeszcze raz przypomnieć na Podkarpaciu dorobek tego artysty, tym bardziej że w przyszłym roku przypada 90. rocznica jego urodzin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czapka Mikołaja na wieży ratuszowej w Głogowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24