Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzieduszyccy zapraszają do Zarzecza na międzynarodową konferencję etnograficzną

Opr. PS
Związek Rodowy Dzieduszyckich herbu Sas zaprasza na międzynarodową konferencję naukową „Wokół etnograficznych pasji Dzieduszyckich”, która odbędzie się 21- 22 września br. w pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu.

Konferencja wpisuje się w obchody 15. rocznicy otwarcia Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu i 200-lecia urodzin Włodzimierza Dzieduszyckiego (1825-1899), przyrodnika, mecenasa nauki, folklorysty, chłopoman założyciela Muzeum Przyrodniczego we Lwowie. Naukowymi dociekaniami podzielą się wybitni badacze z Francji, Polski i Ukrainy, historycy i eksperci w dziedzinie etnografii.

Konferencji będzie towarzyszyć wystawa fotograficzna pt. „Wspólne dziedzictwo – wspólna pamięć”, na której znajdą się zdjęcia z prac konserwatorskich prowadzonych przez Związek Rodowy Dzieduszyckich przy lwowskich zabytkach: książkach z Biblioteki Poturzyckiej, znajdujących się w zbiorach Państwowego Przyrodniczego Muzeum NAN Ukrainy, renesansowej rzeźbie „Chrzest Chrystusa” zdobiącej elewację kamienicy Szolc-Wolfowiczów na Rynku i nagrobkach znajdujących się na Cmentarzu Łyczakowskim.

Program

Czwartek, 21 września
Godz. 18 - msza święta celebrowana przez abp. Józefa Michalika.
Godz. 19.30 - wernisaż wystawy fotograficznej „Wspólne dziedzictwo – wspólna pamięć”.
Piątek, 22 września
Godz. 9 - wystąpienia z okazji 15-lecia Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu.
Godz. 9.40 - dyr. Marianna Otmianowska (Muzeum Łazienki Królewskie, Warszawa), prelekcja pt. „Społeczna odpowiedzialność muzeów” – prelekcja z okazji 15-lecia Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu.
Godz. 10 - otwarcie konferencji / prowadzenie konferencji prof. dr hab. Kazimierz Karolczak.
Godz. 10.20 - dr hab. Ewa Manikowska, prof. IS PAN (Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie), prelekcja pt. „Włodzimierz Dzieduszycki i znaczenie przemysłu domowego w ostatniej ćwierci XIX wieku”.
Godz. 10.40 - dr Bożena Kostuch (Muzeum Narodowe w Krakowie) prelekcja pt. „W celu polepszenia dotychczas używanego sposobu produkcji garncarskiej – szkoła garncarska w Kołomyi w XIX wieku”.
Godz. 11 - dr Magdalena Dolińska (Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie), prelekcja pt. „Kolekcjonerstwo etnograficzne Włodzimierza Dzieduszyckiego w kontekście jego udziału w wystawach przemysłowych i relacji z Muzeum Techniczno-Przemysłowym w Krakowie”.
Godz. 11.20 Dyskusja
Godz. 11.40 Przerwa
Godz. 12 - dr Anne Loyau (Institut d’étude des religions et de la laïcité – École Pratique des Hautes Études, Paryż), prelekcja pt. „Etnografia francuska od Wystawy Powszechnej w 1878 roku do Muzeum Etnograficznego Trocadéro: dyskusje, muzeografie i rekonfiguracje. Lekcje z ruchu zbiorów Włodzimierza hr. Dzieduszyckiego”.
Godz. 12.20 - Lesia Pyskor, Iryna Fediv (Narodowe Muzeum Sztuki Ludowej Huculszczyzny i Pokucia im. Josafata Kobryńskiego w Kołomyi), prelekcja pt. „Dzieła kołomyjskiej szkoły garncarskiej w kolekcji ceramiki Narodowego Muzeum Sztuki Ludowej Huculszczyzny i Pokucia im. J. Kobryńskiego”.
Godz. 12.40 Dyskusja
Godz. 13 Przerwa
Godz. 14.30 Dr Iryna Horban (Muzeum Etnografii i Przemysłu Artystycznego Instytutu Narodoznawstwa Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, Lwów), prelekcja pt. „Zbiory etnograficzne Muzeum im. Dzieduszyckich we Lwowie i ich losy po 1939 roku”.
Godz. 14.50 - dr Magdalena Kwiecińska (Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem), prelekcja pt. „Fundusz Alfonsyny Dzieduszyckiej na zakupy etnograficznych okazów do Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem”.
Godz. 15.10 Dyskusja
Godz. 15.30 Przerwa
Godz. 16 Koncert zespołu Polsko-ukraińskie Towarzystwo Muzykantów z programem „Pogranicze. Dialogi”.
Godz. 17 Zakończenie konferencji

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24