Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W środę startuje Festiwal "Źródła Pamięci. Szajna - Grotowski - Kantor" w Rzeszowie [WIDEO]

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Wideo
od 16 lat
Happeningiem artystycznym wokół rzeźby Józefa Szajny „Drabina do nieba” rozpocznie się jutro w Rzeszowie czterodniowy Festiwal "Źródła Pamięci. Szajna - Grotowski - Kantor".

Happening przygotowany przez Warszawskie Centrum Pantomimy, Teatr Przedmieście i Teatr Maska rozpocznie się o godz. 11.30. Uczestnicy ruszą sprzed WSIiZ w kierunku galerii Nowy Świat i „Drabinie do nieba”, niosąc rekwizyty nawiązujące do sztuk prof. Szajny i odgrywając po drodze scenki. Odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa „Drabina do nieba”. Tego samego dnia w Klubie IQ WSIiZ o godz. 13 - „Dialog z Józefem Szajną” - prezentacja multimedialna, a także wystawa prac I Biennale im. Józefa Szajny. O godz. 14 rozpoczną się warsztaty kreatywne z Pauliną Dębosz - „Młodzi odkrywają Profesora”.

W czwartek (26 października), o godz. 12.15 na Uniwersytecie Rzeszowskim (al. Rejtana 16 C) zaplanowane są prelekcje „Związki wielkich reformatorów teatru z Ziemią Rzeszowską i Podkarpaciem”. Wystąpią: prof. UR dr hab. Anna Jamrozek -Sowa, prof. UAM dr hab. Klaudia Święcicka i Jerzy J. Fąfara.

Na pl. Farnym o godz. 16 rozpocznie się „Spacer rzeszowskimi śladami Jerzego Grotowskiego”, a poprowadzi go Aneta Adamska-Szukała. W Teatrze Przedmieście (ul. Reformacka 4) o godz. 18 - spektakl - instalacja Moniki Wachowicz i Jarosława Freta (Katowice) „Okruchy”, a po nim spotkanie z artystami. - Przynosząc Okruchy, pragnę mówić językiem ciała i emocji, na którego powierzchni ujrzymy: Ulotność chwil, tumany pyłu Miłości, wiecznego Samospalania, Zaskoczenia, Ewolucji, Cierpienia, Relacji, „Zgrabnej udręki” czy jednak przede wszystkim Walki, o której pragnę mówić najgłośniej - zapowiada artystka.

W piątek (27 października), o godz. 13, w Zespole Szkół nr 1 w Nienadówce - prelekcje: dr Henryk Mazurkiewicz i Katarzyna Pikor-Gamblin.

Z kolei w Teatrze Przedmieście o godz. 18 monodram Ireny Jun według wierszy Wisławy Szymborskiej „Bomba wybuchnie w barze 13.20””, a po nim spotkanie z aktorką.

W Teatrze Maska, o 19.30 otwarta zostanie wystawa „Republika marzeń” Stanisława Ożoga, a o 20 rozpocznie się „Operetka” Teatru im. St. I. Witkiewicza z Zakopanego.

Ostatniego dnia festiwalu, w sobotę (28 października) uczestnicy przeniosą się do Wielopola Skrzyńskiego, do „Kantorówki” - Ośrodka Dokumentacji i Historii Regionu Muzeum Tadeusza Kantora. O godz. 11 wysłuchają wykładu prof. UAM dr hab. Klaudii Święcickiej „Możliwe - niemożliwe powroty. Motyw domu w teatrze”. Zaplanowana jest też projekcja filmu „Ostatnia wieczerza w Wielopolu” i spotkanie z rodziną artysty: Zdzisławem Kantorem i Małgorzatą Palką „Klisze pamięci”.

Warszawskie Centrum Pantomimy zaprasza na godz. 18 do rzeszowskiego Teatru Maska na spektakl „Voyage Immobile”. Wystąpią: Paulina Staniaszek i Bartłomiej Ostapczuk.

W Teatrze Przedmieście o 20 rozpocznie się „Ceremonia”, autorski projekt aktorek Anety Adamskiej-Szukały i Iwony Błądzińskiej, który narodził się z wielkiej potrzeby serca. Dwie artystki połączyły się we wspólnym doświadczeniu, tą samą opowieścią o stracie i odzyskiwaniu równowagi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24