Ukraińcy już nie chcą być w Polsce „tanią siłą roboczą”. Tylko 6 proc. godzi się na minimalną stawkę

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Ukraińcy są coraz bardziej świadomymi pracownikami w Polsce. Znacznie zmalał odsetek osób z tego kraju, godzących się pracować za minimalną stawkę.
Ukraińcy są coraz bardziej świadomymi pracownikami w Polsce. Znacznie zmalał odsetek osób z tego kraju, godzących się pracować za minimalną stawkę. Pixabay
Zmienia się nastawienie Ukraińców do pracy w Polsce. Chętniej na zarobek przyjeżdżają do nas osoby młodsze. Pracownicy z Ukrainy chcą u nas coraz lepiej zarabiać, przekonują się, że wysokość poborów wpływ ma znajomość języka polskiego, a także to, że coraz bardziej liczy się doświadczenie w branży.

- Struktura demograficzna migracji z Ukrainy podlega coraz większej dywersyfikacji (zróżnicowaniu). Największą grupę obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski w celu podjęcia pracy, stanowią osoby w wieku 26 do 35 lat. Pracownicy w takim wieku stanowią 32 proc. respondentów. W porównaniu z zeszłorocznym badaniem grupa ta zmalała o ponad 3 punkty procentowe. Jednocześnie o prawie 8 punktów procentowych wzrósł udział najmłodszych migrantów zarobkowych, w przedziale wieku 18 do 25 lat — twierdzą autorzy raportu „Pracownik z Ukrainy-zarobki w Polsce”.

Ukraińcy coraz lepiej odnajdują się na polskim rynku pracy

Badania socjologiczne wśród pracujących w Polsce Ukraińców przeprowadziła firma EWL SA, Fundacja na rzecz wspierania migrantów na rynku pracy EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. EWL zajmuje się rekrutacją najwyższej klasy specjalistów z czterech kontynentów. Jest liderem na polskim rynku zatrudnienia cudzoziemców w zakresie rekrutacji stałych, leasingu pracowniczego, outsourcingu i obsługi zatrudnienia obywateli spoza Unii Europejskiej.

- Rynek pracy ewoluuje a wraz z nim zmieniają się jego uczestnicy. Obserwujemy na co dzień jak gospodarka, technologia i czynniki społeczne kształtują oczekiwania pracodawców wobec zatrudnianych cudzoziemców, ale nie możemy pomijać wpływu tych czynników na drugą stronę rynku, którą stanowią sami migranci. Zatrudniani cudzoziemcy zwracają uwagę na wiele aspektów wykonywanej pracy, w tym na wysokość wynagrodzenia, zaś sam pobyt w celu podjęcia pracy stanowi okazję do wzajemnego uczenia się od siebie i wyciągania odpowiednich wniosków — twierdzi Andrzej Korkus, prezes zarządu EWL.

Twierdzi, że pracownicy ze wschodu coraz lepiej odnajdują się na polskim rynku oraz podejmują świadome decyzje odnośnie zatrudnienia.
Zarobki rosną wraz z długością pobytu lub częstością przyjazdów

- Wynagrodzenia obywateli Ukrainy pracujących w Polsce są zależne od wielu czynników. Chodzi o znajomość języka polskiego, nabyte doświadczenie zawodowe, jak również branżę, w której cudzoziemcy znaleźli zatrudnienie. Co ważniejsze, badanie pokazało, że jednymi z najistotniejszych zmiennych wpływających na wysokość zarobków jest wielokrotność pobytów w Polsce lub też ich długość — dodaje Korkus.

W badanej grupie pracowników ukraińskich w Polsce 60 proc. stanowili mężczyźni, 40 proc. kobiety. W porównaniu z rokiem 2018 zwiększył się odsetek pań.

Nadal, jak w poprzednich latach, najwięcej Ukraińców pracujących w Polsce jest w wieku 26 do 35 lat. Stanowią oni aż 32 proc. wszystkich pracowników. Chociaż powoli ustępują pola młodszym. Młodzi Ukraińcy, w wieku 18 do 25 lat, stanowią 29,2 proc. wszystkich zarobkowych imigrantów z tego kraju w Polsce. 23,1 proc. to osoby w wieku 36-45 lat.

Ukraińcy chcą więcej zarabiać w Polsce

- O jedną trzecią zmniejszyła się liczba pracowników z Ukrainy, którzy nie znają języka polskiego. Z 31 proc. w roku 2018 do 20,6 proc. w obecnym roku — twierdzą autorzy raportu.

Istotne zmiany zaszły w oczekiwaniach ukraińskich obywateli wobec otrzymywanego w Polsce wynagrodzenia. W 2018 r. największą grupę, aż 40 proc., stanowiły osoby, które oczekiwały od polskiego pracodawcy minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli 11 złotych za godzinę. Wśród badanych w tym roku odsetek takich osób spadł do zaledwie 6,1 proc. Podwoiła się liczba osób, które chciałyby zarabiać 13 do 15 złotych za godzinę.

Andrzej Korkus, prezes EWL:
Badanie pokazało, że jednymi z najistotniejszych zmiennych wpływających na wysokość zarobków jest wielokrotność pobytów w Polsce lub też ich długość. Z dużą satysfakcją odnotowujemy, że w 2019 roku urzędom wojewódzkim udało się skrócić terminy oczekiwania na przyznanie zezwoleń na pracę dla cudzoziemców, mimo półtorakrotnego wzrostu liczby wydanych dokumentów. Będzie to miało istotny wpływ na rozwój naszego rynku, ponieważ obcokrajowcy, którzy dłużej pracują w Polsce, wnoszą dużo
większą wartość dla polskiej gospodarki. Zdobywają bowiem niezbędne doświadczenie, uczą się języka, integrują się, a więc
są bardziej cenni dla polskich pracodawców. Musimy o nich zabiegać w obliczu otwierających się rynków europejskich, w tym niemieckiego czy czeskiego. Przepisem na pokonanie tej konkurencji powinno stać się przyspieszenie wydawania zezwoleń na pobyt obcokrajowców w Polsce (tj. kart pobytu), co pozwoli zatrzymać pracowników, którzy nabyli cenione w naszym kraju i Europie kwalifikacje.

ZOBACZ TEŻ: Kobieta maszynistka. Kasia podtrzymuje rodzinne tradycje

Wideo

Materiał oryginalny:

Komentarze 21

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

T
TRU

To wręcz komiczne żeby ktoś przyjezdny dyktował warunki...

Polacy i inni obywatele UE nie mają zbyt wiele do powiedzenia w kwestii płacy np. w UK/NL/DE.

Jak znasz język obcy, masz lokalne/międzynarodowe uprawnienia i doświadczenie to WTEDY możesz ubiegać się o stosowne wynagrodzenie.

G
Gość

Polacy bez wykształcenia są tania siła robocza Ukraińcy nie są aż tak głupi wolą papierochy sprzedawać..

G
Gość

Waszka Gość napisał

W
Waszka

Tak oni chcą handlować w Polsce A nie być siła robocza

G
Gość

Nie chcą być tanio sila robocza tylko handlować alkoholem itp...

F
Fika

Ja też nie chce być tania siła robocza w Austrii za najniższa krajowa. I co? I nic. Nie chcę ale muszę. Mój wybór.

b
bezpartyjny
28 grudnia, 01:48, POtusku:

A wyznawcy Tfuska chcą POwrotu,aby pracować za 5 zł./h i POdwyżek emerytur i rent o 2.50 zł. rocznie,oraz paliwa PO 6 zł. bo ten z Bydgoszczu POwiedział,że piniędzy nima i nie bedzie.

Ale ci PiS i Kaczynski nasral do glowy glupot i powtarzasz ciemiego wystraszona te [wulgaryzm]y !

Swiat idzie do przodu a nie stoi w miejscu jak to pieprzy ciemniakom ta ideologia jedynie slusznej partii.

Co bylo juz nie wroci.

k
komuna się skończyła

tak chcieć to sobie mogą ,za granicę ich nie wezmą ,bo języka nie znają ani pozwolenia na pracę nie dostaną , a nasi szefowie jak dadzą zarobić to najwyżej swojej rodzinie ..zresztą tak się robi wszedzie , a na firmę swoją to trzeba mieć sprzęt i robote żeby sprzet nie stał,takie są realia gospodarki,Wolny Rynek

Welcome to .... PAradise

w
wafel

A od czego są kabany żeby na Polaków napierniczać!! Takie życie!

P
POtusku

A wyznawcy Tfuska chcą POwrotu,aby pracować za 5 zł./h i POdwyżek emerytur i rent o 2.50 zł. rocznie,oraz paliwa PO 6 zł. bo ten z Bydgoszczu POwiedział,że piniędzy nima i nie bedzie.

G
Gość
27 grudnia, 10:29, Gość:

Już czekam na komentarze "niech wracają skąd przyjechali..

Banderowcy..

Niech biorą tyle, ile dają.."

Przykro mi, ale sporo Polaków ma negatywne nastawienie do Ukraińców

I w większości z powodów historii

Ludzie, mamy 21 wiek

Trzeba mieć chociąż minimalny szacunek do innych, bez względu na narodowość, wiarę itd..

Oni idą do tak brudnej i br[orbaźliwe]ej roboty, która Polacy po prostu nie chcą

Nikt nie pracuje tu dyrektorami czy szefami

Muszą ciężko pracować, bo inaczej się nie da..

27 grudnia, 11:59, Gość:

Przekonaj że to 21 wiek Ukraińców. Bo oni jakby tobie na złość stawiają pomniki banery teraz już w każdej wsi. Imieniem rezunów nazywali wszystkie główne ulice czy szkoły. Straszą czołgami w Warszawie i Krakowie, itd, itd. Więc kim jesteś? Niezorientowanym, dywersantem, czy po prostu Ukraińcem?

To nie oznacza, że wszyscy Ukraińcy są tacy źli i agresywni

Wtedy były calkiem inne czasy i nie ma co porównywać do naszych dni

Dla Ukraińców on jest nacjonalnym heroe, który walczył o niepodległość swojego kraju

I to dla tego nazywają ulicy jego nazwiskiem

Taka jest historia i tego niestety nie zmienisz ani Ty, ani ja

Ale bedziesz tak do końca życia to przypominał przy każdej okazji Ukraincom, tylko dla tego że pochodzą z tego samego kraju co i Bandera?

O
Objektywny
27 grudnia, 8:50, Gość:

pis NISZCZY POLSKICH PRACOWNIKÓW PODNOSZĄC CENY ŻYCIA I ZUSU .

UKRAIŃCY BEZ WIEDZ

Y I ODPOWIEDZIALNOŚCI MAJĄ LEPSZE PŁACE OD POLAKÓW. PODOBNO KACZYŃSKI KOŃCZY KARIERĘ TO BARDZO DOBRZE BO MUSII SIĘ ZMIENUIĆ

27 grudnia, 9:03, Gość:

aleą masz sp ie rdo lony łeb

Miałem kontakt z ukraińskim pracownikami. Niestety z 17 został tylko jeden bo pozostali naprawdę przynosił tylko duże straty. Byli leniwymi brakorobami po prostu mieli to tylnej części ciała czy robili coś dobrze. Niech jadą do innego kraju.

G
Gość
27 grudnia, 10:22, Gość:

od ponad roku w mediach polskojęzycznych wszędzie trąbią o wyjazdach ukraińców z PL, niestety na niekorzyść polskiego pracownika jest ich coraz więcej ,dzięki PIS-wi

bzdury pisze. polski pracownik nie chce pracować - dzięki pis bo ma 500 . Ukraińcom powinieneś dziękować, bo przynajmnie w chwili obecnej łatają dziurę ZUSowską stworzoną przez pisiorów właśnie

G
Gość
27 grudnia, 10:29, Gość:

Już czekam na komentarze "niech wracają skąd przyjechali..

Banderowcy..

Niech biorą tyle, ile dają.."

Przykro mi, ale sporo Polaków ma negatywne nastawienie do Ukraińców

I w większości z powodów historii

Ludzie, mamy 21 wiek

Trzeba mieć chociąż minimalny szacunek do innych, bez względu na narodowość, wiarę itd..

Oni idą do tak brudnej i br[orbaźliwe]ej roboty, która Polacy po prostu nie chcą

Nikt nie pracuje tu dyrektorami czy szefami

Muszą ciężko pracować, bo inaczej się nie da..

Przekonaj że to 21 wiek Ukraińców. Bo oni jakby tobie na złość stawiają pomniki banery teraz już w każdej wsi. Imieniem rezunów nazywali wszystkie główne ulice czy szkoły. Straszą czołgami w Warszawie i Krakowie, itd, itd. Więc kim jesteś? Niezorientowanym, dywersantem, czy po prostu Ukraińcem?

G
Gość

Oni sobie mogą chcieć jak nie dostaną innej pracy to bedą brali co bedzie, a jak nie to zawsze mogą wracać do tej dziury, z której przyjechali

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3