MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Upił i wykorzystał. Ksiądz Paweł T. z Rzeszowa po raz drugi skazany za przestępstwa seksualne

Andrzej Plęs
Andrzej Plęs
Na 2 lata pozbawienia wolności skazał duchownego nieprawomocnie Sąd Rejonowy w Sanoku za molestowanie 23-latka. Przed rokiem Paweł T. usłyszał w rzeszowskim Sądzie Okręgowym prawomocny wyrok 1,5 roku pozbawienia wolności za molestowanie trójki chłopców w wieku gimnazjalnym.

Kiedy doszło do napastowania gimnazjalistów ks. Paweł T. był Diecezjalnym Referentem ds. Młodzieży i Dyrektorem Domu Rekolekcyjnego bł. Karoliny Kózkówny w Rzeszowie. Jego ofiary uczestniczyły wówczas w organizowanych przez niego rekolekcjach.

MAGAZYN: Stop dla pedofilii! Czy Kościół się oczyści? Diecezja Rzeszowska zapowiada: „Zero tolerancji dla pedofilii w Kościele”

Przychodził nocą i dotykał miejsc intymnych

W prowadzonym od 2016 r. postępowaniu śledczy ustalili, że duchowny przychodził do nich nocą i dotykał ich miejsc intymnych. Sprawę ujawnili rodzice, którym chłopcy zwierzyli się ze swoich doświadczeń.

Przed sądem rejonowym ksiądz nie przyznawał się do winy. Pod ciężarem dowodów sąd jednak uznał winę ks. Pawła T. i skazał go na półtora roku pozbawienia wolności oraz piętnastoletni zakaz pracy z dziećmi i piętnastoletni zakaz przebywania w miejscu gdzie gromadzą się nieletni. Skazany odwołał się od tego wyroku do rzeszowskiego Sądu Okręgowego, tu sąd nieco zmienił treść zarzutu prokuratorskiego.

Prokuratura w akcie oskarżenia uznała, że każdy z trzech udowodnionych oskarżonemu przypadków molestowania, to pojedyncze wydarzenia, sąd uznał, że ks. Paweł T. jego przestępstwa miały charakter ciągły. Podtrzymany w czerwcu 2019 r. przez sąd okręgowy wyrok 1,5 roku więzienia był już prawomocny. Ks. Paweł T. trafił do rzeszowskiego zakładu karnego, jego wyrok skończy się 25 marca 2021 r.

Kuria Diecezjalna w Rzeszowie po rozpoczęciu dochodzenia w tej sprawie usunęła ks. Pawła T. ze stanowiska dyrektora Domu Rekolekcyjnego.

Po ogłoszeniu wyroku wydała specjalne oświadczenie:

Przyjmujemy wyrok do wiadomości ze smutkiem i bólem z powodu czynów popełnionych przez księdza. Podtrzymujemy wolę udzielenia pomocy wszystkim pokrzywdzonym w ramach działającego w diecezji świeckiego zespołu ds. pomocy ofiarom nadużyć seksualnych. Wyjaśniamy, że władze Diecezji Rzeszowskiej nie biorąc udziału w tym postępowaniu nie znają żadnych bliższych szczegółów sprawy z racji wyłączenia jawności postępowania przez Sąd. Dlatego Kuria nie będzie udzielać żadnych innych komentarzy w tej sprawie ani też odnosić się do dotychczasowych publikacji medialnych. Wobec ks. Pawła T. zostanie obecnie wznowione postępowanie kanoniczne. Ostateczna decyzja w jego sprawie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, należeć będzie do watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.

Drugi proces przeciwko ks. Pawłowi T. w Sanoku

Nim ostatecznie zakończył się proces o molestowanie trójki gimnazjalistów, przeciwko ks. Pawłowi T. toczył się inny, również o „doprowadzenie do innej czynności seksualnej”. Śledczy ustalili, że w styczniu 2017 r. w Sanoku duchowny upił 23-latka, po czym dotykał i całował penisa półprzytomnego mężczyzny. Sąd rejonowy w Sanoku właśnie wydał w tej sprawie nieprawomocny jeszcze wyrok.

- Sąd orzekł wobec oskarżonego 2 lata bezwzględnego pozbawienia wolność, zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonym i zakaz zbliżania się do niego na odległość nie mniejszą niż 50 metrów przez 5 lat. Oraz 15 tysięcy złotych zadośćuczynienia dla pokrzywdzonego

– potwierdza sędzia Artur Lipiński, rzecznik Sądu Okręgowego w Krośnie.

Sędzia uchylił się od odpowiedzi na pytanie, czy oskarżony przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów.

- Postępowanie prowadzone było z wyłączeniem jawności – tłumaczy.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24