"Uskrzydleni 2008" dla Mariana Morawczyńskiego i Marka...

  "Uskrzydleni 2008" dla Mariana Morawczyńskiego i Marka Pijara

  Sławomir Oskarbski

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Marian Morawczyński: - "Uskrzydlony” to najbardziej radosna nagroda jaką otrzymałem.

  Marian Morawczyński: - "Uskrzydlony” to najbardziej radosna nagroda jaką otrzymałem. ©Fot. Sławomir Oskarbski

  Marian Morawczyński i Marek Pijar zostali wyróżnieni tytułem "Uskrzydleni 2008". Nagrody już 21 raz przyznała Tarnowska Fundacja Kultury.
  Marian Morawczyński: - "Uskrzydlony” to najbardziej radosna nagroda jaką otrzymałem.

  Marian Morawczyński: - "Uskrzydlony” to najbardziej radosna nagroda jaką otrzymałem. ©Fot. Sławomir Oskarbski

  W tym roku wręczono 12 statuetek w siedmiu kategoriach. Laureaci to osoby zasłużone dla kultury i rozwoju Małopolski i Podkarpacia.

  Badacz lokalnej historii

  Morawczyńskiego wyróżniono w kategorii "rozwój i promocja regionu". Laureat to emerytowany pedagog, działacz społeczny, wieloletni prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Dębickiej, twórca Izby Regionalnej i współtwórca Muzeum Regionalnego w Dębicy.

  Laureat to znany badacz lokalnej historii, współtwórca monografii Dębicy, autor książek "Szlakiem pióra", "Rzeź 1846 r.", "Od Raby do Wisłoki", "Z wędrówek tropami pisarzy sowizdrzalskich". Teraz pracuje nad książką o rodzinie Ankwiczów.

  Druga miłość Mickiewicza

  - Ewa Ankwicz była drugą miłością Adama Mickiewicza, mieszkała w Machowej. Wieszcz uczynił ją jedną z postaci w trzeciej części "Dziadów", a jej ojciec Stanisław to Horeszko w "Panu Tadeuszu". Który z polonistów wie, że dwie osoby z naszego powiatu występują w dziełach Mickiewicza? - mówi Morawczyński.

  Ta nagroda, to nobilitacja

  Dla Morawczyńskiego "Uskrzydlony" ma wyjątkowe znaczenie.

  - To wyróżnienie nie jest upolitycznione, treść nagrody sięga do jednego z najstarszych i najpopularniejszych symboli - skrzydeł i uskrzydlenia. Może nie wszyscy laureaci zdają sobie z tego sprawę, ale jest to niezależne i autentyczne wyróżnienie, a z powodu symbolu skrzydeł bardzo nobilitujące nagrodzonego - mówi pan Marian.

  Spółka idzie do przodu

  Marka Pijara nagrodzono w kategorii "firmy kreujące rozwój Małopolski i Podkarpacia". Laureat to właściciel firmy Trans-Południe, zajmującej się transportem, spedycją i dystrybucją. Uznanie kapituły zyskało to, że spółka dynamicznie się rozwija, rozbudowuje siedzibę w Podgrodziu koło Dębicy oraz otwiera oddziały w wielu miejscach w Polsce.

  Nie zapomina przy tym o lokalnej społeczności, organizując lub sponsorując imprezy sportowe, kulturalne czy akcje społeczne. Spółka zaangażowała się też w odbudowę uzdrowiska w Latoszynie.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo