Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Jarosławiu i w gminie Pawłosiów zamontowali 320 nowych kotłów. To początek walki ze smogiem

Kamil Jaworski
Kamil Jaworski
mariusz kapala
W Jarosławiu i w gminie Pawłosiów zamontowano 320 nowych kotłów. Są to kotły gazowe i opalane biomasą.

Projekt "Ekologiczne partnerstwo miasta Jarosławia i gminy Pawłosiów – realizacja planów niskoemisyjnych" dostał 5,8 mln zł unijnego dofinansowania. Jarosław i gmina Pawłosiów aplikowały o dotację razem.

Mieszkańcy Jarosławia i gminy Pawłosiów musieli dysponować wkładem własnym, aby wymieniać kotły. Kwota ta, wynosiła średnio od 2 do 5 tysięcy złotych. Jest to 15 proc. tzw. kosztów kwalifikowanych. 85 proc. dopłaty pochodziło z projektu. Na łączny koszt miał wpływ rodzaj kotła, ale do ostatecznej sumy trzeba też doliczyć wszelkie potrzebne pozwolenia, nadzór budowlany czy odbiory.

Łącznie w Jarosławiu i w gminie Pawłosiów zamontowanych zostało 270 kotłów gazowych (w Jarosławiu 189 a w gminie Pawłosiów 81) i 50 opalanych biomasą (w Jarosławiu zamontowano 34, a w gminie Pawłosiów 16).

- Realizacja projektu przebiegała pomyślnie. Obecnie prowadzone są prace związane z uruchamianiem kotłów, szkoleniami obsługi urządzeń poszczególnych mieszkańców i odbiorami zamontowanych urządzeń - mówi Iga Kmiecik, rzeczniczka UM w Jarosławiu.

Był to pierwszy tego typu projekt zrealizowany w Jarosławiu i pierwszy taki krok do poprawy powietrza w mieście, które od lat jest w sezonie grzewczym w bardzo złym stanie. Na realne efekty w postaci zmniejszenia smogu, trzeba będzie jeszcze w Jarosławiu poczekać, kiedy ekologicznych i nowoczesnych kotłów będzie zdecydowanie więcej.

- Realizacja programu wymiany nieefektywnych źródeł ciepła na nowe, ekologiczne, to ważny element naszych realnych, a zarazem priorytetowych działań na rzecz poprawy jakości powietrza, którym wszyscy oddychamy. Cieszę się, że w tym sezonie grzewczym w wielu domach w Jarosławiu będą już funkcjonowały nowoczesne kotły, przyjazne dla środowiska naturalnego. Bardzo zależy mi na poprawie jakości powietrza, dlatego wraz z samorządowcami z 20 polskich miast podpisałem Deklarację Katowicką, potwierdzając tym samym chęć współpracy na rzecz czystości powietrza i przeciwdziałania zmianom klimatu w ramach międzynarodowej platformy NAZCA i Szczytu Miejskiego "Miasta dla klimatu”. Mocno promujemy proekologiczne postawy, szczególnie edukujemy dzieci i młodzież w szkołach, ale również uświadamiamy wagę problemu mieszkańcom np. podczas spotkań w dzielnicach czy w trakcie kontroli przydomowych kotłowni, prowadzonych przez Straż Miejską – mówi burmistrz Jarosławia Waldemar Paluch.


ZOBACZ TEŻ: Czym jest smog i jak się przed nim chronić?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24