MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Jarosławiu powstało Centrum Dialogu Religii i Narodów

Norbert Ziętal
- Rozmawiajmy z Ukraińcami, Litwinami, Rosjanami i Żydami. Potrzeba dialogu - mówi prof. nadz. dr hab. Wacław Wierzbieniec, rektor PWSTE w jarosławiu.
- Rozmawiajmy z Ukraińcami, Litwinami, Rosjanami i Żydami. Potrzeba dialogu - mówi prof. nadz. dr hab. Wacław Wierzbieniec, rektor PWSTE w jarosławiu. Norbert Ziętal
Centrum Dialogu Między Religiami i Narodami powstało przy Państwowej Wyższej Szkole Techniczno - Ekonomicznej w Jarosławiu.

- Miasto jest wręcz predysponowane do tego, aby prowadzić tutaj dialog dotyczący relacji pomiędzy różnymi religiami i narodami. Z jednej strony niezwykle bogate dziedzictwo kulturowe tego miasta, gdzie nie tylko Polacy, ale również ludność żydowska, ukraińska, niemiecka wniosła niebagatelny wkład w rozwój. Drugi czynnik to położenie geopolityczne Jarosławia, zaledwie 30 km od granicy z Ukrainą. To miejsce, gdzie powinni się spotykać ludzie ze wschodu i zachodu, aby rozmawiać ze sobą - mówi prof. nadz. dr hab. Wacław Wierzbieniec, rektor PWSTE.

Działalność centrum będzie się opierać na organizowaniu konferencji naukowych na różne tematy. Ponadto różne form spotkań. Centrum ma być nie tylko zwykłą instytucją, ale płaszczyzną umożliwiająca różne formy międzynarodowej współpracy. Rozmów na tematy łączące i dzielące narody i wyznawców różnych religii.

Będą mówić o przeszłości i przyszłości

- Wiele będzie zależało od tego ile osób zaangażuje się w ten projekt. Kogo uda się zachęcić do współpracy. Mamy dużo dobrych chęci - dodaje prof. Wierzbieniec.

Podczas inauguracyjnych warsztatów naukowych "Różne losy współmieszkańców ziemi jarosławskiej i lubaczowskiej podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu" rozmawiano o dialogu międzyreligijnym, wywózkach Polaków w głąb ZSRR, zagładzie Żydów oraz Ukraińcach i Cerkwi Grekokatolickiej w Jarosławiu po II wojnie światowej.

- Nie jest najważniejsze przekonać kogoś do swoich racji. Jeden człowiek musi zrozumieć drugiego. Bez rozmowy o przeszłości nie można myśleć o przyszłości. Na tym, co było można budować to, co będzie - mówi Ora Regev z Tel - Avivu w Izraelu. Jest przedstawicielka drugiego pokolenia Żydów, którzy uratowali się z Holokaustu.

- Centrum to wspaniała i potrzebna inicjatywa. Szczególnie ważna teraz, kiedy w dobie społeczeństwa informacyjnego, świat wokół nas emanuje różnorodnością. Należy ją poznawać i należy umieć odpowiednio traktować - mówi Anna Nowak, dyr. Archiwum Państwowego.

Patron, który jednoczy wiele miast

W inauguracyjnym spotkaniu uczestniczyło kilkudziesięciu studentów jarosławskiej uczelni. To głównie z myślą o nich i ich kolegach z innych uczelni z Polski i zagranicy będą organizowane spotkania i konferencje.

W centrum będzie gromadzony księgozbiór dotyczący tematu dialogu. W tym m.in. związany z nauczaniem św. Jana Pawła II, w odniesieniu do relacji między narodami i religiami. Będzie on udostępniany studentom i innym zainteresowanym osobom. Ponadto powstanie centrum dokumentacji związanej z Michałem Archaniołem. To pierwszy patron Jarosławia, ale również innych miast w Polsce, na Ukrainie i Europie Zachodniej.

W centrum będą się spotkać studenci działający w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus oraz słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Będzie miejsce eksponowania Drogi św. Jakuba. Na jej szlaku leży Jarosław. PWSTE i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu są jedynymi uczelniami w Polsce, które posiadają akademicką akredytację Drogi św. Jakuba. Taka forma uhonorowania uczelni popularna jest we Francji i Hiszpanii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24