Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W kościele w Rokietnicy odsłonili gotyckie krypty

Hubert Lewkowicz
Hubert Lewkowicz
Krypty zostały odsłonięte podczas remontu, w który zaangażowali się parafianie
Krypty zostały odsłonięte podczas remontu, w który zaangażowali się parafianie Karolina Złotnik (archiwum)
W Rokietnicy trwa remont kościoła. W odsłoniętych kryptach prawdopodobnie pochowani byli fundatorzy i kolatorzy świątyni z 1404 roku

Podczas remontu zabytkowego kościoła w Rokietnicy odsłonięte zostały krypty, z których co najmniej jedna na pewno jest gotycka. Pierwszy kościół stanął w Rokietnicy już w 1404 roku, choć są też przypuszczenia, że już wcześniej mogło tu być miejsce kultu. Obecna świątynia odznacza się dużą różnorodnością stylów. Zasadniczo jest to kościół barokowy, ale są w nim starsze elementy.

Konserwatorzy spodziewali się, że takie krypty z XV wieku mogą zostać odsłonięte, choć nie wiedzieli jaki będzie zakres tego odkrycia. - To zostało dopiero stwierdzone po zdjęciu posadzki, która zresztą jest wtórna. Teraz sprawdzamy w jakim stanie są te krypty, wykonujemy inwentaryzację architektoniczną, datowanie i sprawdzamy, kto w tych kryptach został pochowany, o ile to będzie możliwe – podkreśla Beata Kot, podkarpacki wojewódzki konserwator zabytków.

Posadzka, którą zdjęto to lastrykowa, współczesna posadzka. Jaka była oryginalna? - Nie mamy wiedzy na ten temat, nigdzie nie zachowały się ślady. Możemy tylko przypuszczać – wyjaśnia Beata Kot.

Po wykonaniu wszystkich prac remontowych w świątyni w Rokietnicy zostanie położona nowa posadzka,
która - jak mówi proboszcz parafii ks. Jacek Chochołek - zostanie wykonana z marmuru lub granitu. Pod nią będzie posadzka żelbetowa z zamontowanym ogrzewaniem.

W kryptach mogą leżeć fundatorzy

Kto mógł być pochowany w odsłoniętych kryptach? Prawdopodobnie fundatorzy, ale to musi zostać jeszcze sprawdzone przez służby konserwatorskie. - Widać, że szczątki w kryptach są, ale jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie, by można cokolwiek więcej na ten temat powiedzieć – dodaje wojewódzki konserwator zabytków. Proboszcz przypuszcza, że są tam pochowani ci, których epitafia można znaleźć wewnątrz kościoła. W kryptach nie ma jednak ani pozostałości trumien, ani szat. Szczątki zostaną potraktowane z należnym szacunkiem, ale nie będą przenoszone, pozostaną w podziemiach świątyni.

Kościół w Rokietnicy jest przygotowywany do kompleksowego remontu. Najpierw przeprowadzane jest osuszenie i odwodnienie. – To podstawa. Potem ruszymy z remontem ścian i malowaniem. W przyszłości będą też konserwowane zabytki ruchome, obrazy i ołtarze – mówi ks. Jacek Chochołek. Jednym z elementów jest właśnie instalacja ogrzewania posadzkowego. To właśnie ono ma pomóc w osuszaniu kościoła od wewnątrz.

– Chcemy przywrócić dawny blask tej świątyni. Prace przeprowadzamy pod nadzorem konserwatora – dodaje. Wykonane dotąd prace pomogły w odsłonięciu krypt. - Z pierwszych oględzin wynika, że krypty były już przeglądane. Zwłaszcza, że posadzka, która zdjęliśmy nie była pierwotna. Myślimy, że podczas jej wymiany te krypty były już sprawdzane – mówi proboszcz.

Parafianie dbają o swój kościół

Proboszcz z Rokietnicy przewiduje, że całość prac remontowych potrwa około 4-5 lat. Podkreśla, że w prace bardzo mocno zaangażowali się mieszkańcy Rokietnicy. –Trzeba ich docenić, bo to przejaw ich patriotyzmu lokalnego i dbania o dobro kulturowe ich małej ojczyzny. Mieszkańcy doceniają to, co im zostawili ich przodkowie, ale też chcą to przekazać potomnym. Widać ich solidarność, a zaangażowanie nie wynika tylko z mojej sugestii – dodaje ks. Chochołek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24