Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W liceach tłok, w zawodowych pusto

EWA GORCZYCA
PODKARPACIE. W szkołach ponadgimnazjalnych zakończono zbieranie podań. Najwięcej ich mają licea ogólnokształcące. Młodzież także chętnie wybiera technika o popularnych kierunkach: elektronika, mechanika, ostatnio modne jest też hotelarstwo. Zdecydowanie małym zainteresowaniem cieszą się nowe szkoły: licea profilowane. Liczbę podań do "zawodówek" dyrektorzy są w stanie policzyć na palcach.

Wszyscy jednak zgodnie podkreślają, że po dostarczeniu wyników egzaminu i oryginałów świadectw, sytuacja się unormuje. Uczniowie składali bowiem podania do kilku szkół.

Krosno

334 podania wpłynęły do Centrum Kształcenia Ustawicznego (szkoła ma 150 miejsc). Największą popularnością cieszy się tradycyjnie liceum ekonomiczno-administracyjne. (2-3 kandydatów na miejsce).
W I LO im. Mikołaja Kopernika jest 250 miejsc i ok. 600 podań. W II LO na 192 miejsca 700 podań, najwięcej do klas: proekologicznej, matematyczno-fizycznej i lingwistycznej. Aż 945 podań zarejestrowano w Zespole Szkół Elektrycznych, w ramach którego działa III LO. Do tego liceum jest 718 chętnych na 200 miejsc. W technikum elektronicznym rekord: 5 kandydatów na jedno miejsce. O dziwo, liceum profilowane z ciekawą specjalnością (zarządzanie informacją) ma tylko 34 chętnych. Na chętnych czekają też miejsca w Zespole Szkół Naftowo-Gazowniczych.

Jasło

I LO zebrało 516 podań na 240 miejsc. W Zespole Szkół Ekonomicznych jest 800 podań na 210 miejsc. 5-6 chętnych stara się o przyjęcie do klasy informatycznej w Liceum Ogólnokształcącym w tej szkole. Więcej chętnych niż miejsc jest do technikum (specjalność - finanse i rachunkowość). Za to tylko 15 osób chce kształcić się w zawodówce i zostać sprzedawcą.

Sanok

Tutejsi gimnazjaliści zdecydowali się złożyć papiery do obu ogólniaków: W I i II LO zebrano po ok. 600 podań. Nieco większe szanse są jednak w I LO, bo ma o jeden oddział więcej (240 miejsc). Zespół Szkół Technicznych: 500 podań - 240 miejsc (najwięcej do technikum mechanicznego, LO o nachyleniu informatycznym, niemało do liceum profilowanego. W zawodówce popularny jest kierunek samochodowy i elektrotechniczny. Na chętnych czekają zaś miejsca na kierunku operator skrawaniem).
Do Liceum Ogólnokształcącego w Jedliczu wpłynęło 150 podań na 90 miejsc. Natomiast raczej nie powinni mieć kłopotów z przyjęciem ci, którzy wybierają się do LO w Lesku. Do sekretariatu szkoły wpłynęło 166 podań a miejsc jest ok. 150. Podobnie w Rymanowie, 126 podań na ok. 130 miejsc.
Bieszczadzkie Centrum Kształcenia Ustawicznego w Ustrzykach Dolnych ma więcej podań (250) niż miejsc.(180). Najtrudniej będzie się dostać do technikum hotelarskiego (2 kandydatów na miejsce). Na pozostałych nie ma nadmiaru chętnych. Brakuje ich zwłaszcza w szkole zawodowej.
Hotelarstwo jest także najczęściej wpisywane na podaniach do Iwonickiego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Iwoniczu Zdroju. Wolne miejsca są natomiast w liceum profilowanym oraz w szkole zawodowej na specjalnościach cukiernik i kucharz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24