Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Mielcu odsłonięto największy w Polsce pomnik Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych [ZDJĘCIA]

Jaromir Kwiatkowski
Uroczystość odsłonięcia pomnik Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych w Mielcu.
Uroczystość odsłonięcia pomnik Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych w Mielcu. Paweł Dubiel
- To wielki dzień dla Mielca, to wielki dzień dla Polski, to wielki dzień dla przyszłych pokoleń, którym zostawiamy to świadectwo – podkreślił red. Marcin Wikło otwierając w sobotę część oficjalną uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika Żołnierzy Niezłomnych w Mielcu. Monument, dzieło artysty rzeźbiarza Józefa Opali, stanął na terenie Parku Leśnego „Góra Cyranowska”.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy, której przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż.

– Co zrobić, żeby takie wydarzenia nie zaostrzały klimatu w Polsce, lecz budowały jedność ? – pytał na koniec Eucharystii. Odpowiadając, nawiązał do czytań mszalnych podkreślając, że sposobem budowania jedności nie może być zasada „oko za oko, ząb za ząb”, lecz „zło dobrem zwyciężaj.

Część oficjalna, już pod pomnikiem, rozpoczęła się odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”. Romuald Rzeszutek, inicjator i koordynator budowy pomnika opowiedział o tym, jak powstawał ten monument, wzniesiony jako inicjatywa społeczna kosztem ok. 1 mln zł, gdzie większość wpłat to był „wdowi grosz” – niewielkie wpłaty od anonimowych darczyńców.

Komuniści chcieli skazać Żołnierzy Niezłomnych na zapomnienie. Nie udało się

Wspominając pierwsze spotkanie Komitetu Budowy Pomnika, przywołał zasadę, która towarzyszyła budowniczym od początku: „ja nie mam nic, ty nie masz nic, razem wybudujemy pomnik”. Upomniał się też o to, by w innych miastach również powstawały kolejne pomniki Żołnierzy Niezłomnych. Gen. dyw. Andrzej Reudowicz, doradca szefa BBN, odczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy. Przemówili także m.in. wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, wicepremier prof. Piotr Gliński, prezes IPN Karol Nawrocki, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk i przedstawiciel fundatorów Jerzy Szmid.

Wśród odsłaniających pomnik byli przedstawiciele władz centralnych i wojewódzkich oraz krewni Żołnierzy Niezłomnych, których figury znalazły się na monumencie. Pomnik poświęcił biskup Andrzej Jeż.

Komuniści chcieli skazać Żołnierzy Niezłomnych na zapomnienie. Nie wiadomo, gdzie są groby wielu bohaterów. - Do dziś nie odnaleźliśmy wielu – przyznał wicepremier Gliński - choć nie ustajemy w działaniach, aby odnaleźć wszystkich. Bo mieliśmy o nich nie pamiętać. Na szczęście ta pamięć przetrwała i dzięki nim przetrwała także Polska.

Niemal wszyscy Żołnierze Niezłomni zostali ujęci i zamordowani

A wicemarszałek Terlecki przypomniał, że jedyną nadzieją na odzyskanie niepodległości po II wojnie światowej, kiedy Polska wpadła z niewoli niemieckiej w sowiecką, wydawała się kolejna wojna, na którą liczyli Niezłomni, którzy ukrywali się w lasach. Niemal wszyscy zostali ujęci i zginęli od strzału w tył głowy, na dziedzińcach więzień.

- Ale ten pomnik, który stoi za mną, mówi im, że było warto – podkreślił wicemarszałek.

Szef UdSKiOR wręczył członkom Komitetu Budowy Pomnika medale „Pro Patria”. Po apelu poległych i salwie honorowej zwieńczeniem części oficjalnej był spektakl poetycki „Rozkaz” według scenariusza i w reżyserii Krzysztofa Fusa. Na pobliskiej scenie do wieczora występowali wykonawcy i bardowie z nurtu pieśni patriotycznej (m.in. Norbert „Smoła” Smoliński z Dziecięcą Ferajną, Leszek Czajkowski, Paweł Piekarczyk, Andrzej Kołakowski, raper Tadek Polkowski i grupa Forteca).

Organizatorem uroczystości był Komitet Budowy Pomnika, a jego partnerami: szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, marszałek województwa podkarpackiego i wojewoda podkarpacki.

Jedną z postaci na pomniku, mjr. Hieronima Dekutowskiego "Zaporę" w naszym archiwalnym artykule wspomina jego żołnierz, mjr Marian Pawełczak "Morwa", zmarły w 2021 roku:

Uroczystość odsłonięcia pomnik Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych w Mielcu.

W Mielcu odsłonięto największy w Polsce pomnik Żołnierzy Wyk...

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24