Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W niedzielę płukanie i chlorowanie sieci wodociągowej Rzeszowa. Chlor nie jest toksyczny dla zdrowia ludzkiego

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie przeprowadzi 27 sierpnia, w godz. 5 – 23, dezynfekcję i płukanie sieci wodociągowej miasta i przyległych miejscowości (zdjęcie poglądowe).
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie przeprowadzi 27 sierpnia, w godz. 5 – 23, dezynfekcję i płukanie sieci wodociągowej miasta i przyległych miejscowości (zdjęcie poglądowe). Polska Press
Przypominamy, że w najbliższą niedzielę 27 sierpnia Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie przeprowadzi, w godz. 5 - 23, dezynfekcję i płukanie sieci wodociągowej miasta i przyległych miejscowości, korzystających z wody miejskiej wraz z przyłączami. Operacja ma na celu usunięcie z sieci bakterii Legionella, która prawdopodobnie się w niej namnożyła, powodując do piątku 25 sierpnia zakażenie 113 osób i śmierć 7.

MPWiK informuje, że nadmiar chloru z wody, który może utrzymywać się kilka dni, można usunąć przez jej odstanie lub przegotowanie.

Zapytaliśmy dr. hab. Justynę Ruchałę, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego z Instytutu Biotechnologii UR, czy operacja ta jest bezpieczna dla naszego zdrowia? Oto co nam powiedział naukowiec:

- Chlor jest używany na całym świecie od ponad 100 lat do dezynfekcji zasobów wody pitnej. Dzięki temu udało się skutecznie opanować wiele chorób przenoszonych przez wodę, takich jak cholera, czerwonka czy też dur brzuszny. Zwykle stężenia chloru w systemach zaopatrzenia w wodę pitną wahają się od 0,5 do 1,5 miligrama na litr. Długofalowe badania potwierdzają, że chlor nie jest toksyczny dla zdrowia ludzkiego.

Przy okazji dr hab. Justyna Ruchała zwraca uwagę na obecność bakterii Legionella w zbiorniku płynu do wycieraczek szyby samochodu, o czym jeszcze nikt nie wspominał.

- Należy pamiętać, że bakteria Legionella wywołująca legionellozę, chociaż zwykle występuje naturalnie w środowiskach słodkowodnych, takich jak jeziora i strumienie, może rozwijać się także w zbiorniku płynu do wycieraczek szyby przedniej pojazdu, szczególnie jeśli zbiornik jest napełniony wodą – mówi rzeszowski naukowiec.

Dr hab. Justyna Ruchała podkreśla, że bakterie te żyją i rosną w systemach wodnych w temperaturze od 20 do 50 st. C (optymalnie st. 35 C). Najczęstszą formą przenoszenia Legionelli jest wdychanie zanieczyszczonych aerozoli ze skażonej wody.

Dobrą praktyką, którą można z łatwością wprowadzić w codziennym korzystaniu ze źródeł wody, jest spłukiwanie nieużywanych kranów w budynkach, a także przed korzystaniem z prysznica puszczenie strumienia wody na niedługi czas przed korzystaniem z niego, utrzymywanie w czystości systemów ciepłej i zimnej wody oraz utrzymywanie temperatury ciepłej wody powyżej 50°C (co wymaga, aby woda opuszczająca urządzenie grzewcze miała temperaturę co najmniej 60°C) i zimnej poniżej 25°C, a najlepiej poniżej 20°C.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24