Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu mocno stawiają na geodezję i kartografię. Za moment rusza rekrutacja

Kamil Jaworski
Kamil Jaworski
materiały prasowe PWSTE
Od 4 stycznia do 15 marca potrwa rekrutacja na bezpłatne studia magisterskie na kierunku geodezja i kartografia na PWSTE w Jarosławiu. W ostatnim roku uczelnia zakupił nowy sprzęt dla potrzeb tego kierunku oraz uruchomiła trzy nowe laboratoria dedykowanego temu kierunkowi studiów.

- W ostatnim roku powstały 3 nowe laboratoria dedykowanego kierunkowi, tj. laboratorium metrologii geodezyjnej, skaningu lidarowego oraz geoinformatyczne. Wyposażenie w najnowszy na rynku sprzęt geodezyjny oraz specjalistyczne oprogramowanie sprawia, że jesteśmy jednym z najlepiej wyposażonych wydziałów kształcących na kierunku geodezja i kartografia w Polsce

– mówi dr inż. Marek Banaś, dyrektor Instytutu Inżynierii Technicznej w PWSTE.

PWSTE na początku 2020 roku kupiła za 1,5 mln zł nowoczesny sprzęt do nauki na tym kierunku. Są to tzw. tachimetry czy dron z kamerą multispektralną.

Magisterskie studia, na której niebawem rozpocznie się rekrutacja trwają na tym kierunku 3 semestry i w PWSTE są bezpłatne zarówno w formie stacjonarnej jak i niestacjonarnej.

W drugim semestrze studenci wybierają pomiędzy dwoma specjalnościami: geoinformatyka geodezyjno-kartograficzna lub geodezja gospodarcza i wycena nieruchomości, która pozwala uzyskać w przyszłości uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego.

Co studenci PWSTE mówią o nauce na tym kierunku? Podkreślają, że nauczyli się wielu praktycznych umiejętności.

- Zajęcia dotyczyły wielu poddziedzin geodezji, takich jak m.in.: ewidencja gruntów i budynków, kataster, geodezja inżynieryjna, wyższa, fotogrametria i teledetekcja. Studia inżynierskie pozwoliły mi na poznanie szerokiej perspektywy pracy w zawodzie

– mówi student Hubert Podpora.

- Przede mną obrona pracy inżynierskiej, po której w nadchodzącym semestrze letnim podejmę studia magisterskie na kierunku geodezja i kartografia w PWSTE w Jarosławiu. Pozwolą mi one na nabycie praktyki w dziedzinie skanowania laserowego, obrabiania danych z tego typu instrumentów oraz uzyskania uprawień z pilotażu drona. Wykorzystanie tego typu sprzętu jest coraz bardziej powszechne i wymagane przy rekrutacji do pracy w kraju i za granicą – podkreśla.

Jak dodaje dr inż. Marek Banaś, program studiów skonstruowany jest tak aby wykształcić nowoczesnego magistra inżyniera. Jak opisać jego sylwetkę?

- Poruszającego się swobodnie poza klasycznymi tematami realizowanymi w branży geodezyjnej również w tych nowoczesnych, technologii naziemnego i lotniczego skanowania laserowego, wykorzystania dronów do tworzenia ortofoto map z niskiego pułapu lotniczego czy pracy na zrobotyzowanych tachimetrach elektronicznych

– wylicza.

- Doskonale wiemy, że podstawą przyswajania wiedzy jest praktyka, dlatego nasza Uczelnia wyposażona jest w najnowocześniejszy sprzęt. Duża liczba godzin praktyk i wykwalifikowani wykładowcy, każdego roku przyciągają kandydatów z całego województwa. Myślę jednak, że najlepszym potwierdzeniem wysokiego poziomu kształcenia w PWSTE w Jarosławiu są nasi absolwenci, którzy po ukończeniu studiów bez trudu odnajdują się na rynku pracy – mówi prof. ucz. dr hab. Krzysztof Rejman, rektor PWSTE w Jarosławiu.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24