SPRAWDŹ
  POPULARNE

  Popularne w marcu

  Rozwiń
  SPRAWDŹ
  Zwiń

  Popularne w marcu

  • Psie piękności na wystawie w Jarosławiu [FOTO, WIDEO]
  • Wiosenne trendy "Styl, moda i uroda". Akcja w galerii w Przemyślu [FOTO]
  • 10 najpopularniejszych rzeszowskich osiedli. Tu przybywa mieszkańców

  W parku przy ul. Dąbrowskiego w Rzeszowie inwestycje za...

  W parku przy ul. Dąbrowskiego w Rzeszowie inwestycje za prawie 6 mln zł [ZDJĘCIA]

  Beata Terczyńska

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Park przy ul. Dąbrowskiego w Rzeszowie.
  1/41
  przejdź do galerii

  Park przy ul. Dąbrowskiego w Rzeszowie. ©Beata Terczyńska

  Urzędnicy planują odnowić w parku przy ul. Dąbrowskiego w Rzeszowie wszystkie alejki i odtworzyć staw z fontannami. Mają tu też powstać ogrody różane, zegar słoneczny, rzeźby, plac zabaw.
  Odnowy jednego z najpiękniejszych zakątków Rzeszowa mieszkańcy oczekują już od dawna. Jest szansa, że tak się wreszcie stanie. Miasto zaplanowało już przetarg na rewitalizację zabytkowego parku miejskiego przy ul. Dąbrowskiego.

  Staw jak z lat 70-tych


  Co się zmieni w Ogrodzie Miejskim im. Solidarności? W planach jest odtworzenie stawu jak sprzed kilkudziesięciu lat. W zarysie, który istnieje, ale bez dawniej okalającego go murku.

  - Ma to być taki bardzo naturalistyczny staw z fontannami, z ośmioma dyszami o różnej wysokości - przybliża Aleksandra Wąsowicz - Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie. Ponadto ozdobiony roślinnością, kolorowymi wierzbami. Na tafli wody będą pływały grążele z żółtymi kwiatami.

  W parku planowane są ogrody kwaterowe, otoczone cisami. Nie będzie w nich warzyw jak przed laty, ale zostaną obsadzone różnymi gatunkami róż. Powstaną na przykład od strony ulicy Dąbrowskiego za fontanną i w miejscu zlikwidowanej mini górki saneczkowej.

  - Chcemy w parku posadzić kilka tysięcy róż - zapowiada dyrektor Wąsowicz - Duch. - Zarówno w gruncie, jak i szczepionych na pniach. Myślę, że będzie to bardzo ładnie wyglądało.

  Zachwycające ogrody różane delegacja z miasta podglądała podczas ubiegłorocznej wizyty studyjnej w Wiedniu (Austria), mieście od lat uznawanym za najbardziej przyjazne dla ludzi. W ogrodach różanych, pomiędzy alejkami znajdzie się też zegar słoneczny wykonany z piaskowca.  Pojawią się nowe nasadzenia


  Obecny plac zabaw zostanie zlikwidowany, ale w jego miejscu powstanie nowy, duży, także o charakterze kwaterowym. - Planujemy cztery place wypełnione urządzeniami zabawowymi, z rozgraniczeniem na małe i starsze dzieci - mówi dyrektor miejskiej zieleni. Planowane są również nowe nasadzenia, m.in. takich roślin jak cis, mahonia, różanecznik, bergenia, funkia.

  Prace zakładają też przesunięcie pomnika Juliusza Słowackiego, który dziś stoi schowany, na uboczu.

  - Chcemy go przesunąć na główną aleję w parku, aby był widoczny z każdej strony - zapowiada dyrektor ZZM.

  Odnowę przejdą wszystkie alejki spacerowe. Zostaną wykonane z ozdobnego, gruboziarnistego asfaltu w obwódce z kostki granitowej. Jak na plantach w Krakowie. Wymienione będą także latarnie, na stylowe. Dojdzie wiele nowych ławek i koszy na śmieci. Od strony ulicy Poniatowskiego, przy wejściu staną cztery nowe rzeźby kobiet. Podobne, jak Cztery Pory Roku z motywami roślinnymi, widoczne od Dąbrowskiego. Te po drugiej stronie będą miały owoce.

  Plan jest taki, aby końcem marca, początkiem kwietnia podpisać umowę na wykonanie odnowy. Prace rozłożone będą na dwa lata. Końcowy termin to wrzesień 2020 roku, ale być może uda się go przyspieszyć.

  Inne ważne inwestycje? Podpisana została umowa na budowę ścieżki rowerowej w parku na osiedlu Kmity. 25 lutego - otwarcie ofert na budowę ścieżki rowerowej od Lisiej Góry do ul. Jarowej. - Pracujemy obecnie nad wykonaniem koncepcji remontu ogrodzenia parku na Zalesiu - dodaje Aleksandra Wąsowicz - Duch.

  Konserwator chce, by było to odtworzenie ogrodzenia sprzed 200 lat.


  Zobacz także: Prezydent Tadeusz Ferenc o autobusach elektrycznych dla MPK w Rzeszowie

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (3) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Nabór do konkursu na Młodzieżową Nagrodę Karola Wielkiego

  Nabór do konkursu na Młodzieżową Nagrodę Karola Wielkiego

  Zrób sobie prezent na Walentynki! Weź udział w loterii Nowin i wygraj mieszkanie

  Zrób sobie prezent na Walentynki! Weź udział w loterii Nowin i wygraj mieszkanie

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love

  Zobacz, gdzie dobrze zjeść w Rzeszowie

  Zobacz, gdzie dobrze zjeść w Rzeszowie