MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W piątek sesja Rady Miasta Rzeszowa. Radni zagłosują przez internet

Bartosz Gubernat
Bartosz Gubernat
- Radni powinni dobrze znać treść uchwał, żeby nie było potrzeby zadawać pytań o sprawy, które są na przykład w uzasadnieniach - dodaje Andrzej Dec.
- Radni powinni dobrze znać treść uchwał, żeby nie było potrzeby zadawać pytań o sprawy, które są na przykład w uzasadnieniach - dodaje Andrzej Dec. Krzysztof Kapica
Wniosek o poszerzenie Rzeszowa to najważniejszy punkt w porządku obrad przygotowanym na piątkową sesję Rady Miasta Rzeszowa. Obrady odbędą się w nietypowy sposób, radni mają wziąć w nich udział przez Internet.

Sesja Rady Miasta Rzeszowa była planowana na wtorek, ale z powodu zagrożenia epidemiologicznego w ratuszu nie udało się zebrać radnych. W tej sytuacji przełożono ją na piątek, a rajcy będą mogli pracować z domów, lub specjalnie przygotowanych pomieszczeń w ratuszu.

Przewodniczący zdecydował się ją zwołać, bo do końca miesiąca trzeba przyjąć kilka istotnych uchwał, na czele z wnioskiem o poszerzenie miasta, który przez wojewodę miasto złoży do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Gdyby nie został złożony w terminie, szansa na powiększenie miasta od początku 2021 roku zostałaby zaprzepaszczona.

Jak w praktyce będą wyglądać obrady? Odbędą się bez udziału mieszkańców, a liczba pracowników urzędu i przedstawicieli władz Rzeszowa zostanie zredukowana do niezbędnego minimum. Aby zmniejszyć liczbę głosowań, zamiast wykreślania poszczególnych punktów z pierwotnego porządku obrad, radni mają przyjąć nowy, skrócony jednym głosowaniem.

W zależności od tego, czy część radnych zdecyduje się przyjechać do ratusza, przewidziano różne scenariusze prowadzenia obrad. Jeden z nich zakłada, że prowadzący sesję będzie siedział w ratuszu, skąd na żywo będzie prowadzona transmisja w internecie. Na sali będzie osoba odpowiedzialna za sprawy techniczne i ewentualnie wiceprezydent miasta oraz drugi członek prezydium. Osoby referujące projekty uchwał mają wówczas podchodzić do mównicy.

POLECAMY:Psycholog: sytuacja jest trudna, ale warto ją zaakceptować

Drugi scenariusz zakłada, że wszyscy lub niektórzy z wymienionych wyżej pracują ze swoich pomieszczeń przy pomocy tabletów, albo komputerów. Do awaryjnej komunikacji z salą obrad zostanie udostępniony oddzielny numer telefonu. Radni mają pracować z domu przy pomocy służbowych tabletów.

- Urządzenia są połączone z internetem przez sieć komórkową. Tablety posiadają mikrofon i kamerę, dzięki czemu ich głos, a może także i obraz powinien być dostępny dla wszystkich uczestników sesji

– mówi Andrzej Dec z PO, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa.

Transmisję z Sali sesyjnej radni mają obserwować na komputerach.

- Stosownie do potrzeb mogą również przyjść do ratusza, gdzie mogliby pracować w wyodrębnionych pomieszczeniach, które zostaną odpowiednio przygotowane. Radni powinni dobrze znać treść uchwał, żeby nie było potrzeby zadawać pytań o sprawy, które są na przykład w uzasadnieniach - dodaje Andrzej Dec.

Sesja rozpocznie się o godz. 8:30. Około godzinę radni poświęcą na wdrożenie nowego systemu pracy. Obrady rozpoczną się po zalogowaniu do systemu minimum 14 radnych (quorum). Pomieszczenia w ratuszu zostaną wcześniej zdezynfekowane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24