Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Przemyślu i okolicach przybywa murali. Nie tylko historycznych [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Mural z mapą atrakcji turystycznych w Birczy.
Mural z mapą atrakcji turystycznych w Birczy. GOKSiT w Birczy
Mural na ścianie Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Birczy ma wymiary 9 na 5 metrów. To mapa gminy Bircza z jej najważniejszymi atrakcjami turystycznymi.

Mural został sfinansowany przez Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl, powstał we współpracy z gminą Bircza. Wykonawcą jest podkarpacki artysta Eliasz Dyrow.

To już kolejne takie dzieło w tej niewielkiej miejscowości. Na ścianie hotelu - karczmy Forest w czerwcu odsłonięto jeden z najciekawszych murali w regionie. Jego autorem jest Arkadiusz Andrejkow. Przedstawia Jana Siewargę, legendarnego w tej okolicy dostawcę pieczywa, pracownika Gminnej Spółdzielni. Mural został wykonany na podstawie trzech fotografii z lat 70 ubiegłego wieku. Przedstawia pana Jana, jego wóz oraz konia Bułana.

Moda na murale zapanowała w Przemyślu. Jest ich już tutaj kilka. Każdy nawiązuje do historii miasta. Pierwszy, na budynku przy ul. Mickiewicza, namalowano w 2016 r. z inicjatywy Forum Rozwoju Przemyśla. Przedstawia serce, w które wkomponowane są charakterystyczne dla miasta dzwon, fajka i budynek wieży zegarowej.

Mural z mapą atrakcji turystycznych w Birczy.

W Przemyślu i okolicach przybywa murali. Nie tylko historycz...

Pod koniec ub. roku na kamienicy przy ul. Smolki powstał mural przedstawiający kobietę i mężczyznę - żołnierza, postaci sprzed stu lat. Na terenie 5 Brygady Strzelców Podhalańskich wykonano dzieło przedstawiające Orlęta Przemyskie z 1918 r. Na kamienicy przy ul. Dworskiego znajduje się mural dawnego burmistrza Przemyśla Aleksandra Dworskiego.

Największe jak do tej pory murale w Przemyślu zostały wykonane przy udziale Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Inicjatorem ich powstania był przemyślanin Paweł Szynal. Pierwszy przedstawia chłopca z rybą i znajduje się na sporej ścianie kamienicy przy Pl. Rybim. Na widocznym z ul. Serbańskiej zobaczymy najstarszy znany widok miasta Przemyśla z przełomu XVI i XVII wieku. Na drugim są dawne szlaki handlowe, przebiegające przez Przemyśl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24