Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Przemyślu pokażą, jak powstał i upadł PRL

Norbert Ziętal
Ci młodzi ludzie będą w niedzielę rozrzucać Solidarnościową  bibułę.
Ci młodzi ludzie będą w niedzielę rozrzucać Solidarnościową bibułę. Fot. Norbert Ziętal
400 aktorów, statystów i rekonstruktorów wystąpi dla spodziewanej liczby około 15 tys. widzów podczas niedzielnej rekonstrukcji upamiętniającej pierwsze wolne i demokratyczne wybory w 4 czerwca 1989 roku w Polsce.
Próba przed rekonstrukcja w PrzemyśluAktorzy z przemyskiego Teatru Fredreum, rekonstruktorzy oraz statyści wzieli udzial w próbie przed niedzielną rekonstrukcją.

Przed rekonstrukcją w Przemyślu

To będzie największa z dotychczasowych rekonstrukcja w Przemyślu. I inna niż kilka poprzednich, pokazujących bitwy z okresu II wojny światowej. Nie tylko dlatego, że nie będzie w niej scen militarnych.

- Zaprosimy publiczność do udziału w pochodzie pierwszomajowym. Starsi pamiętają to wydarzenia, młodsi dopiero się dowiedzą - mówi Mirosław Majkowski, prezes Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej "X D.O.K.".

Ogromne przedsięwzięcie

Rekonstrukcja będzie częścią wojewódzkich obchodów 20. rocznicy odzyskania wolności i upadku komunizmu w Europie Środkowej "A mury runą...".

- To ogromne przedsięwzięcie. Przygotowania zaczęły się w zeszłym roku. Zastanawiałem się wtedy nad skonstruowaniem wyjątkowego programu kulturalnego, związanego z tym jakże ważnym wydarzeniem dla naszej ojczyzny. Chcieliśmy połączyć elementy o dużej wartości edukacyjnej z oddziaływaniem promocyjnym - mówi Adam Halwa, dyr. Centrum Kulturalnego w Przemyślu.

Początek - godz. 17

Uroczystości rozpoczną się o godz. 15.30 mszą w katedrze. Rekonstrukcja o godz. 17 rozpocznie się w Rynku. Pierwsza scena to rok 1946 i sfałszowane wybory. Później ruszy pochód pierwszomajowy, uczestnicy rekonstrukcji i publiczność przejdą ul. Kazimierzowską na pl. Niepodległości. Tutaj publiczność zostaje na placu, a reszta scen rozegra się na ul. Franciszkańskiej.

Rekonstruktorzy odtworzą szarość PRL, puste półki w sklepach, kupowanie spod lady. Pokażą wybór Karola Wojtyły na papieża, wprowadzenie stanu wojennego, demonstrację Solidarności z 31 sierpnia 1982 r. oraz jej rozpędzenie przez ZOMO. Na koniec wolne wybory 4 czerwca 1989 r.

O godz. 19 w Rynku koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Będą ustawione telebimy

Miejsca dla publiczności w oznaczonych sektorach w Rynku oraz na pl. Niepodległości. W tych dwóch miejscach będą ustawione telebimy, na których na żywo będzie pokazywany przebieg najciekawszych fragmentów uroczystości i rekonstrukcji.

Kierowcy muszą liczyć się z trudnościami z zaparkowaniem samochodu. Najlepiej zostawić go na Zasaniu.

Organizatorami obchodów są Centrum Kulturalnej w Przemyślu, Urząd Marszałkowski w Rzeszowie oraz Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej "X D.O.K.". Autorami scenariusza rekonstrukcji Mirosław Majkowski i Janusz Łukasiewicz, członkowie PSRH.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24