MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W ramach programu Czyste Powietrze można otrzymać nawet 47 tysięcy złotych dotacji

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Indywidualny inwestor w ramach programu Czyste Powietrze może otrzymać wsparcie finansowe w formie dotacji do 47 700 zł.
Indywidualny inwestor w ramach programu Czyste Powietrze może otrzymać wsparcie finansowe w formie dotacji do 47 700 zł. Mariusz Kapała/Polska Press
Program Czyste Powietrze jest aktywny pomimo pandemii koronawirusa i wbrew pogłoskom o zawieszeniu rozpatrywania wniosków. Zatem zwykły Kowalski chcąc ocieplić dom lub wymienić starego „kopciucha” na nowoczesne źródło ciepła, może składać wniosek i otrzymać całkiem spore pieniądze na proekologiczne inwestycje w swoim domu.

- Program Czyste Powietrze jest realizowany bez większych zakłóceń – zapewnia Adam Skiba, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. - Zorganizowaliśmy tak prace Funduszu, aby te zmiany wymuszone pandemią były jak najmniej odczuwalne dla naszych beneficjentów. Jedynym utrudnieniem jest brak możliwości konsultacji wniosku przy biurku.

Skorzystaj z dotacji na docieplenie domu

Okazuje się, że przeciętny Kowalski chcący docieplić dom lub zainstalować nowoczesne ogrzewanie czy panele fotowoltaiczne może dość łatwo skorzystać z dotacji WFOŚiGW.

- Działa bowiem system konsultacji telefonicznych oraz w formie elektronicznej. Co ważne, wnioski oceniane są na bieżąco, a średni czas oceny wniosku wynosi obecnie (w 2020 r.) 36 dni, przy dopuszczalnych 90 dniach roboczych

– dodaje prezes Adam Skiba.

O popularności Programu Czyste Powietrze świadczy fakt, że do tej pory do WFOŚiGW w Rzeszowie wpłynęło blisko 8 tysięcy wniosków.

- Wypłacamy również pieniądze w terminie 30 dni od daty prawidłowo złożonego wniosku. Na obecną chwilę wypłaciliśmy ponad 40 mln zł w tym prawie 39 milionów dotacji, co daje nas na IV miejsce w kraju Spośród wszystkich WFOŚiGW – podkreśla prezes Adam Skiba.

Gdzie i jak składać wnioski o dotacje

Zatem gdzie w Rzeszowie można składać wnioski o dofinansowanie planowanych przedsięwzięć ekologicznych?

- W obecnej sytuacji epidemiologicznej składanie wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć ekologicznych może odbywać się na kilka sposobów. Za pomocą aplikacji internetowej dostępnej na stronie WFOŚiGW w Rzeszowie (Portal Beneficjenta dotyczy programu „Czyste Powietrze”), przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub przy użyciu podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP. W przypadku, gdy wnioskodawca nie ma takich nowoczesnych możliwości może przesyłać nam wniosek za pośrednictwem Poczty Polskiej lub firmy kurierskiej – odpowiada prezes WFOŚiGW.

Czy wiesz, że jedna z gmin na Podkarpaciu jest jednocześnie najbardziej zalesioną gminą w Polsce? Prezentujemy 10 najbardziej zalesionych gmin, o których śmiało możemy powiedzieć, że są zielonymi płucami Podkarpacia.Ustrzyki Dolne, pow. bieszczadzki, lasy porastają 61,4 proc. powierzchni gminy

Zielone płuca Podkarpacia. Czy znasz 10 najbardziej zalesion...

Z Programu Czyste Powietrze są dofinansowywane następujące inwestycje ekologiczne:

 • wymiana starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe) oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła, spełniających wymagania programu,
 • docieplenie przegród budynku,
 • wymiana stolarki okiennej i drzwiowej,
 • instalacja odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej),
 • montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Uwaga, od 15 maja 2020 r. zostanie opublikowana nowa wersja regulaminu wraz z formularzem wniosku 5.0.0. W wyniku zmian Program zostanie uproszczony, a proces oceny wniosku zostanie przyśpieszony.

Główne zmiany w programie Czyste Powietrze to m.in.:

 • możliwość składania wniosków on-line na gov.pl,
 • krótszy czas oceny wniosków – do 30 dni,
 • wsparcie dla przedsięwzięć rozpoczętych nawet 6 miesięcy przed złożeniem wniosku,
 • integracja z programem „Mój Prąd” – do 5 tys. zł na fotowoltaikę (jeden wniosek),
 • uproszczony wniosek o dotację.
 • zwiększenie roli gmin w programie,
 • bonusy za niskoemisyjność i odnawialność (pomy ciepła, fotowoltaika),
 • pożyczki i kredyty - włączenie do programu banków (pożyczki, kredyty).

Beneficjent, czyli indywidualny inwestor w ramach dotychczasowej wersji programu „Czyste powietrze” może otrzymać wsparcie finansowe w formie dotacji do 47 700 zł.


FLESZ: Oni stracą 500 plus

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24