Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Rzeszowie coraz chętniej zamawiamy potrawy wigilijne

Beata Terczyńska
Cukiernik Kuba Rak: Klienci kupują ciasta, bo brakuje im czasu na pieczenie, ale też dlatego, że tak im wygodniej
Cukiernik Kuba Rak: Klienci kupują ciasta, bo brakuje im czasu na pieczenie, ale też dlatego, że tak im wygodniej Bartosz Frydrych
Ciasta, pierogi, ryby - coraz więcej osób kupuje gotowe dania wigilijne w Rzeszowie.

Wigilia na wynos? Dla niektórych osób było to nie do pomyślenia. Tymczasem z roku na rok gotowe dania zamawiamy coraz chętniej i w większej ilości.

- Tak jest wygodniej i sprawniej, zwłaszcza gdy pracuje się od rana do wieczora, jak ja - mówi Bożena z Rzeszowa.

W Pierożarni Rzeszowskiej przy ul. Hanasiewicza zamówień w tym roku było tak dużo, że przyjmowano je do 11 grudnia, ale przed Wigilią pierogi będą sprzedawane jeszcze w punktach przy al. Rejtana i ul. Dąbrowskiego.

- Najwięcej chętnych mamy na pierogi ruskie, z kapustą słodką i kiszoną z pieczarkami albo borowikami - wylicza Karolina Dziama, kierownik produkcji. - Niektórzy zamawiali 1-2 kg, a rekordziści - nawet po 10-15 kg na rodzinną wigilię. Poza tym brali uszka, gołąbki i krokiety.

Za kilogram pierogów trzeba zapłacić od 18 do 30 zł. W Barze Rybnym przy Okulickiego w Rzeszowie z każdym dniem zamawiających jest coraz więcej. Renata Maziarz, sprzedawczyni, wylicza, że kupujemy smażonego karpia, mintaja, solę, rybę po grecku i śledzika po japońsku. Z reguły po 10 sztuk.

W restauracji Oranżeria także przyjmują sporo zamówień. M.in. na pstrąga wędzonego w całości (33 zł/kg), karpia po żydowsku (30 zł/kg), a także pierogi ruskie, z kapustą i grzybami. Dożo więcej niż wcześniej sprzedaje się tu ciast - makowników i miodowników.

- W porównaniu z ubiegłym rokiem, zamówień jest więcej - zauważa Jakub Rak z cukierni Julian Orłowski & Kazimierz Rak przy ul. Miodowej w Rzeszowie. - Rozpoczęły się już na początku grudnia. Najwięcej osób kupuje tradycyjne ciasta: serniki, makowce, z orzechami, pierniki, szarlotki. Modne stały się także torty. Średnio klienci kupują około 2 kg ciast. Najczęściej robią mieszankę z różnych.

Firma Deloitte przygotowała raport na temat świątecznych zwyczajów konsumenckich w Polsce i Europie. Wynika z niego m.in., że na świąteczne zakupy zamierzamy przeznaczyć 1282 zł, czyli o 10 proc. więcej niż przed rokiem. Najbardziej wyczekiwany prezent to książki (46 proc.) i gotówka (38). Podobnie jak w ub. r. na zakupy spożywcze Polacy najczęściej wybiorą dyskonty, ale prezenty kupują zazwyczaj w galeriach handlowych i domach towarowych. Wzrasta popularność zakupów przez Internet.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24