Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Rzeszowie ma powstać miniZOO za 100 mln zł

Bartosz Gubernat
Tereny rekreacyjne to inwestycja, którą miasto chce budować z pomocą finansową Unii Europejskiej. Urzędnicy zaczęli już starania o dotację w rozdaniu na lata 2014-2020.
Tereny rekreacyjne to inwestycja, którą miasto chce budować z pomocą finansową Unii Europejskiej. Urzędnicy zaczęli już starania o dotację w rozdaniu na lata 2014-2020. PRACOWNIA ARCHITEKTONICZNA KR STUDIO
Na ok. 100 milionów złotych szacuje się koszt budowy terenów rekreacyjnych na osiedlu Zalesie. Ma tu powstać także mini ogród zoologiczny.

Podczas wczorajszej sesji Rada Miasta Rzeszowa zleciła miejskim planistom opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla okolic alei Sikorskiego. Dokument określający kierunki zagospodarowania działek powstanie na potrzeby budowy w tym miejscu potężnych terenów rekreacyjnych, które zajmą ponad 40 hektarów. Mają być podzielone na siedem części.

Innowacyjne pomysły

Koncepcja budowy strefy powstała w ubiegłym roku w oparciu o wyniki konsultacji społecznych i ankiet przeprowadzonych w mieście. Swoje oczekiwania wobec inwestycji wyrazili mieszkańcy Rzeszowa i turyści.

- Najwięcej, aż 93,5 procent ankietowanych wskazało potrzebę budowy placu zabaw dla niepełnosprawnych dzieci. Zgodnie z oczekiwaniami ma tu powstać także symulator lotów, duża ścianka wspinaczkowa na wolnym powietrzu, elementy związane z robotyka, budowa maszyn a także kino polowe - wylicza Aleksandra Wąsowicz - Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

Wśród zaplanowanych stref są m.in. część edukacyjna, zbaw edukacyjno-eksperymentalnych, strefa ruchu i sportów zimowych, ogród botaniczny, ogród zoologiczny, a także strefa gier i zabaw oraz wypoczynku biernego. Każdą z nich zaplanowano tak, aby nadawały się do korzystania zarówno latem, jak i zimą.

W strefie sportowej planowane są m.in. tor saneczkowy, ścieżki biegowe i rowerowe oraz trasy narciarskie: dwie z wyciągami orczykowymi, o długości ok. 200 m oraz 100 m i jeden wyciąg taśmowy o długości ok. 95 m. Z kolei w ogrodzie doświadczeń będzie można samodzielne przeprowadzać eksperymenty związane z fizyką, techniką i obserwować ich efekty. Docelowo to miejsce ma służyć także do organizacji pikniku wiedzy w Rzeszowie.

Restauracja z tarasem

Ważną częścią strefy rekreacji ma być Park Nauki, który zostanie podzielony na kilka stref tematycznych - m.in. technikę ( lotnictwo) i energię odnawialną. Planuje się tu budowę budynku pasywnego, pozwalającego w pełni wykorzystać energię odnawialną. Zielony dach ma pozwolić wtopić się mu w otoczenie.

Najwyższa część budynku została zaprojektowana jako całoroczna restauracja z tarasem widokowym na panoramę parku oraz miasto. Autorzy koncepcji chcą, aby ta część nowych terenów służyła młodzieży szkolnej do ciekawych lekcji tematycznych, praktycznych warsztatów z techniki, przyrody i chemii.

Małpy, ptaki i jelenie

Zapytani o część zoologiczną mieszkańcy wskazali, że chętnie widzieliby tu małpy, ptaki i jelenie. - W ciągu dwóch lat chcemy przygotować projekt, a budowę planujemy zakończyć do 2022 roku - mówi dyr. Wąsowicz-Duch.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24