MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Rzeszowie powstanie nowe skrzyżowanie ze światłami, ale to wymaga wycięcia 40 drzew [ZDJĘCIA]

Józef Lonczak
Józef Lonczak
W związku z przebudową skrzyżowania, przy ul. Lwowskiej w Rzeszowie wycięto już topole. W zamian za ścięcie 40 drzew, zostanie posadzonych 50 grabów pospolitych.
W związku z przebudową skrzyżowania, przy ul. Lwowskiej w Rzeszowie wycięto już topole. W zamian za ścięcie 40 drzew, zostanie posadzonych 50 grabów pospolitych. fot. Paweł Dubiel
- Przy ul. Lwowskiej wycięto kilkadziesiąt wysokich drzew, które zdobiły tę ulicę. Nawet niewielkie pasy zieleni nie mają szans przetrwać w tym mieście - alarmuje pan Tomasz z Rzeszowa. Okazuje się, że wycinka ma związek z konieczną przebudową skrzyżowania.

- Rzeszów jest postrzegany jako miasto betonowe. Będę wdzięczny za interwencje w sprawie tych wyciętych drzew. Już ich nie przywrócimy, ale może wymusimy posadzenie w tym miejscu nowych, najlepiej w większej ilości. Takie są wymogi na działkach prywatnych. Teraz pytanie czy te zasady obowiązują w „betonowym mieście” - zastanawia się pan Tomasz.

Zapytaliśmy władze miasta Rzeszowa - co jest powodem tych prac, czy konieczna jest wycinka tylu drzew i czy będą nowe nasadzenia?

Okazuje się, że wycinka i pierwsze roboty są związane z rozbudową skrzyżowania ulic Lwowskiej i Mieszka I w Rzeszowie.

- Rzeszowianie wskazywali od dawna, że ze względu na brak sygnalizacji świetlnej bardzo ciężko skręcić w lewo z ulicy Mieszka I w ul. Lwowską. Aby rozwiązać ten problem zapadła decyzja o przebudowie skrzyżowania. Decyzja ZRID czyli Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej zezwala na wycinkę zieleni kolidującej z inwestycją to jest  ponad 40 drzew w przeważającej liczbie topoli - wyjaśnia Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Miasta Rzeszowa.

 Zakres prac związanych z tą inwestycją drogową będzie spory, obejmie m.in. zmianę geometrii skrzyżowania, przebudowę ul. Lwowskiej na odcinku 270 m i budowa chodników, ścieżek pieszo-rowerowych, przebudowę  zatok autobusowych i kolidujących z inwestycją sieci podziemnych instalacji. 

Z kolei przebudowa ul. Mieszka I obejmie odcinek o długości 120 m. Podbudowa drogi zostanie wzmocniona, powstaną chodnik i ścieżka pieszo-rowerowa.

- Przebudowa skrzyżowania zakończy się latem przyszłego roku. Jej koszt to ponad 5,5 mln zł. Inwestycja jest dofinansowana z funduszy Unii Europejskiej. Teren pod realizację inwestycji został w połowie września przekazany wykonawcy - informuje Artur Gernand. 

Przebudowa tego skrzyżowania była omawiana na posiedzeniu Komisji Dialogu Społecznego ds. ochrony drzew. Komisja jest organem doradczym prezydenta Rzeszowa w sprawach wycinki drzew na terenie miasta. W jej skład wchodzą m.in. dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Architekt Miejski, dyrektor Wydziału Inwestycji a także przedstawiciele organizacji społecznych, m.in. Fundacji Będzie Dziko. Komisja Dialogu Społecznego ds. ochrony drzew w dniu 1.04.2022 r. poprosiła Miejski Zarząd Dróg o rozważenie możliwości zachowania trzech drzew z tych przewidzianych w projekcie do wycinki.

- Komisja ta poprosiła Miejski Zarząd Dróg o zachowania 3 drzew z tych przewidzianych  do wycinki. Wprowadzono także konieczność nasadzeń zastępczych.  Posadzonych zostanie 50 sztuk grabów pospolitych odm. „Fastigiata”. Koszt  tych nasadzeń to 53 505 zł - dodaje Artur Gernand.

Wydana w 2017 r. decyzja ZRID nie przewidywała nasadzeń zastępczych. W tym roku ustalono, że posadzonych zostanie 50 szt. grabów. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24