Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Rzeszowie zainaugurowano akcję "Bezpieczny Autokar". Wiceminister Infrastruktury Rafał Weber apelował do kierowców o bezpieczną jazdę

OPRAC.:
Urszula Sobol
Urszula Sobol
W poniedziałek na Podkarpaciu zaczynają się ferie. W Rzeszowie zainaugurowano odbywającą się cyklicznie  akcję „Bezpieczny Autokar”
W poniedziałek na Podkarpaciu zaczynają się ferie. W Rzeszowie zainaugurowano odbywającą się cyklicznie akcję „Bezpieczny Autokar” Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
W Rzeszowie zainaugurowano akcję „Bezpieczny Autokar”. Od samego rana trwają wzmożone kontrole stanu technicznego pojazdów i kondycji kierowców. O działaniach zapewniających bezpieczeństwo dzieci i młodzieży wyjeżdżających na wypoczynek mówili m.in. wiceminister infrastruktury Rafał Weber, główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur, wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz wojewódzki inspektor transportu drogowego Jarosław Skolik.

Od samego rana trwają wzmożone kontrole stanu technicznego pojazdów i kondycji kierowców. W poniedziałek na Podkarpaciu zaczynają się ferie. W Rzeszowie zainaugurowano odbywającą się cyklicznie akcję „Bezpieczny Autokar”.

O działaniach zapewniających bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży wyjeżdżającej na zimowy wypoczynek, mówili podczas porannego spotkania z prasą: wiceminister infrastruktury Rafał Weber, główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur, wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz wojewódzki inspektor transportu drogowego Jarosław Skolik.

- Dla inspektorów transportu drogowego to wytężony czas pracy, czas w którym będziemy chcieli zwrócić szczególną uwagę na autokary, które dowożą dzieci do miejsc zimowego wypoczynku - mówił wiceminister Rafał Weber. - Dzisiaj z Podkarpacia chcemy zainaugurować akcję „Bezpieczny Autokar” i rozpocząć bezpieczne ferie 2023.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury podkreślił zaangażowanie rządu i służb w pracę na rzecz poprawy bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.

- Są to działania będące częścią kompleksowego podejścia zarówno rządu, jak i wszystkich służb, które odpowiadają za bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Jest ono realizowane w wielu obszarach. Pierwszym z nich jest zaangażowanie inwestycyjne na polskich drogach - po to, aby jeszcze szybciej, sprawniej i komfortowo przemieszczać się po naszym kraju. Drugi obszar to działania legislacyjne związane z przepisami prawa, które kształtują zachowania i postawy kierowców. Trzeci obszar to kontrola i budowanie świadomości wszystkich uczestników ruchu drogowego - zaznaczył.

Wiceminister Weber poinformował, że przywołane działania przynoszą pozytywne efekty w postaci spadku liczb ofiar wypadków drogowych. Według statystyk, jakimi dysponuje resort infrastruktury, w 2022 r. było ich o 16 proc. mniej.

I zaapelował również do kierowców, aby zasiadając za kółkiem byli odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale też za innych. - Nie dociskajmy gazu do samego spodu, ale bądźmy odpowiedzialni - mówił. - To gwarantuje bezpieczne dotarcie do celu. Zachowajmy zdrowy rozsądek na drogach.

W poniedziałek na Podkarpaciu zaczynają się ferie. W Rzeszowie zainaugurowano odbywającą się cyklicznie  akcję „Bezpieczny Autokar”
W poniedziałek na Podkarpaciu zaczynają się ferie. W Rzeszowie zainaugurowano odbywającą się cyklicznie akcję „Bezpieczny Autokar” Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Od rana na Podkarpaciu kontrolowany był stan techniczny pojazdów, trzeźwość i kondycja kierowców. W Rzeszowie przy ul. 9 Dywizji Piechoty stanęła mobilna stacja diagnostyczna.

- Kontrole autokarów turystycznych będą prowadzone w stałych punktach i na głównych szlakach komunikacyjnych. Sprawdzamy stan techniczny pojazdów, ale także kondycję kierowców. Sprawdzamy czy są trzeźwi, czy są wypoczęci. Każdy może poprosić o kontrolę. Zachęcam do kontaktu z #WITD. Inspektorzy sprawdzą stan pojazdów i stan psychofizyczny kierowców - zapewnił główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur.

- Będziemy sprawdzać czy wyjeżdżający w trasę autokar jest sprawny technicznie - mówił Alvin Gajadhur.

I zapewnił, że kontrole prowadzi również policja.

Alvin Gajadhur przypomniał też, że kierowca po 4,5 godziny jazdy powinien mieć 45 minut przerwy. - Ważne jest, aby kierowcy nie przekraczali normy jazdy - mówił. - I postoje planowali w bezpiecznych miejscach.

W czasie ferie będą prowadzone też zajęcia o bezpieczeństwie dla dzieci. Będą to spotkania online.

O kontrolę można zwrócić się do Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego, najlepiej na kilka dni przed planowanym wyjazdem: gov.pl/web/gitd/witd

W spotkaniu z mediami uczestniczył również reprezentant resortu Edukacji i Nauki.

- Ponad 167 tys. uczniów będzie brało udział w zorganizowanym wypoczynku, około 80 tys. w formie zimowiska, natomiast ponad 70 tys. będzie uczestniczyć w półkoloniach, a 4 tys. uczniów wyjedzie na wypoczynek za granicę - mówił wiceminister Bernacki, określając skalę tegorocznych ferii w Polsce.

Wiceminister zwrócił się z prośbą do rodziców o zapoznanie się informacjami na stronie wypoczynek.mein.gov.pl, gdzie można sprawdzić organizatora wypoczynku oraz wszelkie dane, które mogą być istotne punktu widzenie bezpieczeństwa dzieci.

- Miejmy na uwadze to, że dzisiaj ferie rozpoczynają się w pięciu województwach. Okres wypoczynku zimowego w Polsce będzie trwał do końca lutego. Warto zapoznać się poradnikiem "Bezpiecznego wypoczynku", który znajduje się na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki. Nie zapominajmy, że naszym obowiązkiem jest poświęcenie szczególnej uwagi naszych pociechom - mówił wiceminister Bernacki.

Wojewoda Ewa Leniart przedstawiła dane określające liczbę najmłodszych mieszkańców regionu, którzy w czasie ferii wyjadą na zimowiska.

- 271 tys. dzieci z naszego województwa rozpoczyna okres zimowego wypoczynku. W zorganizowanej formie wypoczynku weźmie udział około 12 tys. - wyliczała Ewa Leniart.

Jak podkreśliła Ewa Leniart, niemal połowa z tej grupy będzie uczestniczyć w wypoczynku na Podkarpaciu, pozostała część wyjedzie do innych województw, a ponad 200 uczniów wyruszy na zagraniczny wypoczynek w formie zorganizowanej.

- Jest to oczywiście czas, kiedy nasze służby będą dbały zarówno o bezpieczeństwo osób wyjeżdzających, ale także tych, którzy na czas ferii pozostają w swoich domach. Policja, Sanepid, Kuratorium, ITD są w stałym kontakcie z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego - dodała Ewa Leniart.

Wojewoda przypomniała również, że służby w regionie są przygotowane do wytężonej pracy już po zakończeniu ferii na Podkarpaciu, zachęcając jednocześnie do przyjazdu na zimowy wypoczynek do województwa podkarpackiego.

Jarosław Skolik, wojewódzki inspektor transportu drogowego poinformował, że inspektorzy będą w czasie ferii prowadzić kontrolę pojazdów na parkingu przed halą „Podpromie” w Rzeszowie, w godz. od 6.00 do 8.30. Dodał, że kontrole o charakterze interwencyjnym niezmiennie będą prowadzone na terenie całego województwa.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24