Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Tyczynie powstał mural dla upamiętnienia wokalistki Kasi Sobczyk

Józef Lonczak
Józef Lonczak
W Tyczynie powstał mural, który ozdabia teraz jedną ze ścian budynku Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Artystyczna realizacja prezentuje wokalistkę Katarzynę Sobczyk, która urodziła się w Tyczynie i jest patronką M-GOK.

- Nie bez przyczyny taka wielkoformatowa realizacja powstaje właśnie w 2020 roku. Jest to bowiem rok dziesiątej rocznicy śmierci wokalistki, a także 10-lecie festiwalu piosenek Katarzyny Sobczyk „O złotą różę małego księcia” – tłumaczy Zakia Cieślicka-Majka, dyrektor M-GOK w Tyczynie.

Katarzyna Sobczyk urodziła się w 1945 r. w Tyczynie. Debiutowała w 1961 r. w Koszalinie jako wokalistka amatorskiej grupy Biało-Zieloni, która działała przy Wojewódzkim Domu Kultury. W szkole muzycznej zaczęła występować z chórem Collegium Musicum, koncertując w Polsce i za granicą. Karierę muzyczną zaczęła od występów z gitarą i piosenki „Sekwana zakochana”. 1963 odniosła sukces na II Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie i znalazła się w Złotej Dziesiątce. Jej znane przeboje to m.in. „O mnie się nie martw”, ”Nie bądź taki szybki Bill”, „Mały Książę”, „Biedroneczki są w kropeczki”, „Trzynastego” czy „Był taki ktoś”.

Wielu starszych mieszkańców Tyczyna wspomina z sentymentem jej koncert z 1966 r., kiedy sala Domu Kultury wypełniona po brzegi słuchaczami, którzy świetnie się bawili i oklaskiwali bigbitowe rytmy i śpiew Kasi Sobczyk, Jacka Lecha i Karin Stanek. Po raz ostatni w Tyczynie wystąpiła w 2008 r. podczas Święta patronalnego Gminy Tyczyn.

W 2010 r. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury otrzymał imię Katarzyny Sobczyk.

- Dzięki staraniom ówczesnej dyrektor M-GOK Zofii Matys pierwsza edycja Festiwalu Katarzyny Sobczyk odbyła się w 2011 roku. Wzięło w niej udział 16 solistów i 2 zespoły wokalne. Uczestników oceniało jury w składzie: Sergiusz Fabian Sawicki – nieżyjący już syn wokalistki, Jarek „Doktor” Janiszewski, Jerzy Dynia, Ania Rusowicz oraz Agata Sierańska. Z roku na rok liczba uczestników Festiwalu rosła a z czasem stał się on jednym z najważniejszych konkursów wokalnych organizowanych na terenie Województwa Podkarpackiego i zyskał ogólnopolską renomę

– dodaje obecna dyr. M-GOK.

W trakcie 9 edycji festiwalu na tyczyńskiej scenie zaprezentowało się wiele młodych talentów wokalnych. Niektórych uczestników tego festiwalu możemy oglądać w telewizji w różnych programach muzycznych czy słuchać ich solowych nagrań w rozgłośniach radiowych. To m.in: Arkadiusz Kłusowski, Oliwia Skóra, Roksana Węgiel, Aleksandra Tocka, Aleksandra Wajda, Alicja Rega, Anna Dąbrowska i Żaneta Chełminiak.

Zwieńczeniem każdej edycji tyczyńskiego festiwalu był koncert finałowy. W 2011 r. w koncercie „Pamięci Kasi Sobczyk” wystąpili: Sergiusz Fabian Sawicki - syn artystki z zespołem Marrakesh, Jarek „Doktor” Janiszewski - wokalistą zespołu Czarno-Czarni, Ania Rusowicz - córka Ady Rusowicz, a w kolejnych latach koncertowali tu także: Halina Frąckowiak, Wojciech Gąssowski czy Grażyna Łobaszewska.

Od 2019 r. za sprawą starań nowej dyrektor M-GOK Zakii Cieślickiej-Majka festiwal zmienił swoją formułę i został poprzedzony warsztatami wokalnymi. Uczestnicy pracowali pod okiem p. Elżbiety Zapendowskiej. Festiwal podzielono na dwa dni, w sobotę wystąpili uczestnicy w I kategorii wiekowej od 10 - 15 lat, a w niedzielę starsi uczestnicy. To znacznie usprawniło pracę jury oraz komfort udziału uczestników, którzy nie musieli cały dzień oczekiwać na wyniki konkursu.

– Co dla nas ważne finałowy koncert festiwalu został wpisany w akcję Podkarpacka Jesień Jazzowa otrzymując patronat marszałka Województwa Podkarpackiego, a cały festiwal otrzymał honorowy patronat Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – podkreśla Zakia Cieślicka-Majka.

- W tym roku festiwal nie odbędzie się w tradycyjnej formie, więc postanowiliśmy uczcić nasze 10-letnie starania związane z popularyzacją twórczości tyczyńskiej artystki oraz uhonorować jej osobę w 10. rocznicę śmierci w formie wielkoformatowego obrazu w przestrzeni tyczyńskiego Rynku

– wyjaśnia dyr. M-GOK.

Autorami muralu w Tyczynie są Rafał Roskowiński i Katarzyna Sykut z R&R Studio Kreatywne.

- Współprace z artystami nawiązaliśmy dzięki pomocy fundacji Urban Forms z Łodzi, która od lat zajmuje się popularyzacją malarstwa muralowego w Polsce. Rafał Roskowiński jest jednym z pionierów streetartu w Polsce. To utytułowany malarz muralista, założyciel Gdańskiej Szkoły Muralu – dodaje dyrektor Cieślicka-Majka.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24