Zakaz działalności Stowarzyszenia Misjonarzy Jezusa Miłosiernego z Tyczyna. Bp Wątroba: "Nie mogą sprawować działalności duszpasterskiej"

Kinga Dereniowska
Kinga Dereniowska
sspiehs3/pixabay.com
Udostępnij:
Podczas niedzielnych ogłoszeń parafialnych w Tyczynie, parafianie usłyszeli o zakazie działalności duszpasterskiej dla Stowarzyszenia Misjonarzy Jezusa Miłosiernego z Tyczyna. Dekret wydał rzeszowski biskup Jan Wątroba.

- Biskup Rzeszowski wydał dekret zakazujący ks. Grzegorzowi Bliźniakowi i wszystkim pozostałym członkom Stowarzyszenia Misjonarzy Jezusa Miłosiernego z siedzibą w Tyczynie, ul Potoki 16, prowadzenia na terytorium diecezji rzeszowskiej jakiejkolwiek działalności duszpasterskiej, a zwłaszcza przepowiadania Słowa Bożego i sprawowania sakramentów świętych - taki komunikat pojawił się na stronie internetowej diecezji rzeszowskiej.

Z czego wynika zakaz działalności dla Stowarzyszenia? Tłumaczenie jest dość lakonicznie. Ma ono wynikać z faktu, że biskup diecezji w Łucku na Ukrainie, najpierw wydał zgodę na powstanie Stowarzyszenia, a po konsultacji z Watykanem zdecydował o jego rozwiązaniu.

O więcej szczegółów tej decyzji zapytaliśmy ks. Tomasza Nowaka, rzecznika prasowego Diecezji Rzeszowskiej:
- Trudno uzyskać od Stolicy Apostolskiej uzasadnienie wydawanych przez nią opinii, czy uzasadnień - tłumaczy ksiądz Nowak.

Historia Stowarzyszenia Misjonarzy Jezusa Miłosiernego

- Pan Jezus stopniowo przekazywał s. Faustynie i egzekwował swoje polecenia. Wśród nich były te dotyczące obrazu, święta i powołania zgromadzenia żeńskiego, o czym można odnaleźć informacje w „Dzienniczku” s. Faustyny - opowiadał w 2011 roku ks. dr Grzegorz Bliźniak, założyciel Stowarzyszenia Misjonarzy Jezusa Miłosiernego, w Tygodniku Katolickim "Niedziela". - Zawsze mnie interesowało, dlaczego Pan Jezus nic nie mówił na temat zgromadzenia męskiego.

Jak czytamy na stronie internetowej stowarzyszenia: "W roku 2005 Ks. Grzegorz napisał dla wspólnoty Konstytucje, które w swojej duchowej treści opierają się na wytycznych Bł. Ks. Michała Sopoćko. W roku 2005 do Ks. Grzegorz Bliźniaka dołącza w dziele tworzenia Stowarzyszenie Misjonarzy Jezusa Miłosiernego jego przyjaciel Ks. Mirosław Kęska. Dla powstania przełomowy okazuje się rok 2008, rok beatyfikacji ks. Michała Sopoćko. To właśnie w tym roku wspólnota Misjonarzy Jezusa Miłosiernego otrzymuje pierwsze tymczasowe zatwierdzenie Kościoła".

"W maju 2009 roku Stowarzyszenie Misjonarzy Jezusa Miłosiernego otrzymuje zatwierdzenie na prawie diecezjalnym w Diecezji Łuckiej na Ukrainie. Stowarzyszenie otwiera swój pierwszy dom w Kiwercach, gdzie remontuje miejscowy kościół oraz plebanie.

"W roku 2015 Stowarzyszenie przechodzi pod kanoniczną jurysdykcję biskupa Ventimiglia –Sanremo we Włoszech. W lutym 2017 roku Misjonarze Jezusa Miłosiernego po raz kolejny zmieniają swoją siedzibę przenosząc swój dom generalny z Ventimiglia do Szeged na Wegrzech przechodząc tym samym pod jurysdykcję kanoniczną biskupa diecezji Csánad-Szeged . Od strony kanonicznej Stowarzyszenie Misjonarzy Jezusa Miłosiernego jest Publicznym Kleryckim Stowarzyszeniem Wiernych posiadającym własne Konstytucje. W Szeged Misjonarze Jezusa Miłosiernego tworzą pierwsze na Węgrzech Centrum Kultu Bożego Miłosierdzia".


Zobacz też: Kościoły we Włoszech ponownie otwarte dla wiernych. Zdezynfekowano blisko 2400 świątyń

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie