MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zakaz działalności Stowarzyszenia Misjonarzy Jezusa Miłosiernego z Tyczyna. Bp Wątroba: "Nie mogą sprawować działalności duszpasterskiej"

Kinga Dereniowska
sspiehs3/pixabay.com
Podczas niedzielnych ogłoszeń parafialnych w Tyczynie, parafianie usłyszeli o zakazie działalności duszpasterskiej dla Stowarzyszenia Misjonarzy Jezusa Miłosiernego z Tyczyna. Dekret wydał rzeszowski biskup Jan Wątroba.

- Biskup Rzeszowski wydał dekret zakazujący ks. Grzegorzowi Bliźniakowi i wszystkim pozostałym członkom Stowarzyszenia Misjonarzy Jezusa Miłosiernego z siedzibą w Tyczynie, ul Potoki 16, prowadzenia na terytorium diecezji rzeszowskiej jakiejkolwiek działalności duszpasterskiej, a zwłaszcza przepowiadania Słowa Bożego i sprawowania sakramentów świętych - taki komunikat pojawił się na stronie internetowej diecezji rzeszowskiej.

Z czego wynika zakaz działalności dla Stowarzyszenia? Tłumaczenie jest dość lakonicznie. Ma ono wynikać z faktu, że biskup diecezji w Łucku na Ukrainie, najpierw wydał zgodę na powstanie Stowarzyszenia, a po konsultacji z Watykanem zdecydował o jego rozwiązaniu.

O więcej szczegółów tej decyzji zapytaliśmy ks. Tomasza Nowaka, rzecznika prasowego Diecezji Rzeszowskiej:
- Trudno uzyskać od Stolicy Apostolskiej uzasadnienie wydawanych przez nią opinii, czy uzasadnień - tłumaczy ksiądz Nowak.

Historia Stowarzyszenia Misjonarzy Jezusa Miłosiernego

- Pan Jezus stopniowo przekazywał s. Faustynie i egzekwował swoje polecenia. Wśród nich były te dotyczące obrazu, święta i powołania zgromadzenia żeńskiego, o czym można odnaleźć informacje w „Dzienniczku” s. Faustyny - opowiadał w 2011 roku ks. dr Grzegorz Bliźniak, założyciel Stowarzyszenia Misjonarzy Jezusa Miłosiernego, w Tygodniku Katolickim "Niedziela". - Zawsze mnie interesowało, dlaczego Pan Jezus nic nie mówił na temat zgromadzenia męskiego.

Jak czytamy na stronie internetowej stowarzyszenia: "W roku 2005 Ks. Grzegorz napisał dla wspólnoty Konstytucje, które w swojej duchowej treści opierają się na wytycznych Bł. Ks. Michała Sopoćko. W roku 2005 do Ks. Grzegorz Bliźniaka dołącza w dziele tworzenia Stowarzyszenie Misjonarzy Jezusa Miłosiernego jego przyjaciel Ks. Mirosław Kęska. Dla powstania przełomowy okazuje się rok 2008, rok beatyfikacji ks. Michała Sopoćko. To właśnie w tym roku wspólnota Misjonarzy Jezusa Miłosiernego otrzymuje pierwsze tymczasowe zatwierdzenie Kościoła".

"W maju 2009 roku Stowarzyszenie Misjonarzy Jezusa Miłosiernego otrzymuje zatwierdzenie na prawie diecezjalnym w Diecezji Łuckiej na Ukrainie. Stowarzyszenie otwiera swój pierwszy dom w Kiwercach, gdzie remontuje miejscowy kościół oraz plebanie.

"W roku 2015 Stowarzyszenie przechodzi pod kanoniczną jurysdykcję biskupa Ventimiglia –Sanremo we Włoszech. W lutym 2017 roku Misjonarze Jezusa Miłosiernego po raz kolejny zmieniają swoją siedzibę przenosząc swój dom generalny z Ventimiglia do Szeged na Wegrzech przechodząc tym samym pod jurysdykcję kanoniczną biskupa diecezji Csánad-Szeged . Od strony kanonicznej Stowarzyszenie Misjonarzy Jezusa Miłosiernego jest Publicznym Kleryckim Stowarzyszeniem Wiernych posiadającym własne Konstytucje. W Szeged Misjonarze Jezusa Miłosiernego tworzą pierwsze na Węgrzech Centrum Kultu Bożego Miłosierdzia".


Zobacz też: Kościoły we Włoszech ponownie otwarte dla wiernych. Zdezynfekowano blisko 2400 świątyń

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24