Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Wierzbnej odkryto schron z czasów II wojny światowej

Małgorzata Froń
Schron przeznaczony był dla karabinu maszynowego, stanowił część umocnień wojennych.
Schron przeznaczony był dla karabinu maszynowego, stanowił część umocnień wojennych. Materiały starostwa
W Wierzbnej, w powiecie jarosławskim, odkryto niemiecki schron. Tego typu schrony budowane były jako odpowiedź na radziecką „Linię Mołotowa”.

Podczas trwającego właśnie projektu inwentaryzacji turystyczno-krajoznawczej, poświęconej ciekawym miejscom w powiecie jarosławskim, który prowadzi starostwo powiatowe, odkryto schron. Znajduje się we wsi Wierzbna. Jest to najprawdopodobniej schron bojowy typu Regelbau 514, element niemieckich umocnień granicznych z II wojny światowej “Pozycja Graniczna Galicja” (w języku niem. Galizische Grenzstellung). Tego typu schrony budowane były jako odpowiedź na radziecką „Linię Mołotowa”.

To gratka dla miłośników militariów

Konrad Sawiński z wydziału Rozwoju i Promocji Starostwa Powiatowego w Jarosławiu mówi, że tzw. „Linia Mołotowa” w Polsce południowo-wschodniej znana jest głównie z przemyskiego i rawsko-ruskiego Rejonu Umocnionego, jednego z najdłuższych systemów obronnych w Europie. Ciągnął się on od Karpat po Bałtyk.

- Znacznie mniej znana jest tematyka niemieckich umocnień granicznych z okresu II wojny światowej, tzw. pozycja graniczna Galicja, w skład której wchodzi m.in. odkryty schron bojowy z miejscowości Wierzbna - mówi Sawiński. - Nowo odkryty schron jest bardzo mało znanym obiektem i na pewno jest niesamowitą gratką dla miłośników militariów.

Prace prowadzą przewodnicy beskidzcy

- Inwentaryzacja rozpoczęła się w kwietniu tego roku. Pracę w terenie prowadzą Andrzej Bajan i Marcin Warchoła, przewodnicy beskidzcy - informuje Konrad Sawiński z jarosławskiego starostwa. - Ich zadaniem jest dotarcie do wszystkich gmin i miejscowości powiatu oraz sporządzenie listy najciekawszych i godnych uwagi miejsc, ze względów turystycznych, krajoznawczych oraz rekreacyjnych. Przewodnicy pracują w terenie, przygotowują dokumentację.

- Ważnym elementem naszej pracy jest sporządzanie dokumentacji fotograficznej oraz indeksu rzeczowego, potrzebnego do podsumowania efektów wizyt w terenie - mówią.

Liczymy, że to będzie atrakcja turystyczna

Tadeusz Chrzan, starosta jarosławski nie kryje zadowolenia.

- Liczymy, że dzięki temu projektowi uda się zweryfikować potencjał turystyczny naszego powiatu. Uzyskane dane będą niezwykle pomocne w przygotowywaniu nowych materiałów promocyjnych, zachęcających do odwiedzenia ziemi jarosławskiej, być może takich, jak innowacyjna aplikacja internetowa. Ale poczekajmy na ostateczne efekty prac - mówi.

Efekty prac można śledzić na bieżąco, dzięki stworzeniu fanpage na portalu społecznościom Facebook, pod nazwą Skarbnica Powiatu Jarosławskiego.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24